Festiwal w (Ale)Kinie

Amelia Ogrodowczyk

Już po raz czterdziesty drugi w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Kina AleKino! organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka. W ostatnim tygodniu listopada będziemy mogli zobaczyć ponad sto produkcji skierowanych głównie do dzieci i młodzieży. Tematami przewodnimi tegorocznej edycji są: bliskość, rodzina, współpraca i przyjaźń. Oprócz pokazów filmowych organizatorzy przygotowali między innymi wydarzenie we współpracy z Lokum Stonewall, silent disco oraz sekretny pokaz.  

Program festiwalu jest bardzo obszerny. Znajdziemy w nim zarówno filmy animowane, jak i fabularne, długometrażowe i krótkometrażowe. Takie, które zyskały już pewną popularność, a i te zupełnie nowe, premiery. Produkcje gigantów streamingu, ale też niskobudżetowe krótkometrażówki. Filmy z całego świata i tytuły z naszego podwórka. Program został stworzony dla i po części przez młodych. Za jego organizację odpowiada Młodzieżowa Rada Programowa opiniująca propozycje pokazów i promująca filmy wybrane dla rówieśników. 

Festiwal powstał w 1963 roku, początkowo jako Przegląd Filmów Animowanych. Jest drugim najstarszym tego typu wydarzeniem na świecie. Oprócz pokazów, prelekcji i spotkań z twórcami filmów, podczas wydarzenia przyznawane są liczne nagrody. Między innymi, Złote Koziołki dla najlepszych filmów pełno- i krótkometrażowych oraz Nagroda Marcinka, przyznawana przez jury dziecięce i młodzieżowe. Istotną częścią Festiwalu jest też AleKino! Trzydniowe, czyli warsztaty i prelekcje dla osób związanych z kinematografią. Podczas tego wydarzenia prezentowane są także badania dotyczące krytyki filmu dla młodej widowni oraz standardów pracy z dziećmi na planach filmowych. 

Podczas tegorocznej edycji festiwalu przez 8 dni będziemy mogli zobaczyć aż 101 produkcji. W programie wyróżnia się jedyny kinowy pokaz najnowszego filmu Netflix “Zaklęci”. Trafi on na platformę 23 listopada. Historia oparta jest na relacjach i problemach w rodzinie, a za produkcję odpowiedzialni są między innymi: Vicky Jenson, reżyserka “Shreka” oraz Glenn Slater, autor piosenek z filmu “Zaplątani”. Fanów japońskiego kina z pewnością zaciekawi najnowszy pełnometrażowy film animowany Naoko Yamady “Barwy dźwięków”. Opowiada o dziewczynie posiadającej niezwykłą umiejętność dostrzegania kolorów ludzi. Podczas festiwalu odbędzie się również kilka pokazów filmów krótkometrażowych, część z nich także z tłumaczeniem na polski język migowy. 

Festiwal rozpoczyna się 24 listopada trzema pokazami w trzech różnych lokalizacjach na terenie Poznania – Multikinie 51, Kinie Pałacowym CK Zamek oraz Scenie Wspólnej. Bilety na poszczególne seanse są już dostępne, a organizatorzy zachęcają do nabywania ich, póki jest to możliwe. Miejsc z dnia na dzień ubywa.

Autorka zdjęcia: Amelia Ogrodowczyk

Kultura

Przeboje roku 2000

Nowy rok 2025 oznacza, że ludzkość przebrnęła już przez ćwierć wieku. Świat wygląda więc zupełnie inaczej, także w sferze kultury. Wybierzmy się zatem w muzyczną

Czytaj dalej »
Kultura

Walentynki inaczej

Niezależnie od tego czy ktoś obchodzi walentynki, czy nie, każdy zna to święto. Kwiaty, serca, czekoladki, to jest coś, co kojarzy się z dniem 14

Czytaj dalej »
Kultura

Koniec ery, ale początek epoki

Człowiek roku 2023 magazynu ,,Time”, zakochana w muzyce artystka, kompozytorka, miliarderka, właścicielka trzech kotów i najpopularniejszy głos nie tylko w Ameryce, ale i na świecie.

Czytaj dalej »