Polacy z ogromnymi szansami na medale w Planicy

Już w piątek 24 lutego skoczkowie kwalifikacjami do konkursu na skoczni normalnej rozpoczną rywalizację na Mistrzostwach Świata w Planicy.

W sobotnim konkursie tytułu Mistrza Świata będzie bronił Piotr Żyła, natomiast na skoczni dużej tej sztuki spróbuje dokonać Stefan Kraft. 

Sobotni konkurs rozpocznie się o godzinie 17:00. Rywalizacja na skoczni dużej rozpocznie się w piątek 3 marca o godzinie 17:30. Konkurs drużynowy odbędzie się dzień później o 16:30. Tytułu z Oberstdorfu będą bronić Niemcy.

Czy ktoś zatrzyma Graneruda?

Głównym faworytem do zdobycia złotych medali w konkursach indywidualnych jest Norweg, Halvor Egner Granerud. Lider Pucharu Świata od Turnieju Czterech Skoczni, praktycznie nie schodzi z podium, dzięki czemu prześcignął Dawida Kubackiego w klasyfikacji generalnej, i jest na prostej drodze do zdobycia Kryształowej Kuli.

Czy Norweg zdominuje również Mistrzostwa Świata? Pierwszy konkurs w Lake Placid pokazał, że Graneruda da się pokonać. Konkurencja nie śpi czekając na błąd Norwega. W świetnej formie znajduje się ostatnio, wracający po problemach ze zdrowiem, Andreas Wellinger i, obok Graneruda oraz Dawida Kubackiego, jest głównym kandydatem do zdobycia  złotych medali w Planicy. Do tej walki będą chcieli włączyć się Stefan Kraft, który dziewięciokrotnie stanął na podium w tym sezonie, nieobliczalny Ryoyu Kobayashi czy szukający formy z pierwszej części sezonu Anže Lanišek. Trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie jest ostatnio w najlepszej formie, jednak zawody odbędą się w jego ojczyźnie, co może być atutem.

Na co stać Polaków?

O kolejnym tytule Mistrza Świata marzą również Polacy. Dawid Kubacki jest w świetnej formie i ma duże szanse na przywiezienie ze Słowenii medali. Piotr Żyła, który broni tytułu na skoczni normalnej, od długiego czasu utrzymuje równą, wysoką formę, regularnie meldując się w pierwszej dziesiątce zawodów Pucharu Świata. Piotrkowi jednak cały czas trochę brakuje, aby wskoczyć na podium, na którym ostatni raz stanął w Oberstdorfie, w czasie TCS. Mistrzostwa Świata mogą być idealną okazją na przełamanie. 

Nadzieję na dobry występ w Planicy ma również Kamil Stoch, który po słabych występach w Kulm oraz Willingen, wycofał się z Pucharu Świata, aby skupić się na treningach i jak najlepszym przygotowaniu do Mistrzostw Świata. Szanse na medal nie są duże, jednak Trzykrotny Mistrz Olimpijski udowadniał już, że potrafi się zmobilizować na najważniejszą imprezę sezonu. Tak było w zeszłym sezonie, kiedy Kamil będąc w słabej formie, na Igrzyskach w Pekinie otarł się o podium. Niczego nie można zatem w jego przypadku wykluczyć.

Poza trójką naszych najlepszych zawodników do Planicy wybiorą się również Aleksander Zniszczoł oraz Paweł Wąsek.

Ciekawa rywalizacja w drużynówce

W konkursie drużynowym w walce o medale może liczyć się nawet pięć reprezentacji. Najmocniejszy skład wydaje się mieć Austria, która jest zdecydowanym liderem klasyfikacji Pucharu Narodów. Polacy mają dwóch zawodników w świetnej formie, jeśli Kamil Stoch dotrzyma kroku Kubackiemu oraz Żyle, a czwarty zawodnik w postaci Zniszczoła lub Wąska, odda skoki na przyzwoitym poziomie, mamy szansę powalczyć nawet o złoto. 

Norwegowie, poza Granerudem, nie są w wybitnej formie, jednak Lindvik, Tande, czy Johann Andre Forfang są w stanie skakać na dobrym poziomie, co w połączeniu z ich świetnym liderem może dać medal. Nadzieję na miejsce na podium mają również broniący tytułu Niemcy, którzy w tym sezonie skaczą przeciętnie. Stefan Horngacher zapowiadał, że jego zawodnicy będą gotowi na Mistrzostwa Świata. W ostatnim czasie odpalił Wellinger, jednak Geiger czy Eisenbichler nadal zawodzą, co sprawia, że naszym zachodnim sąsiadom o medal w rywalizacji drużynowej może być bardzo trudno. Do walki o podium będą chcieli włączyć się również gospodarze. Słoweńcy liczą na powrót do formy Anže Laniška oraz na dobre skoki Timiego Zajca. Poza nimi szanse na udział w drużynowe mają Domen oraz Peter Prevc, Žiga Jelar i Lovro Kos.

Rywalizacja na Mistrzostwach Świata w Planicy zapowiada się niezwykle ciekawie. Jedyną rzeczą, która może przeszkadzać w równej walce, może być wiatr, który już kilka razy w tym sezonie płatał figle zawodnikom.

Terminarz zawodów w skokach narciarskich na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym Planica 2023:

Piątek 24.02

17:45 – kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni normalnej

Sobota 25.02

17:00 – konkurs indywidualny na skoczni normalnej

Niedziela 26.02

17:00 – konkurs drużyn mieszanych

Czwartek 2.03

17:30 – kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni dużej

Piątek 3.03

17:30 – konkurs indywidualny na skoczni dużej

Sobota 4.03

16:30 – konkurs drużynowy

Źródło zdjęcia: flickr, autor: Miran Hojnik

Dodaj komentarz