Wampiry zawitały na Morasko 

W każde wakacje możemy usłyszeć, czy to w radiu, czy w telewizji, że w całej Polsce kończą się zapasy krwi. Każdy z nas wie, że krwiodawcy mogą cieszyć się między innymi specjalnymi zniżkami na komunikację zbiorową, zniżki na leki oraz legendarne 9 czekolad. Jak przebiega jedna z największych w Polsce akcja oddawania krwi i jak przebiega sam ten proces, opowiedział Edmund Pawelec, koordynator tegorocznej edycji Wampiriady. 

Czym właściwie jest Wampiriada i jaki jest jej cel? 

Wampiriada jest akcją studenckiego honorowego krwiodawstwa, organizowaną przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, która ma na celu rozpowszechnianie w środowisku akademickim informacji na temat oddawania krwi, i zachęcanie studentów do podjęcia się tego zadania. 

Od jak dawna odbywa się projekt? 

Pierwszy raz Wampiriada odbyła się w 2000 roku na Politechnice Krakowskiej. Po dwóch latach, w roku 2002, akcja odbywała się już na większości polskich uczelni posiadających swój NZS. 

Gdzie można oddać krew podczas akcji? 

W zależności od formy, w jakiej konkretna edycja jest zorganizowana, krew można oddać albo w punktach wydzielonych przez RCKiK w obrębie budynku, albo w ambulansie do pobierania krwi. Podczas wiosennej edycji na naszym Uniwersytecie dostępna była druga z tych opcji. 

Jak się przygotować do oddania krwi? 

Przede wszystkim należy pamiętać, że na dzień przed oddaniem krwi nie można spożywać alkoholu ani tłustych posiłków. Warto też się wyspać, bo jednorazowa donacja powoduje nagły spadek poziomu cukru we krwi, a tym samym energii. Przed samym oddaniem krwi trzeba zjeść lekkie, pożywne śniadanie i wypić między 1,5 l a 2 l płynów (najlepiej wody lub soku). Trzeba też pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego, bo bez niego nie będzie możliwa rejestracja. Oczywiście o tym, czy zostaniemy dopuszczeni do donacji, decyduje lekarz, co czyni ten proces bezpiecznym. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy coś jest przeciwskazanie, warto po prostu zapytać. 

Jakie są benefity z krwiodawstwa? 

Przede wszystkim, jedna donacja może uratować aż trzy ludzkie życia. Sam krwiodawca dostaje dwa dni wolnego (w dniu oddania krwi i dzień po nim) oraz pakiet 9 czekolad od RCKiK. Od nas natomiast może spodziewać się gadżetów i bonów na przykład usługi gastronomiczne. 

Jak wypadła wiosenna edycja Wampiriady? 

Wampiriada odbyła się w dniach od 13 do 15 maja bieżącego roku. Mimo że chętnych była prawie setka, udało nam się zebrać dokładnie 24,61 litra krwi. Pogoda nam sprzyjała, a wiele osób, które pojawiło się na naszym stoisku, już wcześniej słyszało o akcji, co pokazuje, że studenci interesują się tą tematyką. Osoby, którym z różnych względów nie udało się oddać krwi, staraliśmy się zachęcić do spróbowania ponownie, kiedy już będą mogły. 

Gdzie i kiedy można spodziewać się kolejnej edycji? 

Nic nie jest jeszcze pewne, ale na jesień najprawdopodobniej znów przynajmniej raz pojawimy się na Kampusie Morasko! Mamy tutaj sporą frekwencję ze względu na obecność wielu wydziałów w jednym miejscu. Warto obserwować nasze social media, bo tam na pewno pojawią się szczegóły, kiedy i gdzie będziemy prowadzić następną edycję. Każda akcja ma też swój własny motyw, teraz akurat były to gry wideo, a na jesień pewnie wymyślimy coś nowego, żeby przyciągnąć jeszcze więcej chętnych. 

Jaki stosunek do akcji mają sami studenci? Czy cieszy się ona rozpoznawalnością? 

Z moich obserwacji studenci rozpoznają samą Wampiriadę, jednak nie zawsze łączą ją z NZSem, czy wiedzą, na czym polega. Zawsze jest jednak dużo osób chętnych, by wziąć w niej udział, co jest bardzo budujące. Nawet osoby, którym nie uda się oddać krwi, są bardzo zdeterminowane, aby spróbować ponownie. Od RCKIK za udaną donację można dostać 9 czekolad, a od nas bony ze zniżkami od naszych sponsorów, którzy zmieniają się co edycję i gadżety z logo Wampiriady. Zawsze spotyka się to z pozytywnym zaskoczeniem, zwłaszcza u osób, które już któryś raz oddają krew i po prostu nie spodziewają się otrzymać jeszcze takiego dodatkowego prezentu. 

Każdy może zostać Wampirem 

Jak widać Wampiriada jest akcją cieszącą się coraz większą popularnością wśród studentów. Jest to ważny i potrzebny społecznie projekt, który nie dość, że podnosi świadomość społeczną na temat krwiodawstwa, to jeszcze daje studentom darmowe gadżety i zniżki do wykorzystania w różnych poznańskich lokalach. Pozostaje nam tylko czekać na kolejną edycję i razem z organizatorami liczyć na wysoką frekwencję.

Źródło zdjęcia: Niezależne Zrzeszenie Studentów

Dodaj komentarz