Tanie podróżowanie i odkrywanie Wielkopolski

Lato niedługo dobiega końca, pomimo tego nawet we wrześniu możemy cieszyć się dobrą pogodą. Warto ją dobrze wykorzystać, zanim nadejdą jesienne pochmurne dni.

W okolicach Poznania jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Jednodniowe wycieczki to dobra propozycja dla osób szukających chwili odpoczynku od codzienności i chętnych do odkrywania nowych miejsc.

Wielkopolska to region położony w zachodniej i środkowej części Polski, o bogatej historii, kulturze i tradycjach. Jest znana z malowniczych krajobrazów, w których dominują pola, lasy oraz liczne jeziora i rzeki. Kochają ją zarówno ludzie szukający odpoczynku nad wodą i bliskości natury, jak i ci wolący aktywne spędzanie czasu, czy zwiedzanie muzeów i poznawanie historii. 

Odkrywanie okolic Poznania pociągiem

Kluczowe miasta w Wielkopolsce są połączone ze sobą trasami kolejowymi, co pozwala na szybkie i wygodne przemieszczanie się między nimi. Kursują regularne połączenia kolejowe Kolei Wielkopolskich oraz Polskich Kolei Państwowych (PKP) obsługując zarówno trasy lokalne, jak i dalekobieżne, umożliwiając podróżowanie nie tylko w obrębie regionu, ale i poza jego granicami. Bilety nie są najdroższe, a dostępność połączeń pozwala na szybkie i wygodne poznawanie okolicznych miejscowości. Poniżej przedstawię kilka propozycji na jednodniowe wycieczki, w miejsca, do których można dojechać  pociągiem ze stolicy Wielkopolski – Poznania. W nawiasie obok nazw miast i wsi jest informacja o cenie biletu normalnego i przewidywanego czasu podróży, który nie przekracza pół godziny (w wybranych połączeniach kolejowych). Są to propozycje idealne na spędzenie wolnego czasu.

Szreniawa (7,60 zł /20 minut podróży)

Szreniawa to wieś położona w gminie Komorniki. Powstała na gruntach Rosnowa, wsi szlacheckiej istniejącej już w średniowieczu. Centralny punkt przyciągający turystów to Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie z należącą do niego okazałą willą zwaną pałacem. Obecnie muzeum to posiada pięć oddziałów:

  • Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie
  • Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu 
  • Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu 
  • Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu 
  • Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku 

W muzeum w Szreniawie znajduje się wiele wystaw stałych i czasowych. Przy wcześniejszej rezerwacji (minimum tydzień przed) jest możliwe zwiedzanie browaru znajdującego się w starej gorzelni wraz z degustacją wytwarzanego tam piwa. Organizowane są tam też różne wydarzenia takie jak letnie festiwale i warsztaty ekologiczne. 

Kilkaset metrów od muzeum znajduje się mauzoleum Bierbaumów w Szreniawie pełniące również rolę punktu widokowego. Centralną część stanowi pomieszczenie, które pierwotnie było kaplicą grobową, stały tam trumny rodziny Bierbaumów. Po roku 1945, gdy mauzoleum zostało zdewastowane, szczątki Bierbaumów zostały przeniesione do mogiły ziemnej obok wieży. Wstęp na wieżę dla osób indywidualnych dostępny jest tylko w soboty i niedziele.

Na stronie internetowej jest dostępny kalendarz imprez i wystaw oraz opis nadchodzących wydarzeń. W sezonie letnim (trwającym do 28.10) muzeum jest otwarte w godzinach 9-17, a w soboty i niedziele 10-18. W sezonie zimowym (29.10 – 30.11, 16.02 – 31.03) w godzinach 9-15. W poniedziałki muzeum jest zawsze zamknięte. Bilet normalny kosztuje 20 złotych, a ulgowy 14 złotych. W soboty wstęp jest bezpłatny z wyjątkiem dni, w których odbywają się imprezy biletowane. 

Po zwiedzaniu muzeum możemy udać się na tradycyjny polski posiłek do Karczmy. Karczma mieści się w piwnicach zabytkowej Rządcówki. Czynna jest w godzinach otwarcia Muzeum. 

Puszczykowo (7,60 zł/11 minut podróży)

Puszczykowo ma obszar 16,65 km², w tym 22% to użytki rolne, a użytki leśne to 46%. Miasto to jest otoczone terenem Wielkopolskiego Parku Narodowego, w którym wyznaczonych jest wiele szlaków turystycznych. Na stronie internetowej miasta podane są propozycje szlaków pieszych, wodnych oraz rowerowych. Wśród nich jest pieszy szlak pereł architektury oraz szlak letnisk Puszczykowa. 

W 1901 roku pociągi z Poznania zaczęły regularnie kursować do Puszczykowa, dzięki czemu miasto to zyskało status miejscowości letniskowej. Powstała wówczas zabudowa, która zachowała się w wielu częściach miasta do dziś. To skutek mody na podmiejskie wycieczki i rozbudowywanie tras kolejowych. Dziś można podziwiać historyczne budynki dawnych letnich kurortów i zabytkowe wille. Należy do nich willa Cyryla Ratajskiego, jednego z najsłynniejszych Wielkopolan i wieloletniego prezydenta Poznania. Jeden z zabytkowych budynków stanowi pracownia literacka Arkadego Fiedlera. Obecnie mieści się tam muzeum poświęcone słynnemu podróżnikowi, który w swoim dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach w przeszło 10-milionowym nakładzie, w tym bardzo popularną książkę „Dywizjon 303”. W muzeum można zobaczyć między innymi preparowane przez Indian Hibarów ludzkie głowy, obrzędowe rzeźby i maski oraz kolekcję tropikalnych motyli. Obok muzeum znajduje się Ogród Kultur i Tolerancji, a w nim w skali 1:1 statek Krzysztofa Kolumba – „Santa Maria” oraz kopia posągu z Wyspy Wielkanocnej w tej samej skali i wiele innych replik. W okresie wiosenno-letnim muzeum jest czynne w godzinach (od wtorku do niedzieli) 9-17, a w sezonie jesienno-zimowym 10-15. Bilet normalny kosztuje 12 złotych, ulgowy jest złotówkę tańszy. Za zwiedzanie z przewodnikiem należy zapłacić 80 złotych.

Po zwiedzaniu warto się udać do słynnej puszczykowskiej lodziarni należącej do rodziny Kostusiaków, która istnieje od 60 lat i jest bardzo popularna zarówno wśród mieszkańców jak i turystów.

Kórnik (9,40 złotych/ 19 minut podróży)

Miasto Kórnik znane jest głównie ze znajdującego się tutaj zamku, którego historia sięga średniowiecza. W jego środku mieści się muzeum, w którym można zobaczyć między innymi meble z różnych epok  reprezentujące różne style i obrazy mistrzów polskich i europejskich. Legenda głosi, że pojawia się tam „Biała Dama”. Niezwykle popularne jest Arboretum, które liczy ok. 3 tys. gatunków drzew i krzewów i jest tym samym jednym z największych w Europie Środkowej parków dendrologicznych. Najstarsze rosnące tam drzewa to ok. 300-letnie lipy drobnolistne. 

Miasto otaczają jeziora, a co za tym idzie, znajdują się tam kąpieliska i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Pomiędzy jeziorami Kórnickim a Skrzyneckim-Dużym znajduje się przeprawa dla łodzi i rowerów wodnych. Po Jeziorze Kórnickim organizowane są rejsy statkami „Biała Dama” oraz „Anna Maria”, które kursują w sezonie od kwietnia do września, codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00 od Portu Prowent do Portu Błonie. Kolejnymi rejsami wraca się do Portu Prowent na ten sam bilet. Można przed powrotem zjeść w „Tawernie pod żaglami” znajdującej się obok portu. W tym mieście można też zobaczyć Kórnickie Molo z piętrowym tarasem widokowym.

Polska Noblistka Wisława Szymborska urodziła się na Prowencie (oddalonym około 300 m od Zamku w Kórniku), czyli obszarze dworskim, który obecnie stanowi część Kórnika i jest ciekawym miejscem do podziwiania dawnej zabudowy folwarcznej. Obecnie w tym domu znajduje się Kórnicki Ośrodek Kultury. W mieście można także podziwiać promenadę imienia Wisławy Szymborskiej z pomnikiem–ławeczką poświęconą poetce. Jest to 3-kilometrowy odcinek ze ścieżką pieszą oraz trasą rowerową.

Kolejowe wycieczki

Podróże koleją dają nam wiele możliwości na odwiedzenie nowych miejsc. Sposób ten jest tani i wygodny, a jednodniowe wycieczki pozwalają nam miło spędzić czas i poznać okolice. Kolej jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska niż samochody osobowe. Korzystając z niej, zmniejszamy emisję szkodliwych gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza. Podczas podróży koleją można też podziwiać piękne krajobrazy i przyrodę, co stanowi dodatkową atrakcję podróży. Powyższe propozycje to jedne z wielu dobrych połączeń kolejowych z Poznania. Warto zaplanować wolny czas w ten sposób.

Źródło zdjęcia: Pixbay

Dodaj komentarz