Nowe szaty kosmosu – fenomen astrologii pod lupą

DLACZEGO? – to jedno z ulubionych pytań zadawanych przez ludzkość. Pytanie, które jak najważniejszy element machinerii rozwoju powoduje dalsze odkrycia przełomowe dla nauki. Pozwala nam rozumieć i odkrywać, co kryje się pod taflą tajemniczych zagadek natury.

Na pytanie to odpowiadamy sobie na różnorakie sposoby od wieków. Powracając do antyku, możemy spostrzec, iż odpowiedziami na zagadki bytu były kwestie boskie, filozoficzne wywody, a także… astrologia. Jest to dziedzina, która samą swoją nazwą może budzić skrajne uczucia, Przychodzą na myśl wyrywki z gazetek za dwa złote, gdzie na kwiecień dla Ryb wróży się romans z szefem, a Wodnika ma spotkać wielki sukces. Skoro astrologia została przywołana tu jednak jako nauka, to czy może być jedynie tak błahym przedmiotem rozważań, które prędzej można nazwać potocznie bajdurzeniem?

Z gwiazdozbiorów zrodzony 

Naukowość astrologii jest tym, o czym mówi się rzadko. Bo co w gruncie rzeczy składa się na jej utartą, powszechną wizję? Cechy każdego znaku zodiaku, które wynikają z miesiąca urodzenia? I to… tyle? Warto poszerzyć zatem pojęcie astrologii, która wcale nie jest tak płytka i powierzchowna, jakby mogło wydawać się na pierwszy rzut oka.  

O tym, skąd i jak nasi antyczni przodkowie wpadli na każdy detal złożoności astrologii wiemy niewiele. Cała astrologiczna mania ma swe korzenie aż w Mezopotamii, skąd zaczerpnęły ją także cywilizacje zarówno Indii, jak i Grecji. To w sławetnym okresie hellenistycznym stworzono fundamenty astrologii, które towarzyszą nam do dziś: niebo podzielone jest na 12 sfer, wydzielonych przez pryzmat oddziaływania konkretnych znaków zodiaku, które swym wpływem warunkują pewne cechy, zjawiska, „kosmiczne energie”. Wiedzę tę usystematyzował i wykreował z niej naukę matematyk Ptolemeusz ok. 1 800 lat temu. 

Co ciekawe, uznaje się, iż nauki Kopernika można uznać za obalające przekonania astrologiczne ze względu na zaprzeczenie geocentryzmu. Czy aby na pewno? Z założeń systemowego twórcy  astrologii wynika bowiem, że podział nieboskłonu oparty jest na ruchu orbitalnym Ziemi wokół Słońca, czyli ruchu na płaszczyźnie 360 stopni, gdzie każde 30 stopni jest pod wpływem energii innej konstelacji czy znaku. 

Fale kosmiczne wśród emocjonalnych drgań 

Wszystko jasne, fizyka fizyką, ale dlaczego horyzontalne zmiany ruchu planet mają doprowadzić do tego, że mój laptop będzie zagrożony techniczną śmiercią, a komunikacja w związku może gwałtownie upaść, niczym  domek z kart? 

Samo zagadnienie naukowych podstaw astrologii zasługuje na osobny nie tyle artykuł, ile szeroką, kilkusetstronicową pracę naukową. Najważniejsze jest, aby wykazać tutaj, iż eksperymenty i odkrycia z zakresu fizyki kwantowej (Einsteina – Podolsky’ego – Rosena) wykazały zależność cząsteczek czy „strun”; jednostek stwarzających materię, która składa się, chociażby na nas, ludzi,  a które to są pod wpływem tak dalece odległych energii, jak te kosmiczne. Powoływać można się tutaj również na elektromagnetyczne czynności mózgu, sprzężone z elektromagnetycznym oddziaływaniem istniejącym między planetami, gwiazdami, ogółem ciał niebieskich. 

Osobowość na gwiezdnej smyczy konstelacji czy autonomiczna? 

Każdy z nas jest poniekąd skazany na percypowanie przez pryzmat swojego „ja”, ego. Nie można więc bez odpowiedzi pozostawić zagadnienia horoskopów personalnych i ich fascynujących, złożonych schematów (tzw. birth chartów), z których właśnie wynikają nasze zodiaki w konkretnych planetach, spośród których przeciętny Jan Kowalski znać będzie bez wątpienia to, co kryje się pod nazwą znaku słonecznego – ale, uwaga, nie tylko ten znak wpływa na nas i mówi o naszej tożsamości, psychice, schematach czy sposobach komunikacji.

Z wcześniejszych rozważań wywnioskować można, iż mamy 12 znaków, które przejawiać mogą się w kontekście współoddziaływania z innymi ciałami niebieskimi. Analizowanie czyjegoś bytu – utrzymując się nieco w konwencji nauk przyrodniczych –  musi być zatem dokonane również w innych planetach, niektórych gwiazdach oraz tym, jak są one względem siebie położone. 

Najistotniejsze w osobowym horoskopie są jednak trzy podstawowe znaki: słoneczny, księżycowy oraz wschodzący. 

‘Mercury retrograde made me do it’

Zadziwiającym wydawać się może, że trend z początków drugiego tysiąclecia wrócił do łask – regularne zapytywanie o znak zodiaku, narzekanie na retrogradację Merkurego czy kontemplowanie kompatybilności par ze względu na to, jakie planety dominowały na Drodze Mlecznej, gdy kochankowie byli zrodzeni. 

Geneza tego trendu jest niejasna, jednak niewątpliwie łączy się z dwoma nurtami, które ostatnimi czasy wracają do łask: zamiłowania do sposobu życia i percepcji lat 80. oraz fascynacji witchcraftem, jak i ogólnie pojętymi magią i spirytualnością. 

A co z tym astrologicznym Nowym Rokiem?

Mając już za sobą spożycie niebieskiej tabletki kosmologicznego Matrixa, można przejść do tego, co nam się święci – lub świeci – w nadgryzionym łakomym upływem czasu roku. Praktycznie codziennie mają miejsce pewne zmiany na przestrzeni najbliższych nam połaci kosmosu, jednak w trakcie analizy napoczętego roku warto zauważyć kilka zasadniczych zmian. 

Jedną z nich jest wkroczenie Saturna w znak Ryb (7 marca), co będzie oznaczało dla nas rozmarzone zanurzenie w formy ekspresji emocji oraz nasze emocjonalne rany. Będzie to czas mówiący nam o tym, aby skupić się na tym, czego CHCEMY, a nie negacji tego twierdzenia. 

Najważniejszą zmianą będzie za to przejście Plutona do znaku Wodnika. Zmiana znaku dla tej planety ma miejsce co więcej niż 200 lat! Pluton jest planetą śmierci i odrodzeń, a był w Wodniku w czasach, m.in. rewolucji francuskiej. Zapowiada się przełomowo, czyż nie? Wydarzenie to będzie mieć miejsce 23 marca, kiedy to niewątpliwie pochylimy się nad nim ponownie. 

ŹRÓDŁA:

  1. Development of astrology from ancient to modern times | Britannica 
  2. The Origin of Zodiac Signs Symbols 
  3. Did You Know? The Influence of Astrology on the Science of Astronomy along the Silk Roads 
  4. Could quantum physics be related to astrology? – Quora 
  5.  Astrologia Rezonansu Kwantowego
  6.  from quantum physics to spirituality, Different assumptions of how Astrology works, Alejandro Christian Luna 
  7. Your 2023 Horoscope Is Here to Guide the Year Ahead | Glamour
  8.  Major astrology predictions for the entire world in 2023 

Źródło zdjęcia: Shutterstock

Dodaj komentarz