Spotkanie pokoleń – Studencki Poznań 1945-1989. Wydarzenie dające dużo inspiracji

19 listopada na naszej uczelni odbyło się wydarzenie pod nazwą „Spotkanie pokoleń – Studencki Poznań 1945-1989”, którego celem było zapoznanie absolwentów-seniorów poznańskich uczelni z obecnymi studentami.

Takie spotkanie nam młodym – wkraczającym w dorosłe życie – dało dużą porcję inspiracji oraz możliwość posłuchania z jakimi problemami i przygodami borykali się byli studenci.

Organizatorami wydarzenia odbywającego się na naszym wydziale byli Zbigniew Theus, który w latach 1964-1970 należał do Zrzeszenia Studentów Polskich oraz Dariusz Janiec, obecny Wiceprezes Fundacji na Rzecz Integracji Środowiska Akademickiego Jeden Uniwersytet. Wydarzenie zostało objęte patronatem Honorowym przez Rektorkę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiłę Kaniewską. Spotkanie rozpoczęło się około godziny 9:30 od powitania i rejestracja uczestników, a cały dzień rozmów zakończył się wieczornym wystąpieniem artystycznym przygotowanym przez Jacka Fedorowicza, Zenona Laskowika i Grzegorza Tomczaka. W ramach spotkania na auli odbyły się debaty, a następnie w osobnych salach panele dyskusyjne.

Spotkanie pokoleń – na auli

Po otwarciu Spotkania Pokoleń przez władze uczelni i wydziału, uczczenia minutą ciszy osób, które niestety nie mogły już z nami być oraz przedstawieniu wyników ankiety studentów z Koła Najnowszej Historii Politycznej, odbyła się debata pod tytułem „Po co nam to było, po co?”. W debacie uczestniczyli byli liderzy Zrzeszenia Studentów Polskich i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, m.in.  Zbigniew Jaśkiewicz (RO ZSP 1962-1967), Eugeniusz Mielcarek (RO ZSP 1963-1965 i 1967-1969) oraz Jacek Zientarski (ZW SZSP 1976-1978). Uczestnicy dzielili się ciekawymi wspomnieniami z czasów, kiedy kierowali organizacjami na szczeblu krajowym. Jak wiemy były to czasy „komuny” i mogłoby się wydawać, że takie organizacje będą kontrolowane przez władze państwa, ale jak się okazało, zazwyczaj działania studenckie były wolne od wpływów komunistycznych. Były to też czasy, kiedy uczelnie działały osobno i właśnie dzięki takim organizacjom uczelnie i studenci mogli się łączyć. Po wielu przytoczonych wspomnieniach naszedł czas na przerwę, a po niej odbyły się panele dyskusyjne.

Panel dyskusyjny – media

Po południu odbyło się pięć paneli dyskusyjnych. Oprócz panelu zajmującego się mediami, można było udać się jeszcze na te dotyczące: samorządności studenckiej, kultury, działalności zagranicznej oraz turystyki. W panelu zajmującym się tematami mediów osoby z branży dziennikarskiej takie jak Anna Wachowiak-Rybarczyk, Lesław Ciesiółka, Grzegorz Romanowskim czy Tadeusz Zwiefka, od których mogliśmy usłyszeć liczne historie na temat działania dawnych mediów studenckich, a także zdobywania pierwszej płatnej pracy jako dziennikarze. Podczas spotkania paneliści poruszali wiele ważnych kwestii i starali się odpowiedzieć na pytanie: Kim jest i jak zostać dziennikarzem? Nasi starsi koledzy po fachu szybko doszli do wniosku, że nie każdy może być dziennikarzem, że dziennikarzem jest się z pasji, a nie z wykształcenia. Co prawda, warsztatu może nauczyć się każdy, ale ważniejsza jest według nich w tym zawodzie pasja. Słuchanie starszych kolegów było przyjemnym doświadczeniem, dającym porcję motywacji do działania i nadziei, że za kilkadziesiąt lat również się tak spotkamy i będziemy mogli wspominać nasze studenckie życie i działalność w mediach.

Dodaj komentarz