Chłopaku – zapuść wąsy!

Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn. Zazwyczaj są to osoby po 50. roku życia, jednak choroba może zaatakować także przed trzydziestką. Najpowszechniej wykrywanym nowotworem u mężczyzn jest rak prostaty – szybka diagnoza pozwala jednak na błyskawiczną reakcję. Większość przypadków raka wykrytych wystarczająco wcześnie jest możliwych do wyleczenia, a złe wieści nie są równoznaczne z wyrokiem. O istotności wykonywanych regularnie badań od 1999 roku przypomina ruch Movember, a listopadowe wąsy niosą za sobą prawdziwą zmianę.

Listopad został uznany za miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z rakiem prostaty i innymi nowotworami. Korzenie akcji sięgają 1999 roku – Movember zapoczątkowano w Australii, a już niedługo potem cały świat poznał ten ruch. W trakcie listopada mężczyźni zapuszczają wąsy w geście solidarności z chorującymi, przypominając o tym, jak ogromnie istotna jest profilaktyka. To miesiąc poświęcony kampaniom i dyskusjom na temat zdrowia mężczyzn, potencjalnych objawów choroby, diagnostyki i predyspozycji do zachorowania na nowotwory. 

Rak prostaty zajmuje 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, co nie znaczy, że nie należy regularnie się badać przed 45. rokiem życia. Wielu mężczyzn w Polsce nigdy nie odwiedziło urologa, tymczasem badania profilaktyczne powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Mężczyźni krępują się odwiedzinami u lekarza, odkładają wizyty i niechętnie mówią o samym badaniu. Od 2014 roku w Polsce do regularnych badań zachęcają Mosznowładcy – grupa mężczyzn uczy jak badać się samodzielnie, a dodatkowo prowadzi badania przesiewowe pod kątem nowotworu jądra. Każdego roku w większych miastach staje ich mobilny gabinet, w którym skorzystać można z darmowych badań USG. 

Movember to miesiąc poświęcony nie tylko zdrowiu fizycznemu mężczyzn. Patriarchalny świat wpycha ich w ramy, które ograniczają możliwości odczuwania – według stereotypów muszą  nieustannie być silni i gotowi do działania. W Polsce co roku życie odbiera sobie 5200 osób – 85% z nich to mężczyźni. Movember zachęca do rozmowy o zdrowiu psychicznym i uważnego spoglądania na siebie nawzajem. To czas, w którym mężczyźni mogą poczuć społeczne wsparcie i porozmawiać o pomocy psychologicznej. Listopadowa akcja pomaga pozbyć się tabu, którym obarczone są dyskusje na temat seksualności – aktem odwagi i siły jest przecież dbanie o własne zdrowie, a nie wyścig za niemożliwymi do spełnienia społecznymi oczekiwaniami. 

Nie tylko w listopadzie, ale przez cały rok, należy pamiętać o tym, że mężczyźni potrzebują wsparcia. Empatyczna rozmowa, poszanowanie ich granic i stworzenie przestrzeni na to, by mogli komunikować swoje emocje, są niezwykle ważne. O patriarchalnym świecie i panujących w nim stereotypach mówi Grupa Performatywna Chłopaki. Mężczyźni działający aktywistycznie opowiadają o czułej męskości, uczą, jak spoglądać na siebie z miłością i tworzyć pełne zaangażowania i uważności relacje z innymi chłopakami. Aktywiści nagrywają swój podcast, prowadzą konto na Instagramie, a także organizują Empatyczny Krąg Mężczyzn, w którym mogą otwarcie mówić o swoich uczuciach i dzielić się przemyśleniami. Zmiana jest możliwa, ale kluczem do jej osiągnięcia jest zrozumienie, że jesteśmy przede wszystkim ludźmi, a nie płciowymi stereotypami.

Źródło zdjęcia: pexels

Dodaj komentarz