Muzyka folkowa w nowej odsłonie

W tym roku wypada 100. rocznica śmierci Władysława Stanisława Reymonta, pisarza i laureata Nagrody Nobla za powieść Chłopi”. Z tego względu 2025 został ustanowiony przez senat rokiem polskiego autora. Jest to dobry czas na to, aby zanurzyć się w świecie Chłopów”, a wydarzenia takie jak Chłopi Tańcuj Remixed” są do tego idealną okazją.

Widowisko z muzyką z najnowszej adaptacji „Chłopów” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów odbyło się 29 marca we wrocławskiej Hali Stulecia. Na scenie wystąpiła Rebel Babel Film Orchestra pod artystyczną opieką Łukasza „L.U.C.-a” Rostkowskiego, a orkiestrze towarzyszyli artyści związani z filmową ścieżką dźwiękową, tacy jak Kayah czy Natalia Przybysz. „Chłopi Tańcuj Remixed” to coś więcej niż koncert – nawet nagranie promocyjne wydarzenia otwiera zdanie: „To nie jest koncert”. Zamiast tego artyści zaoferowali widzom złożony spektakl, który poza muzyką na żywo oferuje również dopracowane układy choreograficzne oraz multimedialną scenografię.

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Muzyka, która wypełniła Halę Stulecia, to połączenie słowiańskiej muzyki ludowej z elektroniką i elementami hip-hopu. Poza oczywistą inspiracją tradycjami z ziem polskich, utwory z „Chłopów” czerpią z wielu kultur Europy wschodniej, przez co można w nich dosłyszeć wpływy białoruskie czy bułgarskie. Dodatkowo, jak przyznaje L.U.C. w wywiadzie dla Polskiego Radia, w ścieżce dźwiękowej słychać również elementy kultury anglosaskiej, co artysta częściowo przypisuje swojemu zamiłowaniu do brytyjskiego trip hopu lat 90.

Niekonwencjonalna muzyka towarzysząca animacji w „Chłopach” spodobała się publiczności, która w ubiegłym roku tłumnie zgromadziła się w warszawskiej Hali Torwar, aby obejrzeć pierwszą odsłonę widowiska „Chłopi Tańcuj Remixed”. „Chłopi” zgarnęli wiele znaczących nagród, w tym Orła Polskiej Nagrody Filmowej oraz Fryderyka. Ponadto płyta ze ścieżką dźwiękową w krótkim czasie pokryła się dwukrotną platyną – dowodząc, że utwory zdobyły uznanie zarówno wśród odbiorców filmu, jak i przedstawicieli branży muzycznej oraz filmowej.

Kontrowersyjna ścieżka dźwiękowa 

Mimo dużej popularności i uznania w świecie muzyki dla wielu odbiorców animacji „Chłopi” to właśnie ścieżka dźwiękowa jest jej najbardziej kontrowersyjnym elementem. Uniwersalny charakter muzyki napisanej przez L.U.C.-a, łączący w sobie elementy wielu kultur, przestaje być atutem, a zamiast tego jest postrzegany jako przegapiona okazja do tego, aby celebrować lokalną łowicką kulturę, widoczną w książkowych Lipcach.

Rostkowski nie widzi w ogólnosłowiańskim stylu muzyki straconej okazji. Zamiast tego kompozytor przedstawia ją jako szansę na to, aby zachęcić zagranicznych widzów do zainteresowania się produkcją i zagłębienia w świat „Chłopów”. Wielokrotnie podkreśla również autentyczny charakter ścieżki dźwiękowej, powołując się na skrupulatne prace nad muzyką ludową, jakie przeprowadził jego zespół, w tym badanie historycznych instrumentów z ziem polskich i nagrywanie zespołów ludowych na wsiach.

Nietypowe widowisko w Hali Stulecia

Spektakl w Hali Stulecia przyciągnął pełną salę widzów, gotowych na to, aby doświadczyć niezapomnianych wrażeń audiowizualnych przygotowanych przez L.U.C-a., Rebel Babel Film Orcherstra oraz innych artystów zaangażowanych w projekt. Na scenie rozbrzmiały utwory, takie jak „Koniec Lata”, „Jesień – Tańcuj” czy „Sowa na gaju”. Ludowe stroje i układy choreograficzne mocno kontrastowały z surowym wnętrzem modernistycznej Hali Stulecia, a kolorowe światła i iluminacje na ekranach przypominały widzom o połączeniu tradycyjnej muzyki słowiańskiej z nowoczesnymi aspektami widowisk na żywo.

Czuwający nad całym wydarzeniem L.U.C. wielokrotnie przypominał gościom o inspiracji muzyką elektroniczną oraz o swoich korzeniach w muzyce hip-hopowej. Końcówka widowiska nabrała zupełnie innego charakteru, kiedy to Rostkowski wyszedł na scenę jako autor projektu. Wygłosił przemówienie, w którym zdradził, że niedługo kończy z karierą rapera, aby skupić się na swoich innych projektach, oraz, razem z Rebel Babel, wykonał hip-hopowy „Manifest”. Zakończenie wydarzenia z pewnością zbiło z tropu wielu widzów nastawionych na folkową muzykę z filmu, ale jednocześnie dało artyście przestrzeń do tego, by zaprezentować się jako wszechstronny twórca. Niestety sprawiło poniekąd, że „Chłopi” zeszli na dalszy plan, a to przecież oni mieli w czasie spektaklu zajmować najważniejsze miejsce.

„Chłopi Tańcuj Remixed” nie było ostatnią okazją w tym roku na posłuchanie utworów z filmu DK i Hugh Welchmanów na żywo. 14 września, w ramach Malta Festival w Poznaniu, odbędzie się plenerowy koncert muzyki z „Chłopów”. Wydarzenie ma mieć miejsce na scenie plenerowej nad Jeziorem Maltańskim. Wstęp na koncert będzie darmowy.

Źródło zdjęcia: Oficjalny materiał promocyjny

1 maja 2025

Poznań jak malowany (obrazek murala)
Kultura

Poznań jak malowany 

Spacerując ulicami Poznania, trudno nie zauważyć kolorowych kompozycji zdobiących mury kamienic, budynków przemysłowych czy podwórek. Murale nie tylko ożywiają miejską przestrzeń, ale także opowiadają historie

Czytaj dalej »
Dziewczyna z igłą – kino, materiał promocyjny
Kultura

Kino bez litości

„Dziewczyna z igłą” to film, który nie daje spokoju – ani w trakcie seansu, ani długo po jego zakończeniu. Magnus von Horn stworzył dzieło bezkompromisowe,

Czytaj dalej »