Edukacja poprzez zabawę na Wielkim Grillowaniu

Nareszcie wróciło Wielkie Grillowanie! Studenci, spragnieni zabawy, przybyli tłumnie, oczekując koncertów.

Większość nie spodziewała się jednak połączenia nauki z imprezą. Organizatorzy postanowili bowiem w tym roku zadbać o strefę animacji, która łączyła w sobie różne elementy studenckiego życia. Co mogliśmy tam zobaczyć? Czy uczestnikom pomysł przypadł do gustu?

W strefie animacji Wielkiego Grillowania znalazła się ścieżka EDUkacyjna. Przygotowały ją koła naukowe naszego Uniwersytetu. Jej siedziba znajdowała się w namiocie umieszczonym koło Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Morasku. Była czynna podczas obu dni festiwalu – 11 i 12 maja. Zamykana była około 21:00, kiedy odbywało się losowanie nagród wśród osób, które wzięły udział w przygotowanych konkurencjach. Nagrodami były m.in. vouchery zniżkowe, na przykład do poznańskiego sklepu roślinnego Zarośla.

Na czym polegała gra terenowa?

Aby wziąć udział w losowaniu, trzeba było zebrać jak najwięcej pieczątek w strefie. Każde stoisko przyznawało je za rozwiązanie przygotowanych przez siebie zagadek, quizów i łamigłówek. Zbierało się je na specjalnej karcie opatrzonej zabawnym nickiem uczestnika. Konkurencje przygotowane były w formie gry terenowej. Przechodziło się od stoiska do stoiska. Przy każdym z nich można było porozmawiać z członkami koła i dopytać o sposób jego funkcjonowania. Stwarzało to wspaniałą okazję do integrowania się z innymi członkami środowiska akademickiego i przy okazji do sprawdzenia swojej wiedzy z różnych dziedzin nauki.

Kto pojawił się w strefie EDUkacyjnej?

W środę 11 maja na ścieżce EDUkacyjnej znalazło się jedenaście kół naukowych: Naukowe Koło Chemików UAM, Koło Naukowe Kryminalistyki, Koło Studentów Filozofii UAM, Enactus UAM, Studenckie Koło Naukowe Doradztwa Zawodowego i Personalnego „Progressio”, Stowarzyszenie ESN UAM Poznań, Studenckie Koło Literacko-Teatralne „Dygresja”, Studenckie Koło Naukowe Fizyków „Fusion”, Koło Naukowe Fizyków Medycznych w Radioterapii „Radius”, Koło Naukowe Klasyków oraz Koło Naukowe Polityki Ekonomicznej i Społecznej.

Natomiast 12 maja w strefie EDUkacyjnej można było spotkać przedstawicieli Koła Naukowego Penitencjarystyki „Ex Lege” WSE UAM, Studenckiego Koła Naukowego Historii Kultury i Edukacji, Koła Naukowego Studentów Archeologii UAM, Koła Naukowego Studiów Azjatyckich, Stowarzyszenia Społeczności LGBT+ UAM, Studenckiego Koła Naukowego Akustyków SONIC, Koła Naukowego Edukacji Równościowej „Emancypacja”, AMU Poznań Student Chapter of AAPG (Koło Naukowe Geologów Naftowych AAPG), Studenckiego Koła Językoznawczego REMAT oraz Koła Naukowego Osób Studiujących Socjologię przy Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jakie konkurencje przygotowano?

Wśród najciekawszych aktywności, w których można było wziąć udział, były zawody w jak najszybszym czytaniu trudnych filozoficznych słów, przygotowane przez Koło Studentów Filozofii UAM, odgrywanie scenek z dramatów i musicali zaproponowane przez Studenckie Koło Literacko-Teatralne „Dygresja” czy odgadywanie znaczeń łacińskich sentencji przeprowadzone przez Koło Naukowe Klasyków. Koło Naukowe Kryminalistyki wyjaśniło różnicę między odciskiem a odbitką palca i nawet pomogło chętnym sklasyfikować odcisk swoich linii papilarnych. Studenckie Koło Językoznawcze REMAT zaprosiło na miniwarsztaty z języka mongolskiego oraz z Alfabetu Bogdana Kalinowskiego. Natomiast studenckie Koło Naukowe Doradztwa Zawodowego i Personalnego „Progressio” pozwoliło nam się zmierzyć z quizem dotyczącym nietypowych zawodów. Uczestnicy konkursu mieli zgadnąć, czym zajmuje się projektant śmierci czy kosmiczny architekt. Oprócz samej wiedzy, Studenckie Koło Naukowe Fizyków „Fusion” dzieliło się kwiatami, które, dzięki użyciu ciekłego azotu, łamały się efektownie pomiędzy placami. 

Czy na imprezie jest miejsce na naukę?

Już na kilka dni przed rozpoczęciem Wielkiego Grillowania można było usłyszeć komentarze dotyczące strefy EDUkacyjnej. ,,Czy ktoś tam w ogóle pójdzie?” Wszystkie wyrażały zaskoczenie i niedowierzanie, że na wydarzeniu takiego rodzaju jest miejsce na prezentację kół naukowych. Okazało się, że miejsce było. Co więcej, chętnych przybywało mnóstwo. Momentami trzeba było się przepychać, żeby dojść do kolejnego stanowiska. Studenci mogli czuć się zachęceni do odwiedzenia tego miejsca z różnych powodów – niemniej możemy śmiało powiedzieć, że na tym polu organizatorzy odnieśli sukces.

Skąd jednakże brało się zdziwienie z pojawienia się strefy EDUkacyjnej? Wielkie Grillowanie jest imprezą masową, i choć odbywa się wśród wydziałów uniwersyteckich, a najliczniejsze grono odbiorców i uczestników tego wydarzenia to studenci, to z samym studiowaniem za bardzo się nie kojarzy. Co więcej, na przestrzeni lat zaczęło się to wręcz wykluczać. Nic więc dziwnego, że po wycofaniu restrykcji związanych z pandemią, studenci, spragnieni zabawy, nie wyobrażali sobie strefy edukacyjnej na wydarzeniu o specyfice rozrywkowej.

Studenci zostali zapoznani z kołami naukowymi na UAM, a nagrody wylosowane i rozdane. Połączenie nauki i zabawy okazało się sukcesem. Może warto by było spróbować stosować je częściej, także w innych okolicznościach? Jak na razie jesteśmy zadowoleni z tego rozwiązania. Jednocześnie już rośnie w nas ciekawość, co organizatorzy wymyślą następnym razem.

Aleksandra BIAŁAS

Natalia BUDNA

Dodaj komentarz