Prosto z Warszawy – 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz 31. zbierała pieniądze dla „małych i dużych” z Polski i reszty świata. Tegoroczna edycja skupiła się na leczeniu sepsy, czyli bardzo niebezpiecznej infekcji, która może doprowadzić nawet do niewydolności wielonarządowej organizmu. Od samego rana w całym kraju były zbierane pieniądze w kilku tysiącach sztabów, w których charytatywnie pracuje ponad 120 tys. wolontariuszy. W tym roku WOŚP odbywa się pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie!”.

Start od samego rana

Do 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowywano się od dłuższego czasu w całym kraju. Radosną atmosferę związaną z wydarzeniem można było poczuć również w Warszawie, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w samym sercu wydarzeń, a konkretnie w studiu telewizyjnym Orkiestry.  

Już o godzinie 8:30 Jerzy Owsiak powitał wszystkich gości, wolontariuszy i całą resztę warszawskiego sztabu pracującego nad Orkiestrą. Regularnie z całej Polski spływały tu informacje o postępach w zbiórkach, a licznik zebranej kwoty wciąż rósł. Nadzieje związane z ponownym pobiciem rekordu były ogromne, co udowadnia atmosfera w warszawskim studiu, którą ujęliśmy na naszych zdjęciach. 

fot. Bartosz Głasek Photo

Wiele gwiazd i osobistości

Finał WOŚP każdego roku jest wspierany przez wiele znanych osób, a w tym przez gwiazdy i celebrytów. Nie inaczej było w tym roku. Wiele z nich osobiście pojawiło się w studiu telewizyjnym oraz na scenie znajdującej się na Placu Defilad, z którego wyruszył bieg o nazwie „Policz się z cukrzycą”. W 31. Finale wzięli udział m.in. Joanna Przetakiewicz, Ewa Chodakowska, Martyna Wojciechowska, Anna Lewandowska, Maja Ostaszewska, Marcin Prokop, Mateusz Damięcki czy prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski. Każda z tych osób wsparła Orkiestrę finansowo lub wystawiła na aukcję w ramach WOŚP wyjątkowe przedmioty, które często były bliskie ich sercom.

Obecność sławnych osób wywoływała także uśmiech na twarzach wolontariuszy, przedstawicieli mediów i całej reszty ludzi obecnych w studiu. 

– Obecność osób, które na co dzień widzimy tylko w internecie lub telewizji, buduje poniekąd morale wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób włączają się w zbiórkę. Dzięki temu buduje się poczucie wspólnoty, wiedząc, że dla Orkiestry grają w taki sam sposób sławne osoby, jak i „zwykli” ludzie. Jedziemy na jednym wózku, bo sprzęty Orkiestry od zawsze pracują i będą pracować dla każdego! – powiedziała Agata, wolontariuszka, po raz trzeci współtworząca Finał WOŚP, wcześniej kwestując dla Orkiestry.

Pomysłowe licytacje

WOŚP to nie tylko zbiórki pieniężne prowadzone na ulicach przez wolontariuszy. To także internetowe aukcje i licytacje, z roku na rok coraz bardziej kreatywne. Wśród nich znalazła się m.in. zbiórka Joanny Kryńskiej, dziennikarki TVN24, która zaoferowała kawę w studiu telewizyjnym. Swoją aukcję przygotował również Grzegorz Krychowiak – zaproponował uszycie garnituru na miarę w jednym ze swoich butików Balamonte. Udział w zbiórce pieniędzy wzięła także polska tenisistka – Iga Świątek. Wystawiła na aukcji swoją rakietę, z którą zwyciężyła m.in. na US Open 2022. Wyjątkową ofertę złożyła również pogodynka, Dorota Gardias, proponując… swój występ wokalny podczas wesela pary, która wygra aukcję.

fot. Bartosz Głasek Photo

Owsiak apeluje do dziennikarzy: „Piszcie o nas!”

Jerzy Owsiak podczas swojej konferencji prasowej odniósł się do sytuacji, jaka miała miejsce w grupie Polska Press, której kierownictwo zakazało swoim dziennikarzom pisania o Orkiestrze. Owsiak w swoim przemówieniu podkreślił ideę zawodu dziennikarza, która polega na rzetelnym i obiektywnym opisywaniu faktów. Prezes WOŚP zaapelował do dziennikarzy, aby odwołali się do własnego sumienia i nie zważali na „jednoosobowe decyzje” będące zagrożeniem dla pluralizmu w Polsce. 

Podczas konferencji Jerzy Owsiak podał zaktualizowaną kwotę znajdującą się na koncie Orkiestry. O godzinie 14:30 na konto WOŚP wpłynęło się już ponad 55 milionów złotych! Organizator wydarzenia zachęcił do dalszych licytacji, które umożliwią zakup nowoczesnego sprzętu do walki z sepsą.

fot. Bartosz Głasek Photo

Wielki koncert 

Nieodłącznym elementem całego dnia jest koncert organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku scena znalazła się na Placu Bankowym. Już od godziny 13:00 prezentowali się rozmaici artyści, tacy jak Mrozu czy LemON. Kluczowym momentem podczas wspólnej zabawy jest „Światełko do Nieba”, choć po raz pierwszy wyglądało inaczej niż w poprzednich edycjach. Po zeszłorocznej imprezie, podczas której Orkiestra zorganizowała widowisko z udziałem petard, zaplanowano zmiany. Materiały wybuchowe wywołały falę krytyki w kierunku Fundacji, a Jerzy Owsiak przeprosił wówczas wszystkich oburzonych tą sytuacją. Zaraz po tym zapadła decyzja o zmianach, które osobiście ogłosił Prezes WOŚP, zapowiadając tym samym, że fajerwerki już nigdy nie pojawią się w trakcie kolejnych Finałów (m.in. w trosce o środowisko i mieszkańców). Prezes Orkiestry dotrzymał słowa, w wyniku czego pokaz sztucznych ogni został zastąpiony przez pokazy w formie muzyczno-świetlnej. Brak pokazu fajerwerków nie odebrał Światełku piękna i uroku, bo nowoczesna technologia i lasery świetnie je zastąpiły. 

Jurek Owsiak pozdrowił Prezesa PiS

Podczas konferencji prasowej o godzinie 21:15 Jerzy Owsiak po raz kolejny podziękował partnerom, dzięki którym studio mogło powstać na tak zaawansowanym poziomie. W trakcie konferencji na koncie WOŚP pojawiło się już ponad 112 milionów złotych, co jest nieznacznie gorszym wynikiem niż w analogicznym okresie rok temu.

Prezes Fundacji zaznaczył, że niezależnie od ostatecznego wyniku hojność Polek i Polaków i tak jest bardzo duża. Zapewnił, że WOŚP odpowiednio zaplanuje wydanie uzbieranej kwoty. Na koniec spotkania z dziennikarzami Owsiak zaznaczył, że dysponowanie pieniędzmi Fundacji nie jest tak proste, jak wykorzystywanie pieniędzy z budżetu państwa. W ostatnich słowach pozdrowił wszystkich grających z Orkiestrą oraz personalnie – Jarosława Kaczyńskiego, którego określił popularnym mianem „Pan Prezes”. 

Czy rekord zostanie pobity?

Tradycyjnie, blisko północy odbyło się licytowanie złotych serduszek, które zostały sprzedane za wyższe kwoty niż rok temu. Im mniej czasu zostawało do końca Finału, tym większe emocje (związane z nadzieją pobicia dotychczasowego rekordu) budziły się we wszystkich obecnych. Ostatecznie na „Orkiestrowym” liczniku pojawiła się deklarowana kwota 154 606 764 zł. Przypomnijmy, że rok temu, podczas 30. Finału było to 136 282 325 zł. Wśród wszystkich obecnych zapanowała euforia, będąca wynikiem ogromnych ambicji związanych z chęcią pobicia rekordu. Ostateczna kwota zebrana przez Orkiestrę rok temu wyniosła 224 376 706 zł. Na tegoroczny wynik przyjdzie nam poczekać blisko miesiąc. 

Komentarz autorski:

– Studio Telewizyjne Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wszyscy jej pracownicy oraz wolontariusze kwestowali i pracowali nad Finałem od wczesnych godzin porannych aż do późnej nocy. Osobiście pojawiłem się w warszawskim studiu około 8:20, a wyszedłem z niego około 1:00 w nocy. To kilkanaście godzin na nogach, które uświadomiły mi, jak wiele serca wkładają w Orkiestrę wszyscy jej działacze, a przecież przygotowania zaczynają się dużo wcześniej. Mam nadzieję, że za miesiąc będę mógł napisać notkę o pobiciu rekordu, a do tego czasu dziękuję wszystkim, którzy włączyli się zbiórkę Orkiestry na pokonanie sepsy. Brawo!

Dodaj komentarz