Muzyka w nauce angielskiego. Jak można ją wykorzystać?

Z pewnością nieraz każdy zastanawiał się, jak znaleźć złoty środek w nauce języka obcego. Często próbuje się korzystać z różnych podręczników czy kursów, ale w końcu są one odkładane na półkę i zapomniane – bo ile można przerabiać te same typy zadań i czytać te same regułki? Wiele osób (i być może Ty również!) chciałoby mówić choć w jednym dodatkowym języku tak płynnie jak native speaker i nie mieć żadnych problemów podczas rozmów z ludźmi z innych krajów. Najczęściej, pchnięci nieco przez system edukacji, wybieramy język angielski, który jest uważany za ten najbardziej światowy i pożądany. Ale jak uczyć się go tak, by się nie zanudzić?

Cóż, odpowiadam krótko: muzyka. To właśnie ona od dawna odgrywa istotną rolę w procesie uczenia się języków obcych. Sama postanowiłam to kiedyś sprawdzić jako wielka miłośniczka wszystkiego, co z muzyką się wiąże: śpiewania, tańczenia, aktorstwa, musicali… a nawet zwykłych radiowych hitów, do których mogę krzyczeć w samochodzie.

W kontekście edukacyjnym wykorzystanie muzyki może przynieść szereg korzyści dla zarówno uczniów, jak i nauczycieli, co również potwierdzam, będąc czynnym nauczycielem języka angielskiego jako obcego. Jakie są korzyści stosowania muzyki w nauce języków obcych i jak możemy wykorzystać nasze ulubione piosenki, by zgłębić nieco wiedzy lingwistycznej?

Po pierwsze wszelkiego rodzaju muzyka może być skutecznym narzędziem do motywowania uczniów poprzez stymulowanie emocji i zainteresowań. Badania wykazały, że słuchanie muzyki może poprawić nastrój i redukować stres, co pozytywnie wpływa na proces nauki. Wielu specjalistów z dziedziny neurodydaktyki twierdzi, że puszczanie w tle cichej muzyki klasycznej wspomaga proces zapamiętywania. Kilkoro moich uczniów korzysta z tego i – jak na razie – definitywnie się z tym zgadza.

– Takie słuchanie czegoś w tle, do czego nie ma słów i co mnie nie rozprasza, sprawia, że jestem zrelaksowana i jednocześnie bardzo skupiona. Nie błądzę gdzie indziej myślami. Mam przed sobą materiały do nauki, a w tle muzykę i już nie muszę myśleć o tym, co dzieje się dookoła, więc się nie rozpraszamtwierdzi moja uczennica Ania.

Po drugie wykorzystanie muzyki w nauce języka angielskiego może wspierać rozwój umiejętności lingwistycznych, w tym rozumienie ze słuchu, poprawę wymowy, poszerzanie słownictwa oraz naukę gramatyki. Teksty piosenek często prezentują autentyczne i naturalne użycie języka angielskiego, co umożliwia uczniom poznanie różnorodności słownictwa i struktur językowych. System nauczania oparty na: piosenka – słuchanie – śpiewanie ze zwracaniem uwagi na wymowę – czytanie – odpowiadanie na pytania do tekstu piosenki – wypisanie i przećwiczenie w zadaniach najciekawszego słownictwa (również slangowego!) i omówienie jednej z konstrukcji gramatycznych pojawiających się w tekście jest bardzo skuteczny sposobem nauki. Taka metoda to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wystarczy tak naprawdę 30–40 utworów muzycznych i bum – mamy praktycznie cały zestaw zdolności lingwistycznych przećwiczony na bardzo przyjemnych materiałach.

Po trzecie są to po prostu korzyści kulturowe. Wszelkiego rodzaju muzyka jest integralną częścią kultury anglojęzycznej, dlatego wykorzystanie jej w nauce języka angielskiego może pomóc uczniom lepiej zrozumieć kontekst kulturowy, zwyczaje oraz tradycje związane z anglojęzycznymi społecznościami. Ponadto analiza tekstów piosenek może być sposobem na wprowadzenie dyskusji na tematy społeczne, historyczne czy polityczne, które są dla uczniów pochodzących z krajów nieanglojęzycznych atrakcyjne i wnoszą dodatkową wartość do zajęć.

Jako nauczyciel wiem, że muzykę mogę wykorzystać na wiele sposobów, i serdecznie rekomenduję to też innym edukatorom. Słuchanie piosenek, analiza tekstów, tworzenie zdań opartych na utworach muzycznych, gry, wspólne śpiewanie – to nie brzmi jak katorżnicza praca, ale jak coś przyjemnego, co każdy uczeń w każdym wieku będzie chciał zrobić i – co ważniejsze – powtórzyć.

Podsumowując, użycie muzyki w nauce języka angielskiego może przynieść liczne korzyści dla zarówno uczniów, jak i nauczycieli, poprzez stymulowanie emocji, wspieranie rozwoju umiejętności lingwistycznych oraz integrowanie kulturowego kontekstu języka angielskiego. Wdrażanie praktyk opartych na muzyce może być po prostu wartościowym uzupełnieniem tradycyjnych metod nauczania. Mam nadzieję, że skorzystasz z tego i zakochasz się tak jak ja.

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz