Studencka wymiana z rąk do rąk

Kajetan Kuszak

W piątek, 29 listopada w Collegium Iuridicum Novum pod nazwą „Z rąk do rąk” odbyła się wymiana rzeczy używanych. Studenci z różnych wydziałów zyskali okazję, aby nadać nowe życie starym przedmiotom – na studencki budżet i w duchu zero waste.

To pierwszy taki projekt Niezależnego Zrzeszenia Studentów UAM, lecz nie pierwszy zorganizowany z myślą o dobrostanie planety. Po zeszłorocznej akcji, podczas której przygotowywano kartki świąteczne z materiałów z odzysku, przyszedł czas na kolejną. Tym razem zdecydowano się na wymianę używanych rzeczy nieużywanych. –  W tym roku postawiliśmy na taką formę też z uwagi na to, że chcielibyśmy poruszyć inne aspekty edukacji ekologicznej – mówi organizatorka Amelia Ogrodowczyk. 

W ramach „Z rąk do rąk” każdy, kto na półkach czy w szafach znalazł przedmioty niepotrzebne lub takie, z których już nie korzysta, miał szansę na pozbycie się ich – nie generując śmieci, a znajdując im nowego właściciela. Za powodem pozbycia się mogło stać wszystko. Decyzję o tym, aby wystawić ubrania przybyła z Egiptu Nada podjęła ze względu na temperaturę. – Jest mi tu zimno, więc muszę kupić ciepłe ubrania – śmieje się.

Skarby nie tylko z dna szuflady 

Z kolei każdy, kto w piątek pomiędzy 11 a 16 znalazł się w klubie studenckim na Wydziale Prawa i Administracji UAM mógł bardzo łatwo i szybko znaleźć coś dla siebie – od płyt, przez książki, aż po artykuły papiernicze. – Tego typu pchli targ ma to do tego, że czasem się coś fajnego znajdzie w okazyjnej cenie – zauważa jedna z uczestniczek. – Póki co kupiłam kolczyki, które mi się bardzo podobają, więc jestem zadowolona. 

Podczas wydarzenia można było także kupić własnoręcznie wytwory rzemieślnicze, m.in. dziergane ubrania, a także biżuterię, naklejki czy komiksy. Dla wystawców, którzy zdecydowali się na sprzedaż własnych wyrobów, to okazja, o jaką trudno na komercyjnych wydarzeniach. – Niestety na większości takich wydarzeń trzeba wyłożyć tysiąc złotych, żeby się wystawić – mówi jeden z wystawców. – Bardzo miło, że taka inicjatywa jest, też ze strony moich znajomych był odzew, że na pewno zajrzą – dodaje.

Wydarzenie utrzymywało się w kameralnym nastroju. Jak przyznają organizatorzy, na razie nie planują uczynić z akcji wydarzenia cyklicznego.

Kultura

Przeboje roku 2000

Nowy rok 2025 oznacza, że ludzkość przebrnęła już przez ćwierć wieku. Świat wygląda więc zupełnie inaczej, także w sferze kultury. Wybierzmy się zatem w muzyczną

Czytaj dalej »
Kultura

Walentynki inaczej

Niezależnie od tego czy ktoś obchodzi walentynki, czy nie, każdy zna to święto. Kwiaty, serca, czekoladki, to jest coś, co kojarzy się z dniem 14

Czytaj dalej »
Kultura

Koniec ery, ale początek epoki

Człowiek roku 2023 magazynu ,,Time”, zakochana w muzyce artystka, kompozytorka, miliarderka, właścicielka trzech kotów i najpopularniejszy głos nie tylko w Ameryce, ale i na świecie.

Czytaj dalej »