Śląski Olimp

 Ślęża to góra, która samotnie wybija się ponad równinę Przedgórza Sudeckiego. Jadąc do Wrocławia od strony Poznania, majestatycznie wyrasta za miastem.

Przez to oraz fakt, że otoczona jest gęstymi lasami przywodzącymi na myśl zaklętą w nich tajemnicę, w czasach przed naszą erą była miejscem kultu pogańskiego i siedzibą bogów – Olimpem Śląska.W drodze na jej szczyt oraz na nim samym zachowały się pozostałości po tamtych obrządkach, czyli kamienne rzeźby panny z rybą, dzika, niedźwiedzia, mnicha i grzyba.

 Góra jest najwyższym szczytem masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego – liczy 718 m. Ta wartość może wydawać się niewielka, ale wysokość względna góry, a więc jej wybicie się ponad krajobraz wynosi 468 m. Zapewnia to rozległą panoramę i piękne widoki na Sudety, Nizinę Śląską i Wrocław. Ślęża należy do Korony Gór Polski, a osoby kolekcjonujące pieczątki do książeczki, mogą zdobyć ją na bocznym oknie jedynego na szczycie sklepiku.

Po drodze w Karkonosze

 Ślęża znajduje się 2,5 godz. drogi samochodem od Poznania, a zaledwie pół godz. od Wrocławia. Jego mieszkańcy uznają ją za najbardziej wysunięty na południe park miasta, kursują tu nawet miejskie autobusy. Dobrym logistycznie rozwiązaniem jest podjechać w jej okolice, jadąc do lub z Karpacza czy Szklarskiej Poręby. Można potraktować to jako odpoczynek w trasie lub rozruch przed bardziej wymagającymi szczytami. 

Świetna opcja na rodzinny spacer

 Na górę prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe. Startują z Sobótki, Sulistrowic i Przełęczy Tąpadła. Żółty szlak z Przełęczy jest najkrótszym ze wszystkich, choć pozostałe też nie są specjalnie wymagające. Ma zaledwie 3,1 km i można go przejść w niecałe 1,5 godz. 

Pomimo niezbyt długich szlaków, potrafią one dać satysfakcję trekkingu górskiego w pięknym lesie. Nie są jednak trudne, każdy da radę je przejść. Podłoże jest niewymagające, utwardzone, nie wystają z niego gałęzie, o które można by zahaczyć. Dlatego też jest to idealne miejsce na wycieczkę z rodziną. Na wyprawę warto poświęcić około 4 godz., – biorąc pod uwagę wejście, piknik i spokojne spacerowanie na szczycie. Żeby choć w małej części nie wracać po swoich śladach, polecam zatoczyć koło i zahaczyć o pobliską Wieżycę. 

Odpocznij od tłumów

 Na szczycie Wieżycy znajduje się kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – dwunastometrowa wieża widokowa z XX w. oferująca rozległą panoramę – ruiny zamku piastowskiego z XII w. oraz dom turysty PTTK na Ślęży. Jest też drewniana wiata z ławkami i stolikami oraz miejsce na rozpalenie ogniska. Znakiem rozpoznawczym góry jest znajdująca się na jej wierzchołku wieża RTCN Ślęża z masztem anteny nadawczej, którą widać z daleka. Bardzo popularna jest też rzeźba niedźwiedzia, z którą związana jest legenda. 

Teren na szczycie jest rozległy. Znajduje się tam dużo miejsca na piknik na trawie i zabawy na świeżym powietrzu. Wejście na Wieżycę to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu wśród kojącego szumu drzew oraz uniknięcie tłumów. Podczas wakacyjnego wtorku ok. południa spotkałam tam zaledwie ok. 20 osób, co jest genialną alternatywą dla tłumnie odwiedzanej na przykład Szrenicy czy Śnieżki leżących 90 km dalej. Może warto skorzystać z tego spokoju, wracając z Karkonoszy?

Dodaj komentarz