Do kogo trafiły „brytyjskie Oscary”?

W tym roku ceremonia wręczenia Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej, powszechnie znana jako BAFTA, odbyła się 18 lutego. Podczas wydarzenia wyróżniono najlepsze krajowe i zagraniczne filmy z roku 2023. Poza tym uroczystość obfitowała w inne ciekawe i kontrowersyjne wydarzenia.

Tego roku była to siedemdziesiąta siódma ceremonia wręczenia nagród BAFTA. Historia tej gali rozpoczęła się 16 kwietnia 1947 roku, kiedy utworzono Brytyjską Akademię Filmową, na której czele stał David Lean. Po raz pierwszy nagroda akademii – złota maska teatralna – została wręczona w 1948 roku w Londynie. Ceremonia Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych wraz z Złotymi Globami to swego rodzaju próba generalna przed Oscarami, dlatego też jest często nazywana „brytyjskim Oscarem”.

Zdobywcy głównych nominacji

Największym zwycięzcą rozdania nagród BAFTA 2024 okazał się film Christophera Nolana „Oppenheimer”, który zdobył statuetkę najlepszego filmu. Spośród trzynastu nominacji film zwyciężył w siedmiu kategoriach, w tym za najlepszą reżyserię, najlepszą rolę męską (Cillian Murphy), najlepszą drugoplanową rolę męską (Robert Downey Jr.), najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż i najlepszą muzykę. 

Film „Biedne istoty” Giorgosa Lanthimosa otrzymał jedenaście nominacji do nagród, a ostatecznie zdobył pięć statuetek BAFTA. Nagrody zostały przyznane między innym za najlepszą aktorkę (Emma Stone), najlepsze kostiumy, najlepszą charakteryzację, najlepszą scenografię i najlepsze efekty muzyczne. 

Najlepszym dokumentalnym filmem uznano pracę ukraińskiego wojskowego korespondenta Mstyslava Czernowa „20 dni w Mariupolu”, który opowiada o blokadzie miasta przez Rosję w lutym i marcu 2022 roku. Za najlepszy film animowany uznano „Chłopca i czaplę” – wynik pracy znanego japońskiego reżysera Hayao Miyazaki.

Polska na ceremonii

Polska także pojawiła się na gali. Film „Strefa interesów”, stworzony w koprodukcji z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Polską, miał szansę na zdobycie nagród w dziewięciu kategoriach. Zwyciężył natomiast w trzech z nich: najlepszy film brytyjski, najlepszy film nieanglojęzyczny oraz najlepszy dźwięk. Film jest adaptacją powieści brytyjskiego pisarza Martina Amisa, opowiadającej o rodzinie próbującej budować swoje wymarzone życie w domu w pobliżu obozu koncentracyjnego, podczas II wojny światowej. 

Polski operator Łukasz Żal, nominowany za zdjęcia, niestety nie zdobył statuetki. Tym razem nagrodę otrzymał Hoyte van Hoytema za pracę przy filmie „Oppenheimer”.

Plotki i skandale 

Podczas tegorocznej uroczystości nie obyło się bez intryg i niespodzianek. Po raz pierwszy od dziesięciu lat brytyjski następca korony, książę William, pojawił się na ceremonii rozdania nagród filmowych bez swojej żony Kate Middleton. Tym razem księżna Walii nie mogła być obecna na ceremonii ze względu na to, że na początku roku przeszła operację brzucha. Publiczność zauważyła, że William wyglądał na smutnego, ale starał się tego nie okazywać, a nawet próbował żartować.

Skandalem stało się także pominięcie zmarłego gwiazdora serialu „Przyjaciele”, Matthew Perry’ego. Aktor zmarł w październiku zeszłego roku w wieku pięćdziesięciu czterech lat. W segmencie „In Memoriam” poświęconym gwiazdom, które odeszły w 2023 roku, takim jak Tina Turner, Tom Wilkinson, Julian Sands i Jane Birkin, nie zostało uwzględnione jego nazwisko, co było bardzo zaskakujące dla fanów serialu. W odpowiedzi na pytanie widza w serwisie X, którego zainteresowała kwestia dlaczego Perry został pominięty, BAFTA potwierdziła, że Matthew Perry zostanie upamiętniony podczas tegorocznej ceremonii wręczenia nagród BAFTA TV Awards, która odbędzie się w maju.

Niespodzianką dla widzów też było to, że sensacyjny film z ubiegłego roku „Barbie” nie odebrał żadnej statuetki, choć był reprezentowany aż w pięciu nominacjach. Niestety, tym razem arcydzieło Grety Gerwig obeszło się bez nagród.Podsumowując tegoroczną ceremonię wręczenia Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej można powiedzieć, że BAFTA niewiele osób pozostawiła obojętnymi. Najważniejsze nagrody zdobyły naprawdę wspaniałe, fascynujące i wywołujące wiele różnych emocji filmy.

Źródło zdjęcia: flickr.com

Dodaj komentarz