Polski YouTube – czy taki straszny, jak go malują?

Najczęściej ludzie słysząc o kanałach na tej stronie, przywołują w pamięci osoby uznawane przez ogół za niegodne uwagi, tworzące treści, które nadają się jedynie dla dzieci. A co, gdyby powiedzieć, że YouTube to dużo więcej? Że to treści z dosłownie każdej dziedziny życia, nieraz niesamowicie przydatne, którymi warto się zainteresować? Poniżej zestawienie tych najpopularniejszych, mieszczących się w najróżniejszych kategoriach.

Imponderabilia – Karol Paciorek

Kanał, na którym znaleźć można jedynie wywiady. Różnorodność zapraszanych osób jest godna podziwu. Twórca zaprasza do swojego studia zarówno aktorów i aktorki, którzy są znani z wielkich ekranów, jak np. Tomasz Kot czy Cezary Pazura, ale również osoby mniej znane szerokiej publiczności, które mają do przekazania coś ważnego, np. Yanek – ratownik medyczny. Cechą charakterystyczną rozmów Paciorka jest brak jakichkolwiek cięć w montażu, nic nie jest usuwane, widzowie dostają pełen obraz spotkania. Do kogo ma trafić Imponderabilia? Grup odbiorców jest wiele. Niektórzy są po prostu ciekawi świata, ludzi i ich historii, co sprawia, że słuchają większości przesyłanych filmów, które dostępne są również w formie podcastów. Inne osoby oglądają je wybiórczo, zwracając uwagę przede wszystkim na osobę, która jest zaproszona i tematykę danego odcinka. Największą popularność kanał zdobył przed ostatnimi wyborami prezydenckimi, kiedy to Paciorek zdecydował się na zaproszenie do studia najważniejszych kandydatów. Chciał przez to zwrócić uwagę na ważność wyborów i przede wszystkim zachęcić do świadomego w nich udziału. Patrząc na liczby wyświetleń – udało mu się to. 

Mówiąc Inaczej – Paulina Mikuła

Język polski ze wszystkimi swoimi zawiłościami sprawia, że wiele osób ma z nim większy lub mniejszy problem, tym bardziej, że zdecydowanie nie ma ludzi nieomylnych. Autorka od kilku lat próbuje zarazić miłością do ojczystego języka swoich odbiorców i odbiorczynie. Tłumaczenie zasad gramatycznych czy językowych to właśnie tematyka tego kanału. Podane są one w niesamowicie przystępny sposób, dzięki czemu zapamiętanie staje się bardzo proste. Potem zostaje jedynie stosowanie się do nich w codziennym życiu. Jej grupa odbiorców to przede wszystkim osoby, które jeszcze się uczą czy studiują, ale również takie, które czas edukacji mają dawno za sobą, a chcą doskonalić język polski. Kanał ma też jednak drugie oblicze. Jest to cykl ,,Myśląc Inaczej”, który ma luźniejszy wydźwięk. Autorka zaprasza tam m.in. różne osoby, z którymi przeprowadza ciekawe rozmowy. Jedną z nich był Dawid Podsiadło, a odcinek z jego udziałem jest jednym z najpopularniejszych na kanale. Inne ciekawe gościnie w jej studiu to, np. Joanna Okuniewska czy Kasia Koczułap. Jednak odcinek, który ma najwięcej wyświetleń (ponad 1,3 miliona) nosi tytuł ,,Słowa, które nie są błędami, a Wy myślicie, że nimi są”, w którym edukuje na ten temat. 

Podsiadło & Kotarski Podcast – Dawid Podsiadło i Radek Kotarski

Pojawienie się tego kanału na YouTubie to jedno z największych zaskoczeń. I choć tytuł wskazuje na podcastową formę, która oczywiście również istnieje, to ta na YouTubie jest niepowtarzalna. Mimika twórców i przeżywane przez nich emocje to coś, dla czego warto zapoznać się zarówno z dźwiękiem, jak i obrazem. Autorzy zdecydowali się na luźne rozmowy między sobą na narzucone wcześniej przez samych siebie tematy. Można tam znaleźć recenzje filmów czy seriali, wspomnienia twórców z dzieciństwa, a nawet subiektywny ranking województw. Oprócz głównego tematu w filmach pojawiają się stałe segmenty. W jednym z nich przedstawiany jest muzyczny twórca czy twórczyni, w drugim pisarz czy pisarka. Dodatkiem do kanału stała się grupa na Facebooku, która zrzesza osoby oglądające ten kanał, udzielają się na niej również sami twórcy. I choć wakacje to przerwa w publikacji nowych filmów, Podsiadło i Kotarski mają wrócić już jesienią. 

Globstory – Kaja Kraska i Mateusz Mękarski 

Autorzy tego kanału, ogólnie mówiąc, opowiadają o świecie. Niektóre z ich filmów poruszają luźną tematykę, jednak inne odnoszą się do trudniejszych zagadnień. Na ich stronie można znaleźć już ponad 140 tytułów m.in. z Iranu, Kuby, Ekwadoru czy Kirgistanu. Przedstawiane państwa to zazwyczaj te, które okryte są tajemnicami i o których raczej nie wie się zbyt wiele. Globstory chcą to zmienić, a patrząc na liczbę osób, które ich wspierają czy liczbę wyświetleń – udaje im się to. Najpopularniejszy film na kanale ma już ponad 17 milionów wyświetleń. Jego tytuł to ,,Poślubiłam Masaja i zamieszkałam w jego wiosce”. Inne nazwy przyciągające uwagę to, np. ,,Co jest nie tak z rozdawaniem darów w Afryce (i innych biednych regionach)”, ,,Jak Polacy zmienili przyszłość człowieka na końcu świata’’ czy ,,Jak zamieszkać w dżungli i jak imprezować w Andach’’? Kanał idealny dla osób, które  lubią podróżować, poznawać historię i tradycje innych państw czy też po prostu interesują się otaczającym nas światem w wymiarze szerszym, niż zazwyczaj pokazuje to telewizja. 

Po Cudzemu – Arlena Witt 

Podobnie jak kanał ,,Mówiąc Inaczej”, może się wydawać, że ,,Po Cudzemu” skierowany jest głównie dla osób uczących się. Jednak filmy służą wszystkim. Autorka prowadzi swoich obserwujących przez meandry języka angielskiego. Wyjaśnia zasady gramatyczne, przedstawia sposoby na szybsze zapamiętywanie nowych rzeczy, wprowadza ciekawe przykłady i ciekawostki. Kanał idealny dla osób, które nie miały nigdy do czynienia z językiem, jak i dla tych, którzy chcą się jedynie podszkolić. Z Arleną z pewnością nie będzie z tym żadnej trudności, a nauka stanie się przyjemnością. Dopełnieniem kanału są dwie książki wydane przez autorkę. ,,Władaj i gadaj” oraz ,,Grama to nie drama”, które zostały już sprzedane w tysiącach egzemplarzy. 

Choć na YouTubie natykamy się na treści, których przydatność może wydawać się wątpliwa, to nietrudno odkryć również te niesamowicie przydatne, o przeróżnej tematyce. Pomoc w nauce języka, przyswojenie nowych zasad czy poznanie świata z perspektywy zupełnie innych osób to tylko niewielka część tego, co można tam znaleźć.

Dodaj komentarz