Coachella 2024 – muzyczna odyseja w sercu kalifornijskiej pustyni

Na początku maja jednym z głównych tematów dyskusji w internecie stał się tegoroczny festiwal muzyczny Coachella. Wydarzenie poraziło swoją skalą, która przekroczyła nawet oczekiwania publiczności. Artyści występowali z niesamowitą energią, a atmosfera była pełna radości i dobrej zabawy.

Organizatorzy położyli nacisk na zaangażowanie różnych gatunków muzycznych i wykonawców, od rocka i muzyki popularnej po muzykę elektroniczną i hip-hop. Lana Del Rey, Doja Cat, Tyler, The Creator, Ice Spice, Blur, Arbat, Grimes, Justice, Reneé Rapp, Vampire Weekend, Victoria Monét oraz J Balvin – nowi i znani artyści zjednoczyli się, aby zapewnić widzom niezapomniane wrażenia. Nie tylko muzycy przyciągali uwagę. Czym jeszcze zaciekawiła Coachella?

Początki festiwalu

Historia Coachelli rozpoczęła się dwadzieścia pięć lat temu na pustyni o tej samej nazwie w Kalifornii. Festiwal ten narodził się jako próba uczczenia i połączenia różnych gatunków muzycznych, kultur i społeczności. Pierwsze występy odbyły się 9 i 10 października 1999 roku z udziałem takich artystów jak Beck, Tool, Rage Against the Machine i innych. Organizatorami wydarzenia byli Paul Tollet i Rick Verby. Bilet na jeden dzień festiwalu kosztował pięćdziesiąt dolarów. Już pierwsza edycja Coachelli odniosła sukces, ponieważ w ciągu dwóch dni udało się zgromadzić trzydzieści siedem tysięcy widzów. Festiwal został dobrze przyjęty zarówno przez krytyków, jak i gości, a Pollstar nazwał go „świętem roku”. Coachella szybko stała się symbolem alternatywnej kultury muzycznej oraz miejscem spotkań muzyków i fanów z całego świata.

Ubrania też są ważne

Coachella od dawna słynie nie tylko z występów muzycznych, ale także ze strojów. Ubrania festiwalowe to prawdziwy pokaz mody. Im więcej piór, przezroczystych tkanin i nietypowych elementów, tym lepiej. Publiczność i artyści zwracają na to dużo uwagi, a filmiki z przygotowaniami do festiwalu zbierają miliony wyświetleń w mediach społecznościowych. Zdaniem większości stroje festiwalowe to coś więcej niż odzież – to przede wszystkim możliwość swobodnego wyrażenia swojej osobowości.

Tegoroczne gwiazdorskie chwile

Coachella w 2024 roku była pełna zachwycających występów bardzo znanych artystów. Niektóre z nich już wywołały wiele dyskusji w internecie. Po dziesięcioletniej przerwie na festiwalu zabłyszczała Lana Del Rey. Zabłyszczała w dosłownym znaczeniu tego słowa, bo na swój występ piosenkarka wybrała niebieską sukienkę z domu mody Dolce & Gabbana, wysadzaną setkami kamieni Swarovski. Podczas wejścia na scenę śpiewaczka była eskortowana przez motocyklistów, co jest bardzo w stylu jej piosenek. Do występu Lany Del Rey dołączyła Billie Eilish – gwiazdy wykonały razem piosenki „Ocean Eyes” i „Video Games”. „To jest głos waszego pokolenia, głos naszego pokolenia” – powiedziała artystka o swojej gościni.

Po raz pierwszy od dziewięciu lat na festiwalowej scenie ponownie pojawił się popularny zespół No Doubt. Muzycy 13 kwietnia wykonali swoje słynne utwory: „Sunday Morning”, „Don’t Speak”, „Spiderwebs” i inne. Do artystów z lat dziewięćdziesiątych dołączyła ulubienica współczesnej młodzieży – Olivia Rodrigo. Razem z zespołem wokalistka zaśpiewała hit „Bathwater”.

Pomimo wszystkich imponujących występów odnotowano najniższą sprzedaż wejściówek od dekady. W ciągu dwudziestu siedmiu dni sprzedano sto dwadzieścia pięć tysięcy biletów na pierwszy weekend tegorocznego festiwalu. Spadek zainteresowania Coachellą nastąpił po rekordowym roku „muzyki na żywo” – ponad sto czterdzieści pięć milionów fanów odwiedziło pięćdziesiąt tysięcy wydarzeń. Stało się tak w szczególności dzięki temu, że Taylor Swift i Beyoncé organizowały trasy koncertowe.

Wyjątkowy duch wolności, kreatywności i wspólnoty uczynił Coachellę jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w muzycznym kalendarzu. Festiwal w swojej historii przeszedł wiele etapów ewolucji – od wpływowych headlinerów po odkrycie nowych nurtów muzycznych. Coachella odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu kultury muzycznej i pozostawia niezatarty ślad w sercach tych, którzy mieli szczęście być częścią tego niepowtarzalnego wydarzenia.

Źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz