Gaudi po raz pierwszy

Nigdy wcześniej w Polsce nie zdecydowano się na stworzenie takiej wystawy.

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu na początku marca otworzyło swoje drzwi, prezentując największe dzieła tego znamienitego artysty. Wystawa będzie dostępna do pierwszych dni lipca.

Gaudi? Barcelona!

To jedno z najpopularniejszych miast Europy mieszczące się w Hiszpanii słynie z wielu rzeczy. Mnogość plaż, przepiękne zabytki i uliczki zapierające dech w piersiach to tylko niektóre z  nich. Jednak żadna wycieczka po tej destynacji nie może odbyć się bez zobaczenia słynnej Sagrady Familii. Choć bazylika budowana jest już od 1882 roku, termin zakończenia prac wciąż jest przesuwany. Chciano oddać ją do użytku w 2026 roku, czyli w setną rocznicę śmierci Gaudiego, lecz wiadomo już, że niestety się to nie uda z powodu opóźnień związanych z pandemią. Bez wątpienia jest to jednak największe osiągnięcie architekta. Sagrada Familia stanowiła swoiste dzieło jego życia, którego projekty ciągle ulepszał i zmieniał. Ten obiekt znalazł się nie tylko na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale również na plakacie promującym tę największą w Europie wystawę poświęconą artyście. Co więcej, Barcelona może się pochwalić innymi miejscami, które wyszły spod ręki Gaudiego. Są to między innymi budynki Casa Mila i Casa Batllo czy Park Güell.

Spuścizna artysty

Ekspertki i eksperci wyróżniają dwanaście największych dzieł Gaudiego. Wliczają do nich zarówno pałace, katedry, jak i ogrody. Pierwszym i najstarszym z listy jest Casa Vicens. Budynek mieszczący się oczywiście w Barcelonie był niejako manifestem artysty, który poprzez dzieło zaprezentował swój kunszt architektoniczny i wielkie pokłady wyobraźni. Zaledwie rok później, w 1889 roku ukończona została budowa El Capricho znajdującego się w mieście Comillas. Dzieło zostało zbudowane w zupełnie innym stylu niż barcelońska chluba. Pokryte kolorowymi płytkami i z wysoką wieżą wygląda jak wyjęte z bajki; z bajki o wielkim artyście, jakim niewątpliwie był Gaudi. W centrum Barcelony, w dzielnicy El Raval stoi Pałac Güell. Modernistyczna budowla przyciąga corocznie rzeszę spragnionych jej widoku turystów i turystek. Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO konstrukcja wykorzystuje ukierunkowanie światła słonecznego, co było jednym z celów architekta. Inny pałac, tym razem w stylu neogotyckim, to Biskupi Pałac z Astorgi, jeden z niewielu budynków Gaudiego wniesionych poza Katalonią. Artysta zaprojektował go na prośbę swojego przyjaciela – biskupa. Za to Casa Calvet powstała na życzenie hiszpańskiego przedsiębiorcy. Dziś uważana jest za najbardziej konserwatywny projekt. I faktycznie, różni się od innych budynków zlokalizowanych w Barcelonie, z pewnością nie jest tak fantazyjna, lecz daje to jedynie dowód wielkiemu talentowi Antoniego. Poza tym uwagę w jego dorobku zwraca Park Güell. Choć początkowe zamierzenia były inne, aktualnie pełni rolę parku miejskiego, w którego skład wchodzi dom Gaudiego, który obecnie funkcjonuje jako muzeum poświęcone jego osobie, Sala Stu Kolumn czy taras nazywany przez artystę teatrem greckim. Na konto architekta można zaliczyć również renowację katedry w hiszpańskim mieście Palma, projekt osiedla Colonia Güell czy secesyjne Casa Battlo wraz z wyposażeniem, które również zaprojektował. Ten ostatni swoją nieoczywistość zawdzięcza również użytym materiałom. Za dekorację zewnętrznych ścian budynku służą potłuczone kafle i różnokolorowe kawałki ceramiki. Jednak za najpełniejsze dzieło, w którym artysta wykorzystał całe swoje doświadczenie uważa się budynek Casa Milà. 

 Nie tylko wystawa

Formuła indywidualnego zwiedzania jest najprostszą z zaproponowanych. Poza tym, Centrum Kultury proponuje odwiedzającym audioprzewodnika, który przeprowadzi przez wystawowe meandry. Jednak program towarzyszący jest dużo bogatszy. Przez te pięć miesięcy osoby odwiedzające wystawę poświęconą Antoniemu Gaudiemu będą mogły wziąć udział w wykładach, panelach dyskusyjnych czy warsztatach. Można liczyć nie tylko na zgłębienie dorobku artysty, ale również na poszerzenie wiedzy na temat jego ukochanego miasta, w którym tworzył i inspirował – Barcelony. Nie sposób również pominąć informacji na temat dwóch wystaw towarzyszących. Jedna pokaże architektoniczną historię Zamku Cesarskiego, druga, opierając się na fotografiach owadów, skupi się na związku świata przyrody ze sztuką. Zdecydowanie warto poświęcić jeden dzień na zapoznanie się z tak wielkim artystycznym dorobkiem. A może zaowocuje to nowym architektonicznym zainteresowaniem lub nawet wycieczką do Barcelony, aby tym razem przyjrzeć się budynkom już na żywo?

Źródło zdjęcia: Pexels

Dodaj komentarz