Festiwal w (Ale)Kinie

Już po raz czterdziesty drugi w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Kina AleKino! organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka. W ostatnim tygodniu listopada będziemy mogli zobaczyć ponad sto produkcji skierowanych głównie do dzieci i młodzieży. Tematami przewodnimi tegorocznej edycji są: bliskość, rodzina, współpraca i przyjaźń. Oprócz pokazów filmowych organizatorzy przygotowali między innymi wydarzenie we współpracy z Lokum Stonewall, silent disco oraz sekretny pokaz.  

Program festiwalu jest bardzo obszerny. Znajdziemy w nim zarówno filmy animowane, jak i fabularne, długometrażowe i krótkometrażowe. Takie, które zyskały już pewną popularność, a i te zupełnie nowe, premiery. Produkcje gigantów streamingu, ale też niskobudżetowe krótkometrażówki. Filmy z całego świata i tytuły z naszego podwórka. Program został stworzony dla i po części przez młodych. Za jego organizację odpowiada Młodzieżowa Rada Programowa opiniująca propozycje pokazów i promująca filmy wybrane dla rówieśników. 

Festiwal powstał w 1963 roku, początkowo jako Przegląd Filmów Animowanych. Jest drugim najstarszym tego typu wydarzeniem na świecie. Oprócz pokazów, prelekcji i spotkań z twórcami filmów, podczas wydarzenia przyznawane są liczne nagrody. Między innymi, Złote Koziołki dla najlepszych filmów pełno- i krótkometrażowych oraz Nagroda Marcinka, przyznawana przez jury dziecięce i młodzieżowe. Istotną częścią Festiwalu jest też AleKino! Trzydniowe, czyli warsztaty i prelekcje dla osób związanych z kinematografią. Podczas tego wydarzenia prezentowane są także badania dotyczące krytyki filmu dla młodej widowni oraz standardów pracy z dziećmi na planach filmowych. 

Podczas tegorocznej edycji festiwalu przez 8 dni będziemy mogli zobaczyć aż 101 produkcji. W programie wyróżnia się jedyny kinowy pokaz najnowszego filmu Netflix “Zaklęci”. Trafi on na platformę 23 listopada. Historia oparta jest na relacjach i problemach w rodzinie, a za produkcję odpowiedzialni są między innymi: Vicky Jenson, reżyserka “Shreka” oraz Glenn Slater, autor piosenek z filmu “Zaplątani”. Fanów japońskiego kina z pewnością zaciekawi najnowszy pełnometrażowy film animowany Naoko Yamady “Barwy dźwięków”. Opowiada o dziewczynie posiadającej niezwykłą umiejętność dostrzegania kolorów ludzi. Podczas festiwalu odbędzie się również kilka pokazów filmów krótkometrażowych, część z nich także z tłumaczeniem na polski język migowy. 

Festiwal rozpoczyna się 24 listopada trzema pokazami w trzech różnych lokalizacjach na terenie Poznania – Multikinie 51, Kinie Pałacowym CK Zamek oraz Scenie Wspólnej. Bilety na poszczególne seanse są już dostępne, a organizatorzy zachęcają do nabywania ich, póki jest to możliwe. Miejsc z dnia na dzień ubywa.

Autorka zdjęcia: Amelia Ogrodowczyk

18 listopada 2024

Informacje i publicystyka

Najlepszy architekt XX wieku?

Związek Radziecki od początku swojego istnienia budował się na fundamentach brutalności i represji. Każdy z nich dokładał kolejne cegły do wielkiego projektu, którego idea a

Czytaj dalej »
Poznań jak malowany (obrazek murala)
Kultura

Poznań jak malowany 

Spacerując ulicami Poznania, trudno nie zauważyć kolorowych kompozycji zdobiących mury kamienic, budynków przemysłowych czy podwórek. Murale nie tylko ożywiają miejską przestrzeń, ale także opowiadają historie

Czytaj dalej »