Czego słuchać, czyli rzecz o podcastach

Choć jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznane, teraz ludzie nie wyobrażają sobie bez nich podróży czy odpoczynku. Tak samo popularne w Polsce, jak i na świecie. Co jednak dało im początek i na które warto zwrócić uwagę?

Podcastowa tradycja

Sama nazwa wzięła swój początek z połączenia dwóch istniejących już słów: iPod (odtwarzacz muzyczny) i broadcast (z ang. przekaz). Jednak nagrywanie podcastów rozpoczęło się dopiero około 20 lat temu. Największy przełom nastąpił w latach 2004/2005, kiedy to liczba przypadków znajdowania hasła ‘podcast’ w Google wzrosła z 500 do 100 milionów. A kto był pierwszy w Polsce? Za pierwszy polski podcast uznawana jest, prowadzona przez dwóch Włochów – Pierluigiego i Leonardo, audycja „Warsaw calling”, która zaczęła publikację odcinków w lutym 2005 roku. 

„Kryminatorium” – Marcin Myszka 

Najpopularniejszy polski podcast. Każdy odcinek trwa średnio 30 minut, a tematy są przeróżne. Jak mówi sam autor: „Posłuchaj o seryjnych zabójcach, tajemniczych zaginięciach i zbrodniach z Archiwum X. W każdy poniedziałek przedstawiam inną sprawę kryminalną. Na Kryminatorium znajdziesz odcinki o sprawach z Polski, jak i z zagranicy. W prezentowanych materiałach wykorzystuję głosy aktorów, efekty dźwiękowe i muzykę”. A jakie konkretnie tematy są tam podejmowane? „Nekrofil z Poznania”, „Jednej nocy zabił 8 pielęgniarek” czy „Przekręt w Milionerach” to tylko niektóre z tytułów. Co więcej, można również zdecydować się na zakup audioserialu autorstwa Marcina Myszki w jego internetowym sklepie. 

„Rozmowy bez kompromisów” – Żurnalista

Jeden z najsławniejszych tworzących aktualnie poetów. Ponad 400 tysięcy odbiorców na Instagramie, a wiadomość o tym, że tak tajemniczy dotychczas autor zdecydował się na nagrywanie podcastów, wywołała wielkie zamieszanie. Chociaż nadal jego tożsamość nie jest ujawniona, nie wstawia zdjęć swojej twarzy, stara się pozostać anonimowy, to podcasty są jedną z bardziej bezpośrednich form kontaktu z fanami i fankami. Ideą jego nagrań są wywiady z różnymi osobami. Od sportowców, przez pisarki czy modeli aż do wokalistek. Dewiza autora kanału brzmi: „To jedno z moich marzeń, które chciałem zawsze zrealizować. Chcę poznawać ludzi, którzy potrafili mnie inspirować w różnych momentach swojego życia. Rozmawiać z tymi, których popieram i z tymi, których nie mogę zrozumieć”. 

„Raport o stanie świata” – Dariusz Rosiak

„Autorski wybór najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych z ostatnich 7 dni na świecie. Z udziałem dziennikarzy, ekspertów, uczestników życia politycznego”. Idealna pozycja dla osoby, która chce być na bieżąco z wiadomościami ze świata i Polski, a nie ma czasu na przeglądanie różnych portali informacyjnych. Tutaj wszystko podane jest w formie podcastu. Autor co kilka dni wypuszcza w świat taką dawkę wiedzy, którą w łatwy sposób można zrozumieć i przyswoić. 

„Psychologia, którą warto znać” – Mirosław Brejwo

Kanał, który skupia się na tym, jak wykorzystać psychologiczne badania i ustalenia w życiu każdego człowieka. Nietrudno jednak znaleźć tam również ciekawostki tematyczne. Już same tytuły wskazują na to, że odcinki mogą okazać się niezwykle pomocne, np. „Jak radzić sobie ze zmianami, których nie chcemy” czy „Jak wzmocnić odporność psychiczną”. Autor dotyka problemów, które dotyczą dużej liczby osób bez względu na płeć, wiek czy wykształcenie. Warto się z nimi zapoznać i poznać podstawy psychologii, która wiąże się nierozłącznie z każdym człowiekiem. 

„Słowiańskie demony” – Michał Kuźniar

Podcast zupełnie inny niż te pozostałe. Tutaj autor opowiada o mitologii słowiańskiej. Mowa tu o religii, teologii, wierzeniach, ale też o historii. Kto nigdy nie słuchał, do nadrobienia ma aż 30 przeciekawych odcinków. Usłyszeć można tu, np. o zjawiskach atmosferycznych i o tym, jak tłumaczono je sobie kiedyś, czy o różnych wersjach na temat powstania świata. Można w łatwy sposób dowiedzieć się, jakie prawa rządziły myśleniem Słowian, jak zorganizowane było to społeczeństwo i, co niemniej ważne, jak to wpłynęło na współczesnych ludzi. 

„Kwadrans na angielski” – Szymon Marciniak

Seria zawierająca lekcje języka angielskiego. Krótkie odcinki sprzyjają odtwarzaniu ich dosłownie w każdym miejscu, w drodze do szkoły czy pracy, w kolejce, w sklepie, czy podczas spaceru. Niektóre z nich zawierają zasady odnośnie podstaw, inne są zdecydowanie bardziej zaawansowane. Co więcej, Marciniak prowadzi również internetowy sklep. Przede wszystkim można znaleźć tam notatki do każdej z lekcji. Są one w formie e-booków. Co do tego, w jakim języku wszystko się odbywa, to jest możliwość zarówno zrozumienia zasad, które tłumaczone są po polsku, jak i osłuchania się z językiem angielskim podczas ćwiczeń z wymowy. Idealna sprawa dla kogoś chcącego nauczyć się języka od podstaw, ale także dla osoby, która ma problemy tylko z niektórymi zagadnieniami. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie. 

„Ja i moje przyjaciółki idiotki” – Joanna Okuniewska

To dzięki niej zaczęło być głośno o podcastach w Polsce. To właśnie ona rozpropagowała ten sposób na spędzanie wolnego czasu. Dziś z historiami, które opowiada, utożsamia się tysiące odbiorczyń i odbiorców. Dzięki tak pozytywnemu odbiorowi tego kanału autorka postanowiła wydać książkę o tym samym tytule, co podcast, która natychmiast stała się bestsellerem. A o czym właściwie opowiada Okuniewska? Głównie o związkach, zazwyczaj tych bez happy endu. Pokazuje, że historie osób na całym świecie często są bardzo podobne, choć przeżyte z zupełnie innymi osobami, że żadna sytuacja nie jest beznadziejna, a do każdego wydarzenia warto podejść z dystansem. 

„Profesor Matczak” – Marcin Matczak

Podcast jednego z najbardziej popularnych ostatnio radców prawnych. Jest również wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim i profesorem nauk społecznych. W swych audycjach próbuje prosto przedstawić prawne zawiłości. Mówi również o filozofii, w której się specjalizuje, czy o języku. Nierzadko odwołuje się do książek światowych autorów. Odcinki trwają po około 25 minut, a wiedza, którą można z nich wynieść okazuje się nieoceniona. 

„Blondynka na autostopie” – Laura Maria

Ten ostatni przedstawiany podcast opowiada o podróżach. Autorka zwiedza dosłownie cały świat i próbuje pokazać go swoim odbiorcom i odbiorczyniom. Znaleźć można tutaj ciekawostki z wielu krajów, opisy tradycji ich mieszkańców, ich sposoby na życie, nieraz tak inne od tego powszechnie znanego. A jakie między innymi państwa odwiedziła Laura Maria? Nikaragua, Gwatemala, Tajlandia czy Salwador. Brzmi ciekawie, egzotycznie i tajemniczo? Warto więc posłuchać tych podcastów i dowiedzieć się o nich więcej.

Podcasty, do niedawna jeszcze właściwie nieznane, teraz niesamowicie popularne. Znaleźć można je we właściwie każdej tematyce. Nieraz tak ciekawej i naukowo wspomagającej, że ciężko nie zacząć ich słuchać.

Dodaj komentarz