Koleją z Poznania do stolic województw

Mając niewiele czasu i niewielki budżet nadal można zorganizować ciekawe jednodniowe wycieczki. Dobrym wyborem są największe miasta w Polsce, a więc stolice województw. Do wielu z nich możemy dojechać ekonomicznie, korzystając z kolei.

Podróż ta nie tylko jest tania, ale także bardziej ekologiczna niż dojazd samochodem. W zaledwie kilka godzin możemy udać się na wycieczkę do miejsc gwarantujących nam wiele atrakcji.

W poniższym zestawieniu przedstawię propozycje miast,  do których można się udać w jednodniową podróż. Są to stolice regionów i jedne z największych polskich miast. W nawiasach widnieje przybliżony czas podróży i cena biletów normalnych. Czasy podróży i dostępność pociągów może się zmieniać, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualne rozkłady jazdy i dostępność oraz ceny biletów na stronach internetowych przewoźników kolejowych lub na dworcu kolejowym w Poznaniu. Ceny zależą od rodzaju pociągu, klasy podróży i dostępności miejsc oraz wybranego połączenia. Przy planowaniu wyjazdu warto wcześniej kupić bilety kolejowe, są one wtedy tańsze, Ponadto warto poszukiwać zniżek, promocji lub ofert specjalnych, które mogą obniżyć cenę biletu. Plan proponowanych atrakcji jest ograniczony do zobaczenia ich w jeden dzień. Oczywiście miasta te mają do zaoferowania o wiele więcej atrakcji, więc można również pomyśleć o wyjeździe na kilka dni,  

Warszawa (Czas podróży: Około 2,5-3 godziny, 80-150 złotych)

Po przyjeździe do stolicy Polski od razu widzimy Pałac Kultury i Nauki. To właśnie tutaj na 30. piętrze znajduje się taras widokowy pozwalający zobaczyć piękny widok na miasto. Bilet wstępu to koszt 25 złotych. Z dworca Warszawa Centralna w około 20 minut pieszo można dojść do Ogrodu Saskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego żołnierza. Jest to jedno z najważniejszych miejsc pamięci narodowej i symbolizuje ofiary wszystkich żołnierzy poległych za ojczyznę. Zmiana Warty odbywa się co godzinę przez całą dobę, przez wszystkie dni tygodnia, przez cały rok, a w uroczysty sposób w każdą niedzielę w samo południe.

 W 13 minut  możemy przejść z Ogrodu Saskiego na Stare Miasto, na którym znajduje się Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta. Zdecydowanie warto zajrzeć do środka zamku. Można tam zobaczyć między innymi apartamenty królewskie i skarbiec oraz dzieła Jana Matejki. Bilety na wystawy stałe to koszt około 50 złotych. W środy wstęp jest bezpłatny. Ogrody zamkowe dostępne są bez opłat.

W niewielkiej odległości, którą można pokonać wzdłuż Wisły, znajduje się Centrum Nauki Kopernik. To miejsce zdecydowanie wymaga większej ilości czasu. Jest to propozycja zarówno dla młodszych jak i starszych osób. Jednak dla szukających relaksu dobrym pomysłem jest odwiedzenie Łazienek Królewskich. Jest to rozległy kompleks pałacowo-parkowy. Głównym jego elementem jest Pałac na Wyspie. Można tu zobaczyć między innymi amfiteatr rzymski i starą oranżerię oraz pomnik Fryderyka Chopina, gdzie odbywają się koncerty.

Wrocław (Czas podróży: 2-2,5 godzin, 50-100 złotych)

Stare Miasto z zabytkowym rynkiem i kamieniczkami oraz znajdujący się obok niego Plac Solny są w niedalekiej odległości od dworca centralnego we Wrocławiu.  Spacerem przejście zajmuje około 20 minut. Można zobaczyć tam m.in.  pręgierz, który przypomina o dawnym sposobie wymierzania kar. Obecna konstrukcja jest repliką, ponieważ oryginalny pręgierz został zniszczony w XIX wieku. Replika została postawiona w 1998 roku.

Wrocław nazywany jest polską Wenecją ze względu na niebywałą liczbę mostów znajdujących się w tym mieście. Podobnie jak Wenecja, miasto jest zdominowane przez wodę, a kanały i rzeki stanowią ważny element krajobrazu miejskiego. Jednym z najważniejszych mostów jest ten na Ostrowie Tumskim z zabytkową katedrą. Jest to doskonałe miejsce na spacer.

Wodzie i jej znaczeniu poświęcone jest interaktywne muzeum Hydropolis. Znajdziemy tam wystawy, prezentacje i doświadczenia związane z wodą, hydrologią i ekologią. W muzeum można dowiedzieć się wiele o cyklu wodnym, zasobach wodnych, ekosystemach i ekologicznych wyzwaniach związanych z wodą na naszej planecie. Bilety można kupić w opcji z pakietem do zoo i aquaparku. Ogród zoologiczny we Wrocławiu jest jednym z największych i najbardziej popularnych w Polsce. Podzielony na tematyczne obszary jest miejscem, w którym można spędzić większą część dnia.

Obowiązkowym miejscem do zobaczenia jest Skytower. Jest to najwyższy budynek w Polsce i jednocześnie jeden z najwyższych budynków mieszkalnych w Europie. Budynek wyróżnia się nowoczesną i futurystyczną architekturą. Jego charakterystyczną cechą jest szklany kształt, który nadaje mu unikalny wygląd. Całkowita wysokość budynku wynosi 212 m. Można wjechać na punkt widokowy znajdujący się na 49 piętrze.  Pozwala on podziwiać krajobraz z około 200 metrów nad ziemią. Ceny biletów to 30 zł od 1 maja do 30 września, 25 zł od 1 października do 30 kwietnia, 

Po całym dniu atrakcji, jakie gwarantuje nam to miasto dobrym miejscem na odpoczynek i relaks nad Odrą jest Wyspa Słodowa. To idealne miejsce na piknik i granie w gry. W niektórych miejscach na wyspie można nawet grillować. Ponadto znajdziemy tu wiele restauracji, także tych znajdujących się na wodzie.

Łódź (Czas podróży: Około 2-2,5 godzin, 60-100 zł)

Łódź to miasto przemysłowe, szczególnie związane z tekstylnym przemysłem włókienniczym oraz znane  z dwóch renomowanych uczelni artystycznych. Można tutaj podziwiać słynną manufakturę, czyli centrum handlowo-kulturalne. Znajduje się ona na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego, znanego jako jeden z największych przemysłowców włókienniczych w XIX wieku w Łodzi. Nie jest to tylko miejsce na zakupy i rozrywkę, ale także przestrzeń, która łączy historię przemysłową z nowoczesnością. Łódź była domem dla wielu bogatych fabrykantów, którzy w XIX i na początku XX wieku wybudowali przepiękne pałace jako swoje rezydencje. Te pałace, często nazywane pałacami fabrykantów, stały się ikonami architektonicznymi Łodzi. W wielu z nich obecnie znajdują się muzea warte odwiedzenia.

Miasto jest znane jako miejsce narodzin polskiego kina. Muzeum Kinematografii w Łodzi zostało założone w 1986 roku i jest jednym z najstarszych muzeów filmowych w Polsce. Jego siedziba mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Piotrkowskiej 93-95. Znajdziemy tam zarówno wystawy stałe, które opowiadają historię kina od jego narodzin po czasy współczesne, jak i wystawy tymczasowe, które poświęcone są konkretnej tematyce, reżyserowi lub okresowi filmowemu. Środa jest dniem bezpłatnego wstępu na wystawę stałą. W pozostałe dni tygodnia bilet normalny kosztuje 28 złotych, ulgowy 18 złotych. Muzeum jest zamknięte w poniedziałek i wtorek.

Spacer po ulicy Piotrkowskiej, jednej z najdłuższych ulic handlowych na świecie to obowiązkowy element zwiedzania tego miasta. Można na niej spotkać Misia Uszatka. To pierwsza z rzeźb, jakie powstały na Szlaku Bajkowa Łódź. Ma to na celu upamiętnić dorobek łódzkiej animacji Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.

Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest Pasaż Róży. Znajduje się na ulicy Piotrkowskiej 3. Autorką Pasażu Róży jest Joanna Rajkowska. Róża to córka artystki będąca główną inspiracją do stworzenia mozaiki z fragmentów potłuczonych luster na budynkach kamienic. Dziewczynka zachorowała na raka oka, instalacja ta symbolizuje jej powrót do zdrowia. Kawałki szkła szczelnie pokrywające fasady budynków, odzwierciedlają siatkówkę oka. Miejsce to można zobaczyć za darmo.

Zwiedzanie największych miast w Polsce może być fascynującym doświadczeniem, ponieważ miasta te mają wiele do zaoferowania pod względem historii, kultury, architektury i rozrywki. Kolej stanowi wygodną formę transportu pozwalającą nam na szybkie przedostanie się z miejsca na miejsce, co umożliwia zorganizowanie wycieczek nawet jednodniowych.

Źródło zdjęcia: unsplash

Dodaj komentarz