Poznajmy się w Poznaniu, czyli koncert Romantyków Lekkich Obyczajów

Romantycy Lekkich Obyczajów obchodzą w tym roku dziesięciolecie swojej debiutanckiej płyty ,,Lejdis & Dżentelmenels”.

Z tej okazji zespół postanowił wyruszyć w jubileuszową trasę koncertową, na której jednym z przystanków był również Poznań – 23 kwietnia 2022 Romantycy Lekkich Obyczajów zagrali w Klubie pod Minogą.

Romantycy Lekkich Obyczajów to zespół z Olsztyna, który od początku tworzą Damian Lange i Adam Miller. Na polskiej scenie obecni są od 2011 roku. Jest to duet, na który na pewno warto zwrócić uwagę. Ich muzyka to alternatywna mieszanka folku, rocka, melodramatycznego popu i piosenki kabaretowej. Teksty pisane przez Langego są jednocześnie swojskie i mocno związane z typowo polską rzeczywistością, jak i głębokie, bardzo emocjonalne i nostalgiczne. Nie jest więc trudno utożsamić się z muzyką Romantyków, co widać także na ich koncertach.

Romantycy Lekkich Obyczajów ostatni raz w Poznaniu gościli krótko przed wybuchem pandemii, również w Klubie pod Minogą. Jak można było wyczuć na koncercie, ich powrót zdecydowanie ucieszył lokalnych fanów. Pod sceną już przed koncertem zrobiło się dosyć ciasno, przy bardziej skocznych piosenkach podłoga tańczyła wraz z publicznością, a śpiewaków na widowni nie brakowało.

Repertuar muzyczny jubileuszowego koncertu

Dziesięciolecie pierwszego albumu to niezaprzeczalnie okazja do hucznego świętowania. Zespół na koncercie również to wielokrotnie podkreślał. ,,Lejdis & Dżentelmenels” wybrzmiało więc w Klubie pod Minogą w całości. ,,Poznajmy się”, czyli piosenkę promującą jubileuszową płytę, zespół zagrał nawet dwa razy. Oba wykonania były jednak zupełnie inne, jedyne w swoim rodzaju. Druga wersja piosenki, zagrana na bis, została przez artystów nazwana ,,teatrem wolnym od wszystkiego”. Pojawiły się dzwonki (zwane potocznie cymbałkami) oraz flet, a śpiewała głównie publiczność, która prawie nie myliła słów. Taką wersję ,,Poznajmy się” można usłyszeć w nagranym przez zespół singlu ,,Home recordings”. Tam już jednak z twórcami na wokalu. 

Zespół zagrał utwory również ze swoich pozostałych płyt. Pojawiły się więc wybrane piosenki z albumu ,,Neoromantyzm” i ,,Kosmos dla mas”. Na koncercie z jubileuszowej trasy nie mogło zabraknąć również ,,Urodzin”, co podkreślili także sami artyści. ,,Gwiazdy spadają”, niezwykle emocjonalna piosenka, nabrała na koncercie jeszcze innego znaczenia. Zespół podniósł na scenie ukraińską flagę, a dłonie publiczności ze znaku rock and rolla prawie że synchronicznie zmieniły się w znak pokoju.

Poznań miał też okazję usłyszeć na żywo piosenki jeszcze oficjalnie niewydane. Grupa zagrała ,,Adriatyk”, ,,Samoloty” oraz ,,Lustra”. Część publiczności znała już nawet słowa piosenek. Sam zespół skomentował też ciekawie ,,Samoloty”. Wokalista powiedział, że piosenka ta powstała na początku lockdownu, z inspiracji tym, że ,,dla wszystkich byłoby lepiej być w samolocie, z daleka od tego badziewia”.

Atmosfera na koncercie

Zespół czuł się z poznańską publicznością bardzo dobrze. Koncert pełen był anegdot i żartów, zarówno ze strony Romantyków, jak i publiczności. Fani zespołu zaśpiewali też ,,Sto lat” artystom oraz płycie ,,Lejdis & Dżentelmenels” – na koncercie z jubileuszowej trasy nie mogło przecież zabraknąć życzeń od widowni. Publiczność widocznie nie chciała rozstawać się z duetem Romantyków Lekkich Obyczajów. Po trzech utworach zaśpiewanych na bis, zespół zszedł w końcu ze sceny. Po koncercie artyści zostali jeszcze jednak w klubie, by rozmawiać z fanami.

Dodaj komentarz