Brama Poznania to miejsce, które już na dobre wpisało się w wizytówkę miasta. Interaktywne muzeum, w którym możemy podziwiać początki państwa polskiego oraz Poznania, w tym roku skończyło dziesięć lat. Z tej okazji w maju mogliśmy hucznie obchodzić jego urodziny, ale świętowanie jeszcze się nie skończyło, bo będzie trwało przez całe wakacje.
Od 2014 roku w Poznaniu można podziwiać nietypowe muzeum, pierwsze takie miejsce w Polsce. Centrum interpretacji dziedzictwa jest miejscem stworzonym na wzór podobnych instytucji działających za granicą. Wystawa – oprócz poznania historii – umożliwia zwiedzenie i zapoznanie się z poznańską wyspą katedralną.
Za tajemniczą bramą
W Bramie Poznania możemy dowiedzieć się o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Nie ma tu jednak typowych muzealnych eksponatów, wszystko przedstawione jest z wykorzystaniem multimediów i światła. Prezentacje, dźwięki i efekty świetlne wciągają odwiedzających w opowieść o wczesnośredniowiecznym grodzie, królewskiej przeszłości wyspy, duchowym znaczeniu miejsca oraz jego związku z dzisiejszym Poznaniem. Ekspozycja jest dostępna w kilku językach, co czyni ją atrakcyjną również dla turystów zagranicznych. Wystawa prowadzi przez cztery sale: Gród, Wodę, Złoto i Witraż. Turyści mogą się wtajemniczać w historię od założenia grodu w X wieku do współczesności. Poznają zarówno życie ówczesnych mieszkańców, wydarzeń, ale także ważnych momentów związanych z poznańską wyspą katedralną. Dzięki ponad tysiącletniej historii zainteresowani mogą zrozumieć zmiany, które zachodziły na przestrzeni wieków. Zwiedzanie składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to interaktywna wystawa znajdująca się w nowoczesnym budynku. Z autoprzewodnikiem samodzielnie zwiedzamy i decydujemy, który element ekspozycji chcemy poznać, dzięki czemu każde odwiedzenie muzeum będzie inne, a każdy turysta może zwiedzać w inny sposób. Drugi etap to spacer po wyspie katedralnej, również z autoprzewodnikiem. Można zdecydować się na oba etapy lub tylko jeden wybrany przez siebie. Możliwe są różne warianty zwiedzania: dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a dla tych, którzy wolą eksplorować muzeum z przewodnikiem, organizowane są specjalne wydarzenia, na których można poznać także różne ciekawostki.
Dziesięć lat minęło jak jeden dzień…
W tym roku interaktywne muzeum obchodziło swoje dziesiąte urodziny. W maju bieżącego roku mogliśmy hucznie świętować tę okoliczność. Główna impreza odbyła się pierwszego maja podczas majówki w Bramie Poznania. Obchody rozpoczęły się uroczystą galą, na której obecni byli przedstawiciele władz miasta, pracownicy muzeum, artyści oraz liczna publiczność. Podczas gali zgromadzeni mogli obejrzeć film pokazujący historię Bramy Poznania oraz jej wpływ na rozwój turystyki i edukacji. Z okazji urodzin zostały otwarte dwie nowe wystawy: pierwsza, czyli „Poznań: Miasto nad Rzeką”, która ukazywała rozwój Poznania na przestrzeni wieków, ze szczególnym uwzględnieniem roli Ostrowa Tumskiego, oraz druga: „Brama do Przyszłości” prezentująca nowoczesne technologie wykorzystywane w muzealnictwie i edukacji. Odbyły się również warsztaty pt. „Relaks nad Cybiną: natura i dźwięki”. Nie zabrakło również animacji dla najmłodszych. Punktem kulminacyjnym tego dnia był koncert Kapeli Towarzyskiej w amfiteatrze Bramy Poznania. Przez całą majówkę odwiedzający mogli liczyć na nowe wystawy, zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, a także warsztaty dla małych i dużych. Dla tych, którzy podczas majówki nie odwiedzili Bramy Poznania, także jest dobra wiadomość: przez całe wakacje muzeum świętuje swoje urodziny, oferując liczne atrakcje.
Wakacje w Bramie Poznania
Każdego roku w Bramie Poznania w wakacje naprawdę sporo się dzieje. Teraz również nie zabrakło ciekawych warsztatów i spotkań. Przez wszystkie wakacyjne weekendy w ramach projektu turyści mogą oglądać trzy wystawy tematyczne: „Co potrafi lądolód?”, „Pod wodą. Powodzie w Poznaniu” oraz „Wianki. Żywe Obrazy”. Z okazji dziesiątych urodzin tematyka letnich warsztatów dotyczy sił natury. Najbliższe wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godzinie jedenastej pod hasłem „Relaks nad Cybiną”. Wszyscy chętnie będą mogli wybrać się na spacer z elementami kąpieli leśnej wzdłuż Cybiny, zakończony hamakowaniem w zieleni. Tego samego dnia tylko po południu odbędzie się spacer z przewodnikiem, podczas którego prześledzone zostaną relacje między Wartą a mieszkańcami Poznania na przestrzeni tysiąca lat. Niedziela 28 lipca w Bramie Poznania minie pod hasłem warsztatów. O poranku będzie możliwość zrobienia własnego zielnika, o godzinie 16 uczestnicy będą tworzyć wielkoformatowe obrazy, malując wcześniej przygotowane podkłady. 10 sierpnia w muzeum będzie skierowany głównie do najmłodszych: rano odbędzie się rodzinny spacer z przewodniczką wzdłuż Ścieżki EkoEdukacji. Dzieci otrzymają specjalny zeszyt z zadaniami oraz plecak, który przyda się podczas dwunastu oznakowanych przystanków. Tego samego dnia po południu maluchy będą mogły uczestniczyć wraz z rodzicami w warsztatach krawieckich ze Svenem Lądolodem, natomiast o 21 odbędzie się darmowe kino plenerowe, będzie można obejrzeć film pt. „Pieśni ziemi”. Ostatnim dniem warsztatów z tego cyklu to 11 sierpnia, kiedy to będzie można zrobić ziołowe kadzidła znad rzeki. Dla lubiących słuchać historii o godzinie 14 będzie można wysłuchać opowieści o poznańskich wiankach i żywych obrazach wystawianych na Warcie połączonego ze spacerem. Całość wydarzeń zakończy koncert zespołu „Lunaria” nawiązujący do tradycji przodków. Repertuar pozyskiwany jest z zapisków babć, zasłyszany na polskich wsiach od weselnych muzykantów oraz z archiwów. Warto zauważyć, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy. To jednak nie koniec atrakcji w wybrane dni (23 lipca, 3, 13 i 21 sierpnia) odbędzie się rodzinne zwiedzanie wystaw. Każde spotkanie będzie dotyczyło innego bohatera, któremu będą pomagać dzieci. Na wspólne zwiedzanie wraz z przewodnikiem są zaproszeni również seniorzy.
Nie tylko muzeum
Warto zauważyć, że wybierając się na wycieczkę do Bramy Poznania możemy skorzystać z większej ilości atrakcji niż tylko muzeum. Dzięki swojej lokalizacji nad rzeką Cybiną Brama Poznania jest także doskonałym miejscem do rekreacji. Przez rzekę prowadzi piękny most, na którym zakochani na znak swojej miłości zawieszają kłódki. Dzięki dużej liczbie kłódek most robi wrażenie. Wzdłuż rzeki są liczne tereny zielony, gdzie można urządzić piknik lub odpocząć na świeżym powietrzu. To tam też odbywają się liczne wydarzenia organizowane przez muzeum. W okolicy znajdują się liczne ścieżki rowerowe i spacerowe, które prowadzą przez malownicze tereny Ostrowa Tumskiego. Jest to najstarsza część Poznania, która odegrała kluczową rolę w historii Polski. Spacerując po nim, możemy podziwiać śliczne kamieniczki, wypić kawę czy zjeść lody. Warto zatrzymać się przy największym poznańskim muralu. Na Ostrowie Tumskim znajdziemy też kilka ciekawych muzeów, które warto odwiedzić. Muzeum Archidiecezjalne oferuje bogatą kolekcję sztuki sakralnej, obejmującą dzieła od średniowiecza po współczesność. Dla lubiących historię warto odwiedzić Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, który prezentuje wykopaliska archeologiczne oraz tajemnice wczesnośredniowiecznego grodu na Ostrowie Tumskim. Nie brakuje tu również kościołów. Spotkamy tu najstarszy kościół w Poznaniu-Kościół Najświętszej Marii Panny. Warto wybrać się też do katedry poznańskiej, która sąsiaduje z muzeum i jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce, gdzie spoczywa wielu polskich królów i książąt.
Jak można zauważyć, Brama Poznania to nie tylko muzeum, ale przede wszystkim centrum edukacyjne, które łączy historię z nowoczesnością, a dzięki położeniu na Ostrowie Tumskim wizytę możemy połączyć w muzeum ze spacerem po pięknej okolicy.
Źródło zdjęcia: strona internetowa Bramy Poznania