Twenty One Pilots nie przestają zaskakiwać, czyli pandemiczny livestream na dużym ekranie

21 maja 2021 zespół Twenty One Pilots zagrał niesamowity koncert, który można było obejrzeć na livestreamie grupy.

Zespół postanowił jednak przenieść to doświadczenie na duże ekrany. Jedyny seans extended cut nagranego livestreamu odbył się 19 maja 2022 w kinach na całym świecie. Wydarzenie objęło również Poznań – livestream pojawił się tutaj nawet w dwóch miejscach.

Początkowe obiekcje zespołu w sprawie livestreamu

Z okazji światowego wydarzenia warto prześledzić całą historię, która do niego doprowadziła. Twenty One Pilots lubią zaskakiwać i nigdy swoimi niespodziankami nie zawodzą. Dali już na to wiele dowodów. W początkach pandemii, w chwili największych restrykcji i powszechnej kwarantanny wiele zespołów decydowało się na livestreamy swoich koncertów, by dodać trochę otuchy fanom i w choć najmniejszym stopniu przywrócić przedpandemiczny świat koncertów. Tyler Joseph i Josh Dun, członkowie Twenty One Pilots, twierdzili jednak, że nie zdecydują się na taką domową transmisję. Argumentem był brak możliwości zbudowania kontaktu z widownią obecną na wyłącznie internetowym występie. Zespół uważał, że na streamie nie da się odtworzyć doświadczenia koncertu na żywo. Ostatecznie jednak muzycy zmienili zdanie. Nie byliby sobą, gdyby nie przygotowali dla swoich fanów czegoś szczególnego. W wywiadzie dla NME powiedzieli, że jedyną możliwością na livestream koncertu Twenty One Pilots jest „stworzenie czegoś, czego nigdy wcześniej nie zrobiono”. Chris Woltman, menedżer zespołu, podkreślił, że projekt będzie się znacząco różnił od poprzednich występów na żywo. Opisał go jako „konwergencję teatru na żywo zmieszanego z livestreamem i show, jakie robią Twenty One Pilots”.

21 maja 2021

Livestream odbył się 21 maja 2021. Pracę nad nim zaczęły się już w lipcu 2020. Według managementu zespołu do jego realizacji potrzebowano 150 pracowników produkcyjnych i pomocniczych, 12 kamer, prawie 30 000 metrów kwadratowych powierzchni na planie, ponad 130 godzin prób i 13 dni na ustawienie, próbę i samo show w ostatecznym kształcie. Ten ogromny projekt spotkał się jednak z bardzo pozytywnym odzewem, zarówno wśród fanów, jak i krytyków. W dzień livestreamu miała miejsce również premiera kolejnego, szóstego już albumu zespołu. Płyta mocno łączy się z pandemicznymi przeżyciami. Sam tytuł, a więc „Scaled and Icy”, nawiązuje między innymi do frazy, którą Tyler Joseph, wokalista zespołu, utożsamia z muzyką wyprodukowaną podczas pandemii. „Scaled back and isolated”, co można przetłumaczyć na „ograniczona i odizolowana” zdaje się być trafnym określeniem.

Fabuła livestreamu

Wydarzenia, jakie zafundowali widzom Twenty One Pilots, nie da się tak po prostu opisać. Marzenie zespołu, by projekt był czymś, czego nigdy wcześniej nie zrobiono zdecydowanie zostało spełnione. Kilka różnych scen, każda utrzymana w innej scenerii i atmosferze. Tancerze, aktorzy. Ciągła podróż kamerą, która umożliwiła podążanie za muzykami od sceny do sceny. Nawiązania do poprzednich er zespołu, a więc płonące auto podczas „Heavydirtysoul”, obecność antagonistów z albumu „Trench”, inscenizacja programu „Good Day, Dema” i wiele innych. Niesamowicie bogata setlista, która zawierała w sobie przekrój piosenek z prawie wszystkich albumów zespołu. Wszystko to sprawiło, że widownia mogła się poczuć częścią występu, doświadczyć go naprawdę na żywo. Zespół praktycznie dokonał tym livestreamem niemożliwego – przeniósł fanów na koncert Twenty One Pilots, jakiego jeszcze nie było, na żywo, przez internet, w środku pandemii. 

Wydarzenie obejmowało utwory z „Vessel”, „Blurryface”, „Trench”, „Scaled and Icy”, a także single „Level of Concern” oraz „Heathens”. Piosenki pojawiały się także w formie mashupów, a więc połączenia kilku utworów w jeden. Livestreamowe wersje piosenek dostępne są w muzycznych serwisach streamingowych – „Scaled and Icy (Livestream Version)” trafiło do nich już 19 listopada 2021. 

W wydarzeniu pojawiły się także Debby Ryan (żona Josha Duna) oraz Jenna Joseph (żona Tylera Josepha). Zagrały nawet w pewnych scenach spektaklu. Livestream zawierał również stare nagrania zespołu. Została w nich przedstawiona droga muzycznego duo od początków, aż do oryginalnej premiery livestreamu.

19 maja 2021 – „Cinema Experience”, czyli extended cut „Livestream Experience”

Decyzja o przeniesieniu oryginalnego livestreamu w wersji extended cut na duże ekrany została oznajmiona przez zespół 8 kwietnia 2022. Jednego dnia, 19 maja 2022, w kinach na całym świecie miał odbyć się jeden jedyny seans livestreamu. W Poznaniu obejrzeć go można było w dwóch lokalizacjach: Multikino 51 i Multikino Malta. Zespół zadbał o czas swoich fanów. W oczekiwaniu na seans można było zagrać w grę, która pojawiła się na ekranach. Były to pytania do widzów, sprawdzające ich wiedzę ze znajomości twórczości Twenty One Pilots.

Osobiście wybrałam się na seans do Multikina 51 w Poznaniu. Po wejściu do kina można było zobaczyć, że fani zespołu są niesamowicie zaangażowani w to wydarzenie. Wiele osób ubraniami nawiązywało do ery „Blurryface” i „Trench” zespołu – pojawiły się więc czerwone i żółte kolory, przyklejone na ubrania taśmy, bandany i oczywiście koszulki z merchu zespołu. Atmosfera w kinie pełna była ekscytacji, niezwykle przyjazna i podobna do tej, jaką poczuć można na prawdziwym koncercie na żywo. W trakcie projekcji livestreamu pojawiały się również głosy śpiewające razem z Tylerem, oklaski, śmiech i płacz. Swobodny klimat pozwalał każdemu w pełni przeżyć to wydarzenie.

Zespół też oglądał 

Członkowie zespołu i ich rodziny również wybrali się na kinowy seans livestreamu. Swoje odczucia relacjonowali przede wszystkim na instagramowych stories. Josh Dun pojawił się także w niektórych kinach w rodzinnym dla zespołu mieście Columbus w stanie Ohio, żeby porozmawiać z fanami.

A co z koncertami zespołu w tradycyjnej formie?

Po premierze „Scaled and Icy” zespół wybrał się na trasę The Takeover Tour. Trasa rozpoczęła się we wrześniu 2021, a zakończy się już niedługo, bo 25 czerwca, koncertem w Londynie. Takeover Tour obejmuje jedynie Stany Zjednoczone, Meksyk i Wielką Brytanię. Trasa The Icy Tour, która jest kolejną odsłoną Takeover Tour rozpocznie się w sierpniu, a zakończy we wrześniu 2022. Zaplanowane na niej daty obejmują jedynie Stany Zjednoczone. 

Zespół latem zagra jednak również na wielu festiwalach. W Polsce będzie okazja zobaczyć Twenty One Pilots na Open’erze. To niesamowite muzyczne duo czeka w lineupie festiwalu już od 2020 – z powodu pandemii festiwal powróci jednak dopiero w tym roku. Po Open’erze pozostanie już jedynie oczekiwanie na światową, a w tym także europejską trasę zespołu. Polska gościła Twenty One Pilots już w Warszawie i Łodzi, istnieją więc spore szanse, że zespół odwiedzi Polskę po raz kolejny. A po seansie livestreamu, koncert „pilotów” jest potrzebny jeszcze pilniej niż zazwyczaj.

Dodaj komentarz