EURO 2020. Co za niesamowity turniej! Pamiętacie te chwile?

Od jakiegoś czasu trwa dyskusja o tym, że piłka nożna nie jest już ciekawa dla dzieci i nie będzie przyciągała nowych kibiców. Jednak jeśli ktoś podczas Euro 2020 miał po raz pierwszy styczność z futbolem, na pewno z nim zostanie. To był niesamowity miesiąc. Trofeum zdobyli Włosi, którzy w finale okazali się lepsi w rzutach karnych od Anglików. Przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia tego turnieju.

1. Uratowanie życia Christianowi Eriksenowi

Ten turniej zawsze będzie nam się kojarzył z tą sytuacją. W 43. minucie meczu Dania-Finlandia Christian Eriksen bez kontaktu z rywalem upadł na murawę. Jak się okazało, doszło do zatrzymania akcji serca. Życie piłkarzowi uratowała tylko sprawna interwencja kolegów z drużyny oraz ratowników medycznych. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, choć było o krok od tragedii. Pomocnik trafił do szpitala i przeszedł operację, a jego stan był na tyle dobry, że został wypisany już po kilku dniach.

2. Zachowanie duńskich piłkarzy podczas urazu Eriksena

Duńczycy najpierw pomogli w ratowaniu Eriksena, a następnie ustawili się wokół niego, żeby uniemożliwić realizatorowi transmisji pokazywanie radykalnych obrazków. Po pewnym czasie na murawę wbiegła zrozpaczona żona piłkarza, którą pocieszali i uspokajali koledzy z drużyny.

3. Nieprawdopodobna atmosfera w Kopenhadze i Budapeszcie

Kibice wreszcie wrócili na trybuny. Najlepsza atmosfera była na Parken w Kopenhadze, która niespodziewanie poniosła Danię aż do półfinału. Niesamowity klimat był również na Puskas Arenie w Budapeszcie, gdzie kibice dopingowali swoich piłkarzy walczących w „grupie śmierci”. Od początku Węgrzy byli skazywani na pożarcie, ale postawili się mocniejszym rywalom i w pewnym momencie byli bliscy awansu. Udało im się zremisować z Francją i Niemcami, co trzeba traktować jako sukces tej reprezentacji.

4. Świetny turniej Roberta Lewandowskiego, ale Polska zawiodła

Po fenomenalnym sezonie w Bayernie Robert Lewandowski w końcu świetnie wyglądał na turnieju międzynarodowym. W trzech spotkaniach strzelił aż trzy gole – jednego z Hiszpanią (1:1) i dwa ze Szwecją (2:3). To jednak nie pozwoliło Polakom na wyjście z grupy, ponieważ zdobyli oni zaledwie jeden punkt. Najbardziej rozczarowujący był przegrany mecz otwarcia ze Słowacją (1:2).

5. Niżej notowane reprezentacje wyeliminowały gigantów

Największym zaskoczeniem była postawa Szwajcarów w meczu z mistrzami świata, Francuzami. Helweci przegrywali już 1:3 i wydawało się, że ciężko będzie im odrobić straty, jednak strzelili dwa gole w końcówce i doprowadzili do dogrywki. Jednak w niej nie udało się wyłonić zwycięzcy, a w serii rzutów karnych lepsza była właśnie Szwajcaria. Dużą niespodzianką było również zwycięstwo Czechów nad Holandią (2:0).

6. Gol Patrika Schicka z połowy boiska

Co to była za bramka. Czech zdecydował się na uderzenie z połowy boiska, gdy zorientował się, że szkocki bramkarz jest zbyt mocno wysunięty. „On to zobaczył. On to widział od początku” – ten komentarz Rafała Wolskiego idealnie oddał emocje temu golowi. Napastnik zakończył turniej z pięcioma trafieniami na koncie.

7. Cristiano Ronaldo i butelki coca-coli

Kapitan reprezentacji Portugalii sprawił, że było o nim głośno nie tylko z powodu świetnej postawy na murawie. Strzelił pięć goli i zdobył tytuł króla strzelców rozgrywek, ale do tego już się przyzwyczailiśmy. Zaskoczeniem była dla nas jego postawa na konferencji prasowej, kiedy zdecydował się odsunąć butelki coca-coli i promować picie wody. Chwilę po tym wydarzeniu udziały coca-coli na rynku zdecydowanie spadły. To pokazuje, jakim autorytetem jest Ronaldo.

8. Okropne zachowanie Anglików

Angielscy kibice nie dopasowali się do poziomu turnieju i byli jego najgorszą częścią. Londyn zaśmiecili, a oprócz tego atakowali kibiców innych drużyn oraz gwizdali podczas hymnów swoich rywali.

9. Naprawienie muralu Marcusa Rashforda

Pozostajemy w temacie angielskich kibiców, którzy zniszczyli mural z wizerunkiem swojego piłkarza, Marcusa Rashforda, wypisując różne przekleństwa pod jego adresem. Zawodnik Manchesteru United nie wykorzystał rzutu karnego w finałowym meczu z Włochami. Na szczęście “normalni” angielscy kibice szybko zareagowali i przykleili do budynku kartki wspierające piłkarza.

10. Alvaro Morata ofiarą nękania

Hiszpan również padł ofiarą kibiców swojej reprezentacji. Od początku turnieju nie wyglądał dobrze. Marnował liczne okazje strzeleckie, co przyniosło groźby w kierunku jego i jego rodziny. Napastnik Juventusu odpowiedział w najlepszy możliwy sposób, strzelając gola w półfinałowym meczu z Włochami. Niestety pomylił się w serii rzutów karnych i zmarnował swoją próbę.

11. Poczucie humoru Giorgio Chielliniego w ważnym momencie

Takich obrazków nie ogląda się za często. Giorgio Chiellini podczas losowania przed rzutami karnymi o finał Euro zamiast zbierać koncentrację był wyluzowany i starał się rozbawić kapitana Hiszpanów, Jordiego Albę.

12. Atmosfera we włoskiej reprezentacji

W ćwierćfinałowym meczu z Belgią (2:1) poważnej kontuzji doznał jeden z najważniejszych włoskich piłkarzy, Leonardo Spinazzola. Badania wykazały, że będzie on pauzował aż przez pół roku. Mimo to Włosi pamiętali o nim i po kolejnych wygranych śpiewali wspierające go piosenki. Kapitan Italii, Giorgio Chiellini, podczas swojej przemowy zadedykował zdobycie tytułu zmarłemu trzy lata temu koledze z kadry, Davide Astoriemu.

źródło zdjęcia: www.figc.it