Krótkie notatki z Włoch

Podróże są kluczem do nowego świata, który jest pełen wyzwań, ciekawostek i nowych znajomości.

Nie wyobrażam sobie swojego życia bez planowania nowych wycieczek lub „odhaczania” na mapie państw, w których już byłam. Takie małe rzeczy dają mi dużo energii i motywują do działania.

Nie będę ukrywać, że Włochy są moim ulubionym krajem, który w zależności od regionu ma różne tradycje oraz kuchnie. Na razie miałam przyjemność zwiedzić północną część Włoch, m.in. Wenecję, Caorle oraz Mediolan. Na ostatnie miasto chciałabym zwrócić szczególną uwagę.

Stary-nowy Mediolan

Miasto od razu przyciąga uwagę swoją nowoczesnością. Budynki są zbudowane w różnych stylach, więc na jednej ulicy mogą być szklane biurowce i zabytkowe kamienice. Co przykuło moją uwagę najbardziej? Na pewno kolorystyka miasta. Szary, brązowy oraz różowy są podstawowymi kolorami całej zabudowy, dlatego trudno przypomnieć sobie osobne budynki, raczej szereg kolorowej „mieszanki”. 

Perełką wśród kamienic i muzeów Mediolanu jest Duomo. To jednocześnie prawdziwa wizytówka miasta. Od placu, na którym znajduje się Duomo, zaczyna się życie kulturalne. Włosi lubią spędzać wolny czas zwiedzając muzea, galerie, chodząc na zakupy oraz siedząc w restauracjach ze wspaniałym klimatem i jedzeniem.

Włoski smak

„Kraj glutenu” – tak nazywają Włochy i zresztą bardzo słusznie. Kuchnia włoska jest dość kaloryczna, zawiera dużo mąki, nabiału, chociaż są również lekkie dania, m.in. tradycyjna zupa minestrone z fasolką i pomidorami oraz mule w białym winie. Z czego jest znany Mediolan? Bez żadnych wątpliwości odpowiem, że z risotto. Można je zamówić wszędzie, ale trzeba uważać, żeby nie było w nim żadnych dodatków. Podstawowymi składnikami są ryż, szafran oraz sos na bazie wina i masła.

Z czym jeszcze może się kojarzyć Mediolan? Na pewno z modą. Butiki, przepełnione wspaniałymi ubraniami oraz akcesoriami, są wszędzie, nawet przy małych uliczkach. Warto wejść, chociaż do jednego z nich i zobaczyć na własne oczy kolekcje Prady oraz Gucciego.

Jestem pewna, że następna wycieczka będzie skierowana na południową część Włoch. To da mi możliwość porównania kultury różnych regionów oraz wzbogaci mój świat wewnętrzny. Nie mam wątpliwości, że warto podróżować, ponieważ wyjazdy pomagają nam się otworzyć na świat, przyjąć jego rozmaitość i bogactwo.

Źródło zdjęcia: Anastasiya Shcherba

Dodaj komentarz