Jak podróże to tylko na studiach!

Ile osób zastanawia się nad podróżą gdziekolwiek, ale elementem blokującym tę decyzję jest brak osoby, która mogłaby zostać towarzyszem wyjazdu?

Ile razy ktoś rezygnuje z wycieczki tylko dlatego, że partnerce czy partnerowi zmieniają się plany i nie może już wziąć w niej udziału? A ile razy przez głowę przechodzi myśl o samotnej podróży, która od razu zostaje wypędzona przez strach, wstyd czy niepokój? Wcale nie musi tak być!

Z kim?

Wielką zaletą jest znalezienie w swoim gronie znajomych osoby czy grupy osób, które podzielają podróżniczą pasję i chętnie wezmą udział w takich szybkich i tanich wypadach. Jednak tak jak we wstępie, nie zawsze wolne terminy muszą się pokrywać. Wiele osób wtedy rezygnuje z wyjazdu. Zupełnie nie warto! Przecież w pojedynkę również możemy odkryć tajemnicze miejsca innej kultury. W obecnych czasach nic nas nie ogranicza. Masa wspomagających aplikacji, takich jak mapy czy tłumacz to już nieodłączny element każdej osoby podróżującej. A solo wyprawy mogą mieć również masę pozytywów. Dla przykładu brak potrzeby dostosowywania się do stylu innych osób. Jedni przecież wolą wstawać wcześniej, aby zdążyć obejrzeć najważniejsze punkty, inni stawiają na odpoczynek. Dla jednej grupy największą wartością jest odhaczenie zabytków, inni wolą zagubić się w uliczkach i podglądać życie miejscowych. Kolejną zaletą jest brak czasu oczekiwania na decyzję innych, a przecież powszechnie wiadomo, że niektóre z ofert na bardzo tanie loty czy hotele znikają w mgnieniu oka wykupywane przez szybsze osoby. 

Kiedy?

Czas studiów jest czasem idealnie stworzonym dla podróży. Oczywiście nie w trakcie sesji, ale miesiące przed nią można spokojnie podzielić między zajęcia i naukę, a odkrywanie świata. City breaki są czymś, co pozwala choć na chwilę oderwać myśli od pędzącej rzeczywistości studiowania i przenieść się do innego kraju, innej kultury i innych ludzi. Co więcej, czas poza sezonem wakacyjnym większości osób, jest czasem dużo tańszych lotów i wycieczek. Poza tym spacerowanie włoskimi uliczkami czy wypoczynek na plażach Hiszpanii w miesiącach innych niż lipiec czy sierpień może być tak samo niesamowite, a nawet lepsze, ponieważ pozwoli to uniknąć tłumów. Podobnie rzecz się ma w związku z największymi atrakcjami danych miast. Często zbyt długie kolejki mogą odrzucać chętnych, jednak przyjazd poza sezonem umożliwi skorzystanie z danego miejsca bez zbędnego tracenia czasu.

Jak?

W internecie pełno osób opowiada o swoich wyjazdach za kilkadziesiąt złotych. Bilety do Włoch czy Chorwacji potrafią być tańsze niż międzymiastowe połączenia kolejowe w Polsce. Jednak jak tego szukać? Na Facebooku istnieje wiele grup, których członkami są osoby zajmujące się szukaniem tanich lotów niemal zawodowo. Jedną z nich są, dla przykładu, „Podróżujące Hubcie”, gdzie założyciel codziennie dodaje kilka propozycji wyjazdów z lotnisk w Polsce do przeróżnych miejsc w Europie i na świecie. Zdarzają się nawet loty za zawrotne… 4 złote! Liczy się wtedy szybkość reakcji i zdecydowanie. Inną stroną, z której korzysta wiele osób jest Fly4free. Administratorzy stworzyli również aplikację, gdzie włączenie powiadomień to najlepsza opcja na jak najszybsze dowiedzenie się o najciekawszych promocjach. Proponują oni zarówno loty, hotele, jak i zorganizowane wycieczki all inclusive. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, również na studencką kieszeń. 

Gdzie?

Trudnością może okazać się wybór kierunku. Wiele osób nie przywiązuje do tego większej uwagi i wybiera miejsce na podstawie pasującego terminu i korzystnej ceny. Jeśli jednak destynacja jest tym najważniejszym czynnikiem, warto przyjrzeć się kilku europejskim miastom. Bardzo często pojawiają się tanie loty do państw skandynawskich. Zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę, jednak warto mieć świadomość, że noclegi nie należą tam do najtańszych. Miejscem, gdzie znajdziemy zarówno dobre jedzenie, niesamowite atrakcje i zabytki, ale też plaże i wysokie temperatury są zdecydowanie Włochy. Malownicze miejscowości kuszą całą gamą atrakcji. Jeśli jednak ktoś woli bliższe odległości, to tanie linie lotnicze często posiadają dobre oferty do Wiednia, Pragi czy Budapesztu. Na grupach podróżniczych czy Instagramach osób uznających odkrywanie nowych miejsc za swoje hobby można odnaleźć masę inspiracji i poleceń na takie wyjazdy. 

Studia to czas idealny zarówno na nabycie nowych przydatnych umiejętności, nawiązanie znajomości, jak i na odkrywanie świata. Współcześnie podróże nie są aż tak drogie, a poznanie nowej kultury to bezcenny nabytek.

Źródło zdjęcia: N. Rogowska

Dodaj komentarz