Djoković i Barty triumfują w Londynie. Bardzo dobry Wimbledon dla Hurkacza

Hubert Hurkacz doszedł do półfinału turnieju wielkoszlemowego po raz pierwszy w karierze. W 4. rundzie Polak pokonał wicelidera rankingu Daniiła Miedwiediewa 3:2, a w ćwierćfinale zwyciężył ze swoim idolem, Rogerem Federerem 3:0. Rozpędzonego Wrocławianina zatrzymał dopiero Włoch Matteo Berrettini, który zaserwował 22 asy i miał 60 uderzeń kończących. Dla historii polskiego tenisa był to bardzo ważny turniej, gdyż dopiero czwarty raz polski reprezentant grał w półfinale wielkiego szlema – wcześniej dokonali tego Agnieszka Radwańska, Jerzy Janowicz oraz Iga Świątek.

Niespodzianki

Niewątpliwie największym zaskoczeniem było odpadnięcie już w 1. rundzie finalisty Roland Garros, Stefanosa Tsitsipasa. Rozstawiony z trójką Grek przegrał z Amerykaninem Francesem Tiafoe w trzech setach. Świetny wynik osiągnął Marton Fuscovics – doszedł do ćwierćfinału, pokonując w 4. rundzie Andrieja Rublowa po pięciu partiach. Na plus zaskoczył również Felix Auger-Aliassime, który wyeliminował Alexandra Zvereva (3:2) na etapie 1/8 finału. Młody Kanadyjczyk dobrze gra na trawie, co pokazał na londyńskich kortach.

Z kolei w turnieju pań furorę robiła Emma Raducanu. Zaledwie 18-letnia Brytyjka doszła do 4. rundy, gdzie skreczowała w drugim secie w meczu z Ajlą Tomljanović z powodu problemów zdrowotnych. Warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem Wimbledonu Raducanu była na 338. miejscu w rankingu WTA. Rozczarowały Bianca Andreescu oraz Belinda Bencić, które odpadły w 1. rundzie. Kanadyjka rozstawiona z piątką uległa Alize Cornet, natomiast Szwajcarka – turniejowa ósemka – przegrała z Kają Juvan. Z powodu kontuzji mecz z Aliaksandrą Sasnowicz poddała Serena Williams. Amerykanka poślizgnęła się i nie była w stanie kontynuować spotkania i schodziła z kortu centralnego ze łzami w oczach.

Pozostałe polskie akcenty

W 1. rundzie turnieju deblowego odpadły Magda Linette oraz Alicja Rosolska. Polki przegrały z parą Kiczenok i Ninomiya. Natomiast Linette w singlu doszła do 3. rundy, pokonując Anisimową i Switolinę – piątą zawodniczkę rankingu. Poznanianka przegrała po trzysetowym meczu z Paulą Badosą.

Dla Igi Świątek był to pierwszy udział w seniorskim Wimbledonie. Jako juniorka triumfowała na londyńskich kortach w 2018 r. Pierwsze trzy mecze Polka wygrała bez problemów, wszystkie w dwóch partiach. W 4. rundzie jej rywalką była Ons Jabeur i to Tunezyjka okazała się lepsza (7:5, 1:6, 1:6).

W deblu startował Łukasz Kubot, a jego partnerem był Marcelo Melo. Polsko-brazylijska para, rozstawiona z ósemką, zaprezentowała się bardzo solidnie. Mistrzowie Wimbledonu z 2017 r. musieli w ćwierćfinale uznać wyższość Mekticia i Pavicia. Bardzo wyrównany mecz trwał 3 godziny i 44 minuty i zakończył się wynikiem 3:2 w setach dla Chorwatów, którzy są obecnie liderami rankingu i wygrali ostatecznie cały turniej.

Decydujące starcia

W finale turnieju kobiet spotkały się Ashleigh Barty oraz Karolina Pliskova. Liderka rankingu z Australii wygrała w pierwszym secie 6:3. W drugiej partii prowadziła już 3:1, ale Czeszka wróciła do gry, zdobywając trzy kolejne gemy. Ostatecznie o losach tego seta decydował tie-break, w którym Pliskova triumfowała 7:4. Trzeci set bardzo dobrze zaczęła Barty, ponieważ przełamała swoją rywalkę już w drugim gemie. 7. zawodniczka rankingu nie dała rady odrobić strat i to Australijka cieszyła się z drugiego wygranego turnieju wielkoszlemowego (w 2019 r. Barty zwyciężyła w Roland Garros).

Natomiast w najważniejszym meczu mężczyzn mierzyli się ze sobą Novak Djoković oraz Matteo Berrettini. Włoch wygrał pierwszą partię 7:6, wcześniej odrabiając stratę trzech gemów. Od początku drugiego seta lider rankingu zdobył przewagę, której już nie wypuścił. W kolejnych Serb ponownie przejął inicjatywę i nie dał się przełamać ani razu Berrettiniemu.

Novak Djoković wygrał Wimbledon po raz 6. w karierze i zrównał się liczbą zdobytych tytułów wielkoszlemowych z Rafaelem Nadalem oraz Rogerem Federerem. Cała wielka trójka ma teraz po 20 szlemów. Ponadto dla 34-latka z Belgradu jest to trzeci wygrany turniej wielkoszlemowy w tym roku. Wcześniej popularny Nole był najlepszy w Australian Open oraz French Open.

• Wynik finału kobiet: Asleigh Barty 6:3, 6:7 (7:4), 6:3 Karolina Pliskova
  • Wynik finału mężczyzn: Novak Djoković 6:7 (4:7), 6:4, 6:4, 6:3 Matteo Berrettini