Nowa epoka TVP?

5 września zupełnie niespodziewanie zwolnił się fotel Prezesa Telewizji Publicznej. Jacek Kurski, jeszcze parę dni wcześniej widziany na prezentacji nowej ramówki czy koncertach organizowanych przez TVP, na razie oczekuje na kolejne decyzje związane z jego przyszłością. Z czego zapamiętamy tę postać oraz czego można się spodziewać po nowym szefie telewizji?

Kontrowersje

W ostatnich latach temat TVP był jednym z tych najbardziej szokujących i wywołujących dyskusje w wielu kręgach politycznych i społecznych. Na prowadzenie jednak zdecydowanie wysuwa się sprawa dofinansowania z budżetu państwa. Coroczne dwa miliardy to tylko jeden z przychodów; innym były na przykład reklamy. Gdy tylko Sejm zasiadał nad ustawą budżetową, w internecie rozpoczynała się prawdziwa burza. Merytoryczne wypowiedzi ekspertów przeplatane z memami mającymi na celu uświadomienie odbiorcom i odbiorczyniom absurdu sytuacji. Oprócz tej sytuacji, telewizja publiczna jeszcze nieraz dostarczyła widzom tematów do dyskusji. Jedna z głośniejszych akcji to ta, która wydarzyła się podczas Eurowizji w ubiegłym roku. Jedną z prowadzących była wtedy Nikkie de Jager, która jest osobą transpłciową, jednak fragmenty z jej udziałem zostały wycięte z transmisji w naszym kraju. Spotkało się to z wieloma zarzutami dotyczącymi przede wszystkim nieuzasadnionej cenzury. Nie sposób nie wspomnieć o akcji przeprowadzonej przez TVP, dotyczącej chęci pomocy dzieciom odbywającym naukę zdalną. Odbiło się to szerokim echem w mediach ze względu na brak profesjonalnego przygotowania studia, materiałów oraz osób prowadzących zajęcia. Jednak niekwestionowaną zaletą ostatnich lat telewizji była aktywizacja seniorów. Stworzono programy, w których brali udział, nierzadko dzieląc się historiami swojego życia, szukając miłości czy przyjaźni. 

Przede wszystkim muzyka

Za panowania Jacka Kurskiego polska telewizja publiczna stała muzyką. Letnie festiwale objazdowe, koncerty tematyczne i coroczny ogromny Sylwester w Zakopanem. Za minus tych wydarzeń kulturalnych uważano brak różnorodności w doborze artystów. Nie da się ukryć, że gwiazdami najczęściej były osoby ze środowiska disco polo czy w połowie zapomnieni wokaliści z innych krajów, np. Thomas Anders czy Helena Vondrackova. Jednak z drugiej strony, na koncerty organizowane przez TVP przychodziły tłumy, bawiły się na nich całe rodziny. Dodatkowym plusem wydaje się fakt, że nie odbywały się one w jednym miejscu, a Wakacyjna Trasa Dwójki, jak nazwany był cykl, zawitała do wielu oddalonych od siebie miast Polski. 

Kto teraz?

W fotelu Prezesa Jacka Kurskiego zastępuje Mateusz Matyszkowicz – dotychczasowy dyrektor TVP Kultura. Jak sam wspomniał na jednej z konferencji, jego cel to właśnie poszerzenie działu kulturalnego, liczy on również na rozwój współpracy telewizji publicznych w ramach na przykład Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Węgry, Słowacja i Polska). Czy nowy zarządzający pójdzie ścieżką tak mocno wytyczoną przez swojego poprzednika? Czy również będzie tak chętnie brał udział w wielu wydarzeniach i programach rozrywkowych? Czy jednak postawi na zupełnie nową jakość? Tego zapewne dowiemy się już niedługo obserwując tę jakże ciekawą sprawę Telewizji Publicznej.

Dodaj komentarz