Dziennikarski prestiż – czyli o World Press Photo

8 maja 2022 roku otwarto wystawę World Press Photo na poznańskich Targach Międzynarodowych.

Zwiedzający mogą podziwiać najlepsze dziennikarskie fotografie od 9 do 29 maja br. za niewielką opłatą. Warto więc zadać pytanie: czy warto odwiedzić wystawę? 

World Press Photo to największy konkurs fotografii prasowej na świecie, który finansowany jest przez World Press Photo Foundation – niezależną fundację, zajmującą się rozwojem i promocją sztuki wizualnej. W ramach jej działania od 1955 roku grupa holenderskich artystów i działaczy organizuje konkurs mający na celu przedstawienie ich prac międzynarodowemu gremium. Od tego czasu coroczny konkurs stał się najbardziej prestiżowym wydarzeniem w dziennikarstwie fotograficznym, a pokonkursowe wystawy ogląda blisko 4 miliony osób na całym świecie.

Rok 2022 to 65. odsłona konkursu World Press Photo. Podczas niego wyróżnia się najlepsze reportażowe i dokumentalne zdjęcia minionego roku. Niejednokrotnie są to fotografie brutalne i niekonwencjonalne, bowiem ideą konkursu jest ukazywanie prawdy o świecie. 

Podczas tegorocznej edycji specjalne niezależne jury zdecydowało o wyłonieniu regionalnych zwycięzców w czterech kategoriach: Singles, Stories, Long-Term Projects i Open Format. Nagrodzono 24 autorów z 23 krajów. Zwycięzcy zostali wybrani spośród 64 823 zdjęć zgłoszonych przez 4066 fotografów ze 130 krajów. To właśnie prace laureatów podziwiać można w Iglicy MTP. 

Dlaczego właśnie w niej? Jak się okazuje wybór pawilonu nr 11 na wystawę nie był przypadkowy. Iglica od lat stanowi historyczną wizytówkę targów i stanowi jej centrum, a w związku z tym jest idealnym miejscem na tworzenie spotkań o charakterze kulturalnym i cóż, faktycznie trzeba przyznać, że wystawa zarówno WPP, jak i drobna wystawa zatytułowana ,,Sześć spojrzeń na sztukę’’ robiły naprawdę dobre wrażenie w połączeniu z dość charakterystyczną architekturą Iglicy i przeszklonymi pomieszczeniami. W tym samym pomieszczeniu można również zobaczyć wystawę fotografii Szymona Brodziaka zatytułowaną ,,Historia uchwycona w kadrze’’, a zorganizowaną z okazji stulecia MTP. 

Poza obejrzeniem zdjęć można również odwiedzić Targi 14 i 21 maja. W tych dniach odbędą się Weekendowe spotkania z Kulturą, w których uczestniczyć mogą również dzieci. 

A jak prezentuje się sama wystawa World Press Photo? 

– Dla mnie jest tu trochę ubogo – mówi pani Weronika, którą na wystawie spotkaliśmy 19 maja. – Liczyłam na większą liczbę fotografii i być może trochę większe zróżnicowanie. Laureaci oscylują w dość podobnych tematach, w związku z tym, aż nie czuje się potrzeby długiego kontemplowania kultury na wystawie, która przecież kosztuje… – dodaje. 

Faktycznie fotografii jest niewiele. Być może to efekt dość przestrzennego rozstawienia ich po sali. Same zdjęcia są jednak naprawdę ciekawe. Większość z nich dotyczy problemów ostatniego nie tylko roku, ale nawet dziesięciolecia. Często zdarzały się porównania między protestami z przeszłości a tymi, które nawiązują do nich dziś (np.: zdjęcia dotyczące masakry studentów w Teksasie). 

Zdecydowanym plusem jest wplecenie do fotografii nieco codzienności. Niektóre z fotografii przedstawiają zwykłych ludzi i ich codzienne problemy – izolację w trakcie pandemii, niszczejące budynki czy srogi klimat. Tak poznajemy historię Veronici, której włosy sięgały do kostek, a które ścięto, gdy epidemia ustąpiła, a dziewczynka wróciła do szkoły. Tak też możemy zagłębić się w opowieść małej Sarah, która zamieszkuje tereny Syberii, a ściany jej pokoju pękają od narastającej zmarzliny. 

Fotografie są podzielone na te bardziej realne i te obrobione graficznie. Nie można odmówić im tego, że robią wrażenie. Faktem jest jednak, że sporo osób nie jest zadowolonych z wystawy. Najlepiej więc sprawdzić samemu!

31 maja 2022

Informacje i publicystyka

Najlepszy architekt XX wieku?

Związek Radziecki od początku swojego istnienia budował się na fundamentach brutalności i represji. Każdy z nich dokładał kolejne cegły do wielkiego projektu, którego idea a

Czytaj dalej »
Poznań jak malowany (obrazek murala)
Kultura

Poznań jak malowany 

Spacerując ulicami Poznania, trudno nie zauważyć kolorowych kompozycji zdobiących mury kamienic, budynków przemysłowych czy podwórek. Murale nie tylko ożywiają miejską przestrzeń, ale także opowiadają historie

Czytaj dalej »