ChatGPT – czym jest, jak działa, czy zagraża niektórym zawodom?

ChatGPT to jeden z najnowocześniejszych modeli sztucznej inteligencji opracowany przez OpenAI. Jest to model językowy, który został wytrenowany na ogromnej ilości danych tekstowych, aby móc generować odpowiedzi na pytania i kontynuować ludzką rozmowę. Algorytm ten jest w stanie również rozpoznawać różne intencje i konteksty, co pozwala mu na udzielanie trafnych odpowiedzi na pytania i realizację różnych zadań, takich jak tłumaczenie, opisywanie obrazów czy generowanie tekstu.

Model ten jest niezwykle elastyczny i może mieć wiele zastosowań, takich jak asystent wirtualny, system informacyjny czy narzędzie do automatyzacji danych. ChatGPT jest także w stanie uczyć się i dostosowywać do nowych danych i sytuacji, co pozwala mu na ciągłe ulepszanie jakości oferowanych odpowiedzi i rozwiązań naszych problemów.

Niezbyt emocjonalny

Co dla jednych jest świetnym wynalazkiem, dla innych może oznaczać nawet utratę pracy. Na ten moment można być jeszcze spokojnym, ponieważ Chat zawiera dane do 2021 roku, co nie pozwala na tworzenie artykułów opartych o obecne wydarzenia, jednak pozwala tworzyć wszelkie inne teksty, takie jak zadania domowe, artykuły historyczne, poradniki zdrowotne itd. Zapytałem więc ChatGPT, czy można jakoś odróżnić napisane przez ten algorytm teksty od tych pisanych „ręką ludzką”:

Tekst napisany przez ChatGPT jest często bardzo dobrze napisany i pełen informacji, jednak istnieją pewne cechy, które pozwalają odróżnić go od tekstu napisanego przez człowieka. Oto kilka z nich:

1. Brak emocji i niuansów: Teksty napisane przez ChatGPT są zwykle bardzo obiektywne i pozbawione emocji, co może być odróżnialne od tekstów napisanych przez ludzi, którzy często dodają do nich swoje osobiste perspektywy i emocje.
  2. Precyzja i powtarzalność: ChatGPT jest programem, który działa na podstawie algorytmów i wzorów, co może powodować powtarzalność w jego odpowiedziach na te same pytania.
  3. Brak niestandardowych odpowiedzi: ChatGPT jest często uczony na dużych zbiorach danych, co oznacza, że jego odpowiedzi są zazwyczaj bardzo standardowe i nie zawierają unikalnych lub oryginalnych pomysłów.

ChatGPT nie jest więc w stanie naśladować ludzkich emocji, nie będzie więc skuteczny na przykład przy pisaniu poruszających scenariuszy do filmów fabularnych.

Ograniczone możliwości

System od OpenAI potrafi mieć również problem ze zrozumieniem podstawowych zadań logiczno-matematycznych. Oto pytanie, jakie zadałem algorytmowi oraz jego odpowiedź:

– 3 jajka gotują się w 10 minut, w ile ugotuje się 6 jajek?

– Jeśli 3 jajka gotują się w 10 minut, to oznacza, że na jedno jajko potrzeba około 10/3 = 3,33 minuty.

Zatem, aby ugotować 6 jajek, potrzebujemy 6 razy tę ilość czasu, czyli:

6 jajek x 3,33 min/jajko = 19,98 minut.

Można to zaokrąglić do 20 minut, więc 6 jajek ugotuje się w około 20 minut.

Jak widać prosta zagadka logiczna przerosła zdolności Chatu, postanowiłem jednak wyprowadzić go z błędu, a oto rezultat:

– Przecież niezależnie od ilości jajek ugotują się one w takim samym czasie.

– Masz rację, przepraszam za moje pomyłkowe odpowiedzi wcześniej. Nie ma znaczenia, ile jajek gotuje się jednocześnie – czas gotowania pozostaje taki sam. Dlatego, jeśli 3 jajka gotują się w 10 minut, to 6 jajek też ugotuje się w 10 minut.

Podsumowując, system ten dalej się uczy i rozwija, nie jest więc na chwilę obecną poważnym zagrożeniem dla ludzkiej pracy. Nadaje się jako lepsza forma wyszukiwarki internetowej, która zrobi za nas research i przedstawi najważniejsze informacje na interesujący nas temat. Wykorzystywany jest też przez uczniów do tworzenia pisemnych odpowiedzi na zadania domowe, przez co mają już miejsce próby zakazania go w szkołach.

Źródło zdjęcia: https://openai.com/blog/chatgpt/