Raj na ziemi istnieje!

Jeśli sądzicie, że nie ma raju na ziemi, to tak nie jest!

I właśnie teraz zamierzam o tym przekonać, przenosząc Was w atmosferę uroczego i pięknego parku Keukenhof.

O parku

Keukenhof to holenderski Królewski Park Kwiatów, który słynie na całym świecie z tulipanów. Park Keukenhof, położony w małym miasteczku Lisse niedaleko Amsterdamu rozciąga się na 32 hektarach przepięknych wiosennych kwiatów we wszystkich możliwych i wyobrażalnych kolorach. Jest to stary park z wiekowymi drzewami i malowniczymi stawami. Wspaniałości dodają kanały, wodospady i fontanny. Jest tam sześć milionów tulipanów, żonkili i hiacyntów. Oczywiście jest to największy i najpiękniejszy ogród wiosenny w Europie. W ciągu kilkudziesięciu lat miejsce to stało się najbardziej kwiecistym zakątkiem Holandii i najbardziej inspirującym dla turystów ze wszystkich kontynentów. Każdego sezonu Keukenhof odwiedza ponad milion osób. W 2022 roku Keukenhof był otwarty od 24 marca do 15 maja. Temat przewodni Keukenhof w 2022 roku to Klasyka Kwiatów (Flower Classics). 

Teren jest niezwykle zadbany, każdy krzew jest idealnie przycięty i doskonały, a w tym parku po prostu nie ma niedoskonałości. Codziennie wykonywana jest tu ogromna praca, a pracownicy bardzo dbają o wygląd parku i miłą atmosferę. Również przedział wiekowy odwiedzających jest bardzo zróżnicowany: od najmłodszych do osób starszych. Jest tam także wielu mężczyzn, choć wydaje się, że park został stworzony z myślą o kobietach, ale rzeczywiście tak nie jest, ponieważ różne rodzaje dzieł sztuki przyciągają wzrok wszystkich i nie można od nich oderwać oczu!

Historia parku

Keukenhof nie zawsze był tak pięknym miejscem. Jeszcze w XV wieku były tu lasy i wydmy, a te 32 hektary stanowiły część ogromnej posiadłości wokół zamku Teilingen, rezydencji hrabiny holenderskiej Jacoby van Beyeren. Hrabina wykorzystywała tę część swojej posiadłości jako ogród kuchenny, w którym uprawiała szlachetne zioła, warzywa i przyprawy na potrzeby zamkowej kuchni. Stąd właśnie pochodzi współczesna nazwa parku – Keukenhof, co oznacza po holendersku „park kuchenny”.

Połowa XVII wieku to czas tulipanowej gorączki w Europie. Holenderskie tulipany, pod wpływem nieznanego wirusa, uzyskały niezwykłe zabarwienie. Ceny na rynku szybko wzrosły. Cebulki były kupowane po niespotykanych cenach. Mówi się, że w 1637 roku za jedną sprzedaną cebulkę można było kupić cały majątek. Ludzie zebrali dużo pieniędzy. Pomysł utworzenia parku Keukenhof powstał w 1949 r. z inicjatywy hodowców i eksporterów kwiatów. Postanowili stworzyć wizualną ekspozycję handlu kwiatami. Zaczęto uprawiać nie tylko tulipany, ale także żonkile, hiacynty i sakury japońskie – całe tysiące kolorowych ozdób.

Rodzina królewska

Królowa Holandii Beatrix i cała rodzina królewska są jednymi z najbardziej oddanych wielbicieli. Dlatego część ekspozycji mieści się w szklarniach i pawilonach nazwanych imionami książąt i królów, gdzie wystawiane są wyłącznie nowe, unikalne lub wybitne odmiany kwiatów, nad którymi czuwa specjalna Rada Keukenhof. Park składa się z trzech szklarni: pawilonu Willema-Alexandra, w którym kwitną lilie, amarylisy, hiacynty, hortensje, rośliny doniczkowe i cebulki kwiatowe. W drugim pawilonie Oranje Nassau znajdują się frezje, gerbery, róże, tulipany, irysy, alstremeria, żonkile, chryzantemy, kallasy i goździki. Trzeci pawilon Beatrix, z orchideami, jest osobistym pawilonem księżniczki Holandii. Znajduje się on w północnej części parku, w pobliżu młyna.

Wyżywienie

W parku Keukenhof znajduje się 6 restauracji o różnej tematyce oraz mobilne punkty gastronomiczne. Można przynieść własne jedzenie i urządzić piknik. Naprzeciwko Pawilonu Willema-Alexandra znajduje się duży teren piknikowy. Jeśli chcecie posiedzieć na trawie, weźcie ze sobą koc.

Rozrywka dla dzieci

Na nudę w parku nie będą mogły narzekać dzieci, ponieważ jest tam wiele uszykowanych dla nich atrakcji takich jak: kontaktowe zoo, plac zabaw i domek królika Miffy. W Centrum Informacji Turystycznej można wziąć udział w konkursie, a za jego wykonanie otrzymać drobny upominek.

Zwiedzanie Parku Keukenhof

Zwiedzanie parku trwa od 4 godzin. Dojazd autobusem z Amsterdamu jest bardzo wygodny i szybki. Wielu zwiedzających spędza tu cały dzień i wraca następnego dnia. W parku można jeździć na rowerach oraz innych pojazdach mechanicznych i zmotoryzowanych. Dozwolone jest wejście z psami na smyczy. W zależności od pory zwiedzania w parku może być wielu gości. W niektórych miejscach ludzie czekają na swoją kolej do zrobienia zdjęcia.

Program imprez i wystaw kwiatowych w parku Keukenhof zmienia się co roku. Festiwale muzyczne, kwiatów czy jarmarki wielkanocne to podstawa imprez w holenderskim parku. Niesamowite piękno, jakiego oczy jeszcze nie widziały. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce choć raz w życiu!

Dodaj komentarz