Gdy pogoda nie sprzyja plażowaniu

Termin urlopu, a co za tym idzie wakacji, zazwyczaj planujemy z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Nie sposób więc zapewnić sobie wymarzonej pogody.

Zresztą nawet w przypadku wyjazdów planowanych nawet na tydzień wcześniej, aura pogodowa zawsze może spłatać figla i rozczarować deszczem lub nagłym ochłodzeniem. Dobrze wtedy mieć plan awaryjny, by nie nudzić się w hotelu, ale pomimo niesprzyjających warunków skorzystać z wolnego czasu. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na niepogodę.

 Zaplanowaliście wielogodzinne kąpiele w morzu, ale pada deszcz? A może spędziliście ostatnie kilka dni na górskich wędrówkach i wasze mięśnie potrzebują odpoczynku? Odpowiedzią na te potrzeby są aquaparki i parki wodne. Zapewnią relaks, ale również świetną zabawę na zjeżdżalniach. Ogromnym plusem jest ich szeroka dostępność geograficzna, ponieważ znajdziecie je w każdym większym mieście i mniejszych miejscowościach turystycznych. Polecam szczególnie termy: Chochołowskie, Bania, Uniejów, Maltańskie oraz największy park wodny w Polsce Suntago Wodny Świat.

Zejdź pod ziemię

 Kiedy pogoda nie zachęca do spacerowania na powierzchni, zejdźmy pod ziemię! Do wyboru w różnych zakątkach kraju są kopalnie, które można zwiedzać, na przykład soli: w Bochni, Kłodawie i Wieliczce, czy złota w Złotym Stoku. W wielu miejscach są również podziemne trasy turystyczne. Można je zobaczyć między innymi w Sandomierzu, Krakowie (pod rynkiem) oraz w Olkuszu. Zachwycającymi atrakcjami dostępnymi wyłącznie pod ziemią są jaskinie. Znajdziecie je między innymi w Ojcowskim Parku Narodowym (Jaskinia Ciemna), Kletnie (Niedźwiedzia), Chęcinach (Raj) i Radochowie (Radochowska). 

Poczuj się jak w bajce

 W Polsce zwiedzać można wiele zamków. Najpopularniejsze z nich to: Zamek Krzyżacki w Malborku, ale i w Książu, w Pieskowej Skale, w Chęcinach, w Gołuchowie, w Niedzicy, w Golubiu-Dobrzyniu i wiele innych. W większości do zwiedzania dostępne są komnaty, wystawy i przepiękne ogrody. W niektórych podobno straszy, a inne kojarzone są przez swój udział w znanym filmie. Każdy kryje w sobie niezwykłą historię zapisaną w starych murach, z którą z pewnością warto się zapoznać. Poza tym zamki są z reguły pięknym obiektem architektury, który nie tylko cieszy oko, ale i pozwala poczuć się jak w bajce. 

Będąc w konkretnych rejonach Polski, warto poszukać miejsc wyrobu produktów regionalnych, jak na przykład Muzeum Piernika w Toruniu, gdzie można własnoręcznie upiec ciasteczka, czy Muzeum Oscypka w Zakopanem. To ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Poczuj trochę egzotyki

 Jeśli nie pada, można wybrać się do zoo, ogrodu japońskiego lub innego ogrodu botanicznego. Do spacerowania wśród pięknych roślin nie potrzeba słońca. Jeśli chcecie poczuć bardziej egzotyczny klimat, świetną propozycją będzie palmiarnia lub kaktusiarnia. Jeśli od sukulentów wolicie jednak żywe stworzenia, wybierzcie się do papugarni, motylarni, fokarium lub oceanarium. 

 Aby połączyć relaks z pozyskiwaniem wiedzy, warto iść do muzeum interaktywnego, na przykład Bramy Poznania lub Muzeum Powstania Warszawskiego. Świetną opcją są też coraz bardziej popularne centra nauki, jak Centrum Pieniądza NBP w Warszawie, Hydropolis we Wrocławiu czy Centrum Nauki Kopernik.

Do wyboru do koloru

 Gdyby żadna z w wyżej wymienionych opcji nie była dostępna lub interesująca, zawsze możecie pójść do kina, teatru, planetarium. Dla bardziej aktywnych polecam park trampolin, strzelnicę albo escape room. W wielu miastach są wieże widokowe z piękną panoramą, na przykład na ratuszu lub kościele. Jak widać dla chcącego nic trudnego. Żadna niepogoda nie powinna przeszkodzić Wam w dobrej zabawie! 

Dodaj komentarz