Piernikowe dzieła sztuki

Nie do jedzenia, a do podziwiania! Mowa o frykasach zaprezentowanych podczas ogólnopolskiego konkursu Dekor-Piernik-Art.

Jest to jedyny w Polsce konkurs w artystycznym dekorowaniu pierników dla uczniów szkół gastronomicznych, a nie dla profesjonalistów. Do finału zakwalifikowano dziewięć prac z całego kraju.

Każda z dziewięciu prac jest zupełnie inna – mówiła Katarzyna Hryciuk, pomysłodawczyni konkursu, nauczycielka ZSEU w Żychlinie. – Młodzież z południa przyjechała z koronkami na piernikach, więc oni te swoje tradycyjne, ludowe elementy na ten piernik przelewają. Mamy obrazy malowane lukrem, obrazy malowane na pierniku barwnikami. Technik jest bardzo dużo i właściwie młodzież wyczerpała chyba wszystkie albo większość technik, jakie są stosowane na piernikach – przyznała.

Finał odbył się w formie stacjonarnej dziesiątego grudnia w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Do ZSEU przyjechali uczniowie z całej Polski, m.in. z Poznania, Wisły, Opola, Tarnowa czy Grodziska Mazowieckiego. Swoje artystyczne pierniki musieli zaprezentować nie tylko w formie wizualnej, ale również słownej. Tematem tegorocznego konkursu Dekor-Piernik-Art były Kolorowe Święta Bożego Narodzenia. Zdecydowanie na prezentowanych piernikach nie brakowało ani kolorów, ani świątecznych motywów.

Przed jury stało trudne zadanie wyboru zwycięzców konkursu. Ocenianiem pierników zajęli się profesjonaliści: Anna Dziedzic, Anna Pietrzak-Gryc, Agata Kubacka, Jowita Woszczyńska i Beata Prusak. Po długich obradach wyłoniono zwycięzcę. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Monika Konieczny z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.

Zainspirowałam się świętami u mnie w domu. Kojarzą mi się one z kolorowymi, haftowanymi obrusikami, bo moja babcia takie wyszywała – mówiła zwyciężczyni Monika Konieczny. Jej pieniki ozdobione są głównie niesamowicie precyzyjnymi koronkami wykonanymi z lukru. – To są moje trzecie święta, gdy dekoruję pierniki. Zazwyczaj szukam inspiracji w internecie, później sama próbuję robić różne wzory. Dekorowanie pierników daje mi przede wszystkim satysfakcję – dodała. Przygotowanie jednego piernika zajmowało laureatce co najmniej kilka godzin.

Drugie miejsce zajęła Małgorzata Skupio z Grodziska Mazowieckiego, trzecie – Marcin Margosz z Opola. Wyróżnieni zostali natomiast: Wiktoria Skowrońska z Żychlina, Nikola Dubin z Tarnowa, Magdalena Gucwa z Tarnowa, Anna Misiak z Turku, Magdalena Janicka z Poznania, Mikołaj Benek z Wisły.W eliminacjach do tegorocznego konkursu wzięło udział aż 38 prac. Miały one formę zdalną, a więc uczestnicy nadsyłali zdjęcia wykonanych przez siebie pierników, spośród których jury wyłoniło finałową dziewiątkę. Była to druga edycja konkursu Decor-Piernik-Art. Zeszłoroczna musiała w całości przyjąć formę zdalną z powodu pandemii. Dlatego tym bardziej zarówno organizatorów, jak i uczestników ucieszyło to, że w tym roku udało się zaprezentować pierniki na żywo. Jak przyznała Katarzyna Hryciuk: Myślę, że poziom, który zaprezentowali uczestnicy, jest naprawdę poziomem ogólnopolskim i śmiało mogą startować już w konkursach dla profesjonalistów – dodała.

6 stycznia 2022

Informacje i publicystyka

Najlepszy architekt XX wieku?

Związek Radziecki od początku swojego istnienia budował się na fundamentach brutalności i represji. Każdy z nich dokładał kolejne cegły do wielkiego projektu, którego idea a

Czytaj dalej »
Poznań jak malowany (obrazek murala)
Kultura

Poznań jak malowany 

Spacerując ulicami Poznania, trudno nie zauważyć kolorowych kompozycji zdobiących mury kamienic, budynków przemysłowych czy podwórek. Murale nie tylko ożywiają miejską przestrzeń, ale także opowiadają historie

Czytaj dalej »