Tajemnica sukcesu Remigiusza Mroza. Dlaczego można go kochać i nienawidzić?

Są tacy pisarze, których pióro można zarówno pokochać, jak i znienawidzić. Samego autora książek z resztą też, bo przecież doskonale wiemy, kto stoi za historiami, które czytamy wieczorami pod kocem i z kubkiem herbaty w ręce. Remigiusz Mróz to twórca, który nie miał milionów złotych na billboardy i reklamy w telewizji, nie był też wcześniej znany. To po prostu prawnik, który postanowił napisać książkę. Skończył jako kontrowersyjny celebryta polskiego światka literackiego i autor książek, które od lat figurują na szczytach list bestsellerów. 

Nasuwa się jednak pytanie – skąd tak duża popularność Remigiusza Mroza? Przeglądając bowiem recenzje jego książek i fora internetowe dla miłośników czytelnictwa, można stwierdzić, że krytycy są raczej dość… niekorzystnie nastawieni do twórczości autora. Wskazują, że to, co wychodzi spod jego pióra jest dość przeciętnej jakości, często wypełnione jest wulgarnością i brutalnością oraz nieco niekonwencjonalnym humorem. Ponadto krytyka obejmuje liczbę publikacji autora, którą można porównać do produkcji masowej, w której nie ma serca autora, a przedstawiane w niej miejsca, czasy czy wydarzenia często są opisane płasko i niezweryfikowane. 

Warto jednak przyznać, że to fascynujące, że tak młody pisarz wymyślił sobie, że napisze książkę i stał się rewolucją na rynku wydawniczym. Oto Remigiusz Mróz, czyli jednoosobowa fabryka książek, która produkuje je w szokującym tempie. Kilka bądź kilkanaście książek wydanych w rok? Dla Remigiusza Mroza nie ma rzeczy niemożliwych – nie dość, że wymyśla historie (całe tomy historii, bo przecież jego najpopularniejsze serie o Wiktorze Forście czy Joannie Chyłce zbliżać się będą do piętnastu/dwudziestu części!), to jeszcze udziela się w ich promocje: uczestniczy w wywiadach, jest aktywny w sieci, porozumiewa się bezpośrednio z czytelnikami. I tu pojawia się kluczowe pytanie: skąd jego popularność, skoro książki wcale nie wpisują się w górnolotną literaturę jak twierdzą krytycy? Czyż nie jest tak, że rzadko sięgamy po takie pozycje? I dlaczego, mimo wszystko sięgamy po te, które mają wiele niepochlebnych opinii, ale napisał je Remigiusz Mróz? 

Remigiusz Mróz to polski pisarz i prawnik; autor kilkudziesięciu powieści oraz cyklu publicystycznego „Kurs pisania”, laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 za powieść Kasacja. To właśnie jego pokochały setki tysięcy, o ile nie miliony czytelników z całej Polski. Z czego to wynika? 

Warto zacząć od tego, że w Polsce rynek wydawniczy rządzi się swoimi zasadami i cóż, najczęściej sukces mocno powiązany jest z marketingiem i promocją, a nie jakością konkretnej publikacji. Jedną z dróg (i moim zdaniem najlepszą) do sukcesu jest uzyskanie uznania wśród krytyków podczas konkursów literackich, które ogłaszając zwycięzców i wystawiając pochlebne recenzje o dobrej jakości danej pozycji sprawiają, że sprzedaż winduje w górę. Przykładem takim jest Olga Tokarczuk. 

Drugi sposób na osiągnięcie prestiżu wśród autorów (co zaobserwowałam również jako autorka kilku książek, która szczęścia sławy nigdy nie zaznała) to po prostu zasłynięcie uprzednio z czegoś innego, czego doskonałym przykładem są Katarzyna Nosowska czy Kuba Wojewódzki. 

Oraz trzeci sposób, czyli bardzo duże nakłady pieniędzy inwestowane w reklamę, marketing, real time marketing i komunikację z klientem. 

Co jednak ważne, bardzo rzadko sukces rodzimego pisarza czy pisarki jest wynikiem zaplanowanych działań, a wielu (a w zasadzie większość) z debiutujących autorów musi liczyć się z tym, że nigdy nie zostanie literackim celebrytom, a wydane przez niego tytuły nie będą generowały milionowego obrotu. Zazwyczaj jest tak, że albo sukcesu nie ma wcale, albo najpierw jest ten o średnim charakterze, po którym następuje przełom  –  tak to właśnie wygląda w Polsce. I teraz zadajmy sobie bardzo ważne pytanie: gdzie w tych wszystkich sposobach, ramach rynku wydawniczego jest Remigiusz Mróz?

Odpowiedź jest prosta i oczywista: nigdzie. 

To właśnie jest powód, dla którego Remigiusz Mróz stał się aż tak popularny –znalazł swoją własną ścieżkę, znak rozpoznawczy, prywatną (acz niegroźną) kontrowersję, do której krytycy mogą przyczepiać się jak harpie i nieświadomie rozsławiać jego nazwisko. 

Ale aby nie zrozumiano mnie źle, bo cały powyższy akapit brzmi dość agresywnie w mojej ocenie… Mróz NIE ZROBIŁ nic złego. Ba, w gruncie rzeczy jest też niezłym pisarzem. Remigiusz Mróz za swój znak rozpoznawczy uczynił bycie pisarzem przez wielkie ,,P’’ i wręcz masową produkcję historii. Pisze szybko, pisze wszędzie, pisze wszystko, co przyjmuje się dobrze na rynku: kryminały, sensacje polityczne, thrillery psychologiczne a nawet i ostatnio…książkę z gatunku young adult. Pytania, które najczęściej mu się zadaje to nie: „Jak oceniasz swoją pracę?” a… „Jak długo pisałeś tę książkę?”,  „Ile masz książek w planach w tym roku?” i „Czy robisz coś poza pisaniem?”. To autor, który nie jest kojarzony z fenomenalnej jakości literaturą a z łatwością pisania i szybkością wydawania. 

Wydawać się może, że cały ten fenomen polega na paradoksalnym zjawisku – czytelników nie interesuje historia bohaterów a historia i zdolności Remigiusza Mroza, który niejako wykreował swoją postać. Czy mógłby napisać książkę o pisarzu ze zdolnością szybkiego i skutecznego pisania kilkunastu pozycji rocznie, którego pokochali czytelnicy i rynek wydawniczy? Oczywiście, że tak! Ba, on nawet nieco to robi, gdy udziela wywiadów, w których nieustannie żartuje ze swojej zdolności, zapowiada nowości i zaciekawia wszystkich prostym pytaniem: jak to w ogóle jest możliwe?

Dodatkowo kluczem do sukcesu tego autora jest po prostu charyzma, którą wykazuje się nie tylko w wywiadach radiowych czy telewizyjnych, ale również po prostu w prywatnym życiu, bo oto jako jeden z niewielu autorów utrzymuje bezpośredni kontakt z czytelnikami i czytelniczkami reagując na ich relacje i recenzje. Co więcej – nie trzeba o to prosić… potrzebuje tylko oznaczenia (jeśli będziesz czytał ten artykuł Remigiuszu, to czekam na kolejną odsłonę Chyłki i pozdrawiam!). 

Wszystkie te jednak aspekty jego popularności sprawiają, że można dyskutować o nim na wielu zarówno negatywnych i pozytywnych płaszczyznach (co o zgrozo też dostarcza mu popularności!). Pojawia się odwieczny spór – jakość kontra ilość, kunszt literacki czy rozrywka, język wymagający interpretacji czy ten ludzki, którego używamy na co dzień? Takie pytania generują wiele kontrowersji i skłaniają ku zadaniu sobie pytania jak ta postać wpływa na polski rynek książki?

Według mnie ani dobrze, ani źle. Działa trochę jak magnes na tych, którzy nie traktują czytania książek jako górnolotne zajęcie, które ma pobudzać zmysły (choć w mojej opinii robi to każda, nawet najbardziej prozaiczna książka), a po prostu chcą mieć rozrywkę i dobrze wypocząć. Dodatkowo udowadnia młodym adeptom pisarstwa, że warto próbować i nie można się poddawać nawet jeśli na początku trzeba długo szukać własnego stylu i przebicia. Myślę, że o tyle,  co same książki Mroza nie są przełomowe, o ile on sam jest, bowiem pokazał coś, czego nikt nigdy nie zrozumiał w kwestii wydawania książek – autor nie musi mieć jedynie pomysłu na historię, którą przedstawi, ale również na siebie samego i na swój charakter w świecie. Kim tak naprawdę jest aktor? Marką. Jeśli marka kojarzy nam się dobrze, to i jej produkty zawsze będą się sprzedawać i tutaj mamy tego doskonały przykład. 

A publikacji, które możecie kupić spod pióra Remigiusza Mroza jest … (absolutnie niezaskakująco) olbrzymia liczba:

Seria z komisarzem Forstem

 1. Ekspozycja, Wydawnictwo Filia, Poznań 2015 – zekranizowano 
 2. Przewieszenie, Wydawnictwo Filia, Poznań 2016
 3. Trawers, Wydawnictwo Filia, Poznań 2016
 4. Deniwelacja, Wydawnictwo Filia, Poznań 2017
 5. Zerwa, Wydawnictwo Filia, Poznań 2018
 6. Halny, Wydawnictwo Filia, Poznań 2020
 7. Przepaść, Wydawnictwo Filia, Poznań 2021
 8. Widmo Brockenu, Wydawnictwo Filia, Poznań 2023

Seria z Joanną Chyłką (zekranizowano pierwszych 5. tomów)

 1. Kasacja, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2015
 2. Zaginięcie, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2015
 3. Rewizja, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2015
 4. Immunitet, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2016
 5. Inwigilacja, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2017
 6. Oskarżenie, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2017
 7. Testament, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2018
 8. Kontratyp, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2018
 9. Umorzenie, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2019
 10. Wyrok, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2019
 11. Ekstradycja, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2020
 12. Precedens, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2020
 13. Afekt, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2021
 14. Egzekucja, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2021
 15. Skazanie, Wydawnictwo Czwarta Strona, 2022
 16. Werdykt, Wydawnictwo Czwarta Strona, 2022
 17. Zarzut, Wydawnictwo Czwarta Strona, 2023

Trylogia Parabellum

 1. Prędkość ucieczki, Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2013
 2. Horyzont zdarzeń, Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2014
 3. Głębia osobliwości, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2016

Cykl W kręgach władzy

 1. Wotum nieufności, Wydawnictwo Filia, Poznań 2017
 2. Większość bezwzględna, Wydawnictwo Filia, Poznań 2017
 3. Władza absolutna, Wydawnictwo Filia, Poznań 2018

Seria z Damianem Wernerem

 1. Nieodnaleziona, Wydawnictwo Filia, Poznań 2018
 2. Nieodgadniona, Wydawnictwo Filia, Poznań 2019

Seria z Sewerynem Zaorskim

 1. Listy zza grobu, Wydawnictwo Filia, Poznań 2019
 2. Głosy z zaświatów, Wydawnictwo Filia, Poznań 2020
 3. Szepty spoza nicości, Wydawnictwo Filia, Poznań 2021
 4. Obrazy z przeszłości, Wydawnictwo Filia, Poznań 2022
 5. Światła w popiołach, Wydawnictwo Filia, Poznań 2023

Seria z Gerardem Edlingiem

 1. Behawiorysta, Wydawnictwo Filia, Poznań 2016 – zekranizowano 
 2. Iluzjonista, Wydawnictwo Filia, Poznań 2019
 3. Ekstremista, Wydawnictwo Filia, Poznań 2021
 4. Kabalista, Wydawnictwo Filia, Poznań 2023

Science Fiction

 1. Chór zapomnianych głosów, Wydawnictwo Genius Creations, Bydgoszcz 2014
 2. Echo z otchłani, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2020

Seria z Iną Kobryn

 1. Wybaczam ci, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2021
 2. Nie ufaj mu, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2022

Seria Projekt Riese

 1. Projekt Riese, Wydawnictwo Filia, Poznań 2022.
 2. Operacja Mir, Wydawnictwo Filia, Poznań 2024.

Inne powieści

 • Wieża milczenia, Wydawnictwo Damidos, Katowice 2013
 • Turkusowe szale, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2014
 • W cieniu prawa, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2016
 • Świt, który nie nadejdzie, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2016
 • Czarna Madonna, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2017
 • Hashtag, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2018
 • Lot 202, Wydawnictwo Filia, Poznań 2020
 • Osiedle RZNiW, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2020
 • Z pierwszej piłki, Wydawnictwo Filia, 2022
 • Langer, Wydawnictwo Czwarta Strona, 2023
 • Inne tonacje ciszy, Wydawnictwo Czwarta Strona, 2023

Powieści opublikowane jako Ove Løgmansbø – Trylogia z Wysp Owczych

 1. Enklawa, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016
 2. Połów, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016
 3. Prom, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2017

Inne

 • Rewers, Opracowanie zbiorowe, 2016
 • Księgarenka przy ulicy Wiśniowej, Opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Filia, 2016
 • Zabójczy pocisk, Opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Skarpa Warszawska, 2018
 • Inne Światy, Opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Czwarta Strona, 2018
 • O pisaniu – Na chłodno, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2018

Źródło zdjęcia: https://zwierciadlo.pl/kultura/530816,1,remigiusz-mroz-i-jego-projekt-riese–o-czym-opowiada-ksiazka.read

Dodaj komentarz