Szybki city break – Ryga

Od stolicy Łotwy nie dzieli nas zbyt wiele kilometrów. Lot samolotem z warszawskiego Modlina trwa jedynie godzinę i 20 minut. Bilety są jednymi z tańszych na europejskich trasach, a i ceny w samej Rydze nie nadwyrężą portfeli odwiedzających. Co więc można tam zwiedzić podczas dwu- czy trzydniowej wycieczki? Gdzie szukać noclegu oraz na co zwrócić uwagę?

Jak lecieć?

Na lotnisko w Rydze bezpośrednio można dotrzeć samolotami tanich linii lotniczych wyruszających z Warszawy lub Krakowa. Chociaż to te ze stolicy zazwyczaj są tańsze. To również stamtąd jest dużo większy wybór preferowanych dat odlotu i przylotu. Bilety można znaleźć już za 24 zł w jedną stronę. W szczycie sezonu ceny minimalnie idą w górę, lecz nawet wtedy 50 zł to raczej maksymalna kwota, gdy mamy choć trochę czasu na szukanie okazji. Od września ceny z powrotem wracają do swojego regularnego poziomu. Już na miejscu, tuż po wyjściu z lotniska, znajduje się przystanek autobusowy, z którego pojazdy kursują do samego centrum. Linia nr 22 objeżdża wszystkie najważniejsze miejsca. Bilet łatwo kupić w stojących tuż obok biletomatach lub w kiosku na lotnisku. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym z publicznych środków transportu kierowcy sprzedają bilety w środku. Warto wyposażyć się w nie już przed wejściem. Turyści i mieszkańcy Rygi mają do wyboru bilety na daną ilość przejazdów lub godzin. W całej stolicy Łotwy działają tramwaje, autobusy i trolejbusy. Miasto jest naprawdę dobrze skomunikowane, linie są dobrze oznaczone, a w pojazdach nie brak interaktywnych tablic opisujących kolejne przystanki. 

Gdzie spać?

Tak, jak w wielu innych europejskich miastach, tak i w Rydze, dobrze funkcjonuje tu system rezerwacji Booking. Można wynająć zarówno pokój w kilkugwiazdkowym hotelu, miejsce w wieloosobowym pokoju lub całe mieszkanie od prywatnej osoby. Jeśli chce się przyoszczędzić na wydatkach w restauracjach ta ostatnia opcja wydaje się najlepszą, ponieważ w pakiecie dostaje się zazwyczaj dość dobrze wyposażoną kuchnię, w której można przygotować własne posiłki z produktów dostępnych w supermarketach. Jeśli zaś chodzi o lokalizację, wielkim problemem nie jest wybranie czegoś poza ścisłym centrum miasta. Autobusy czy tramwaje kursują tak często, że z każdej dzielnicy Rygi można w łatwy i szybki sposób przedostać się do centrum. Jednak jeśli komuś zależy na bliskości restauracji, barów czy zabytków warto zwrócić uwagę na bliskość rynku. 

Co zobaczyć?

Sama Ryga to idealna opcja na dwa, trzy dni. Jeśli jednak uda wpasować się w dobrą pogodę, która z reguły jest zimniejsza niż w Polsce, można udać się do oddalonej o około 30 minut jazdy pociągiem Jurmały, gdzie znaleźć można piękne plaże. Nie oznacza to, że w samej stolicy brak miejsc, które mogą zająć czas odwiedzających. Jednym z piękniejszych i bardziej malowniczych jest Park Bastejkalns. Zlokalizowany w pobliżu głównych uliczek zachęca bujną roślinnością, mnogością miejsc do odpoczynku czy pikniku oraz małymi wodospadami, które urozmaicają zieloną przestrzeń. Jest idealnym miejscem do odetchnięcia po zwiedzaniu zabytkowego rynku. Innym mniej oczywistym miejscem niż te podane na najpopularniejszych stronach jest zdecydowanie Biblioteka Narodowa. Kilkupiętrowy gmach oferuje zarówno niesamowite tarasy widokowe, przeszklone gabloty z książkami rozpościerające się na kilkanaście metrów oraz muzealne wystawy. Wszystko utrzymane w nowoczesnym duchu technologicznym. Wstęp do biblioteki jest darmowy, wystarczy pobrać identyfikator zwiedzającego. 

Ryga to połączenie najnowszych technologii i wieloletnich budynków. W niektórych dzielnicach widać mocną inspirację skandynawską architekturą, w innych wieżowcami z serc europejskich miast. Znaleźć tu można kuchnie z wielu zakątków świata i zwiedzić inspirujące miejsca. Do tego wszystkie bliska odległość z Polski i tanie bilety lotnicze tworzą bardzo zachęcającą całość.

Dodaj komentarz