Przegląd sylwetek kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 

Wybory prezydenckie w Polsce zostały zaplanowane na maj 2025 roku. Jest to kolejna szansa na przetasowanie politycznych kart i duże zmiany w państwie. Choć głosujemy średnio co półtora roku, to wybór głowy państwa cieszy się zdecydowanie największą frekwencją (średnio 57,8%). Jakich kandydatów zobaczymy wiosną na kartach do głosowania? 

Kandydat Koalicji Obywatelskiej – Rafał Trzaskowski 

W wyborach prezydenckich startuje po raz drugi, po porażce w 2020 roku z Andrzejem Dudą. Jako wiceszef PO oraz prezydent Warszawy cieszy się wysoką rozpoznawalnością i zaufaniem społecznym, w czym pomaga mu również wsparcie medialne głównych rozgłośni, takich jak TVN, czy prasy. Wcześniej jego kariera polityczna doprowadziła go między innymi na stanowisko ministra administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska czy też do Parlamentu Europejskiego. Trzaskowski jako jedyny z kandydatów ma doświadczenie i możliwość zarządzania organizmem tak dużym jak Warszawa. Dzięki polityce prowadzonej w jego mieście możemy przewidywać, na jakich działaniach skupi się jako głowa państwa. Decyzje podejmowane w stolicy są często kontrowersyjne. Mowa o wprowadzeniu strefy czystego powietrza czy zdejmowaniu chrześcijańskich symboli z urzędów. W nadchodzących wyborach uważany jest za głównego faworyta, mogącego zapewnić władzę zarówno ustawodawczą, jak i wykonawczą koalicji rządzącej. 

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości – Karol Nawrocki 

Choć ze względu na funkcję w Instytucie Pamięci Narodowej nie jest oficjalnym członkiem PiS-u, został przez tę partię oficjalnie poparty. Wywołało to niemałą sensację, ponieważ opinia publiczna spekulowała, że Zjednoczona Prawica postawi na nazwiska bardziej znane i bezpośrednio związane z partią, jak na przykład Dominik Tarczyński czy Mateusz Morawiecki. To właśnie niska rozpoznawalność (według „Business Insider” zaledwie 39% pytanych zna jego nazwisko) jest główną wadą tego kandydata. Przekonaliśmy się o tym, kiedy podczas przemówienia Andrzej Duda zapomniał nazwiska potencjalnego następcy i musiał je znaleźć na kartce. Kamil Nawrocki jest przede wszystkim historykiem, a także autorem książek i inicjatorem projektów edukacyjnych i memoratywnych. Poza funkcją w IPN był też prezesem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie oskarżono go o mobbing oraz przypisanie sobie zasług pracowników. Jedną z jego głośniejszych akcji było masowe usuwanie na terenie Polski pomników Armii Czerwonej – wzbudził tym ogromną niechęć Federacji Rosyjskiej oraz wystawiono za nim list gończy. 

Kandydat Konfederacji – Sławomir Mentzen 

Lider Konfederacji rozpoczął swoją kampanię na urząd prezydenta jako pierwszy, choć ta ma rozpocząć się dopiero w styczniu, upatrując w tym szansy na gwałtowne zwiększenie poparcia i wyprzedzenie kontrkandydatów. Obecnie działa bardzo aktywnie, zapowiadając między innymi, że odwiedzi każdy powiat w Polsce, co może być nie lada wyzwaniem (jest ich 380). Poglądy Mentzena dotyczą przede wszystkim chrześcijańskiego konserwatyzmu, liberalnej gospodarki z niskimi podatkami i wsparcia przedsiębiorców. Deklaruje się jako zagorzały przeciwnik aborcji, co skłóca go ze środowiskami feministycznymi, progresywnymi czy mniejszościami seksualnymi. Obwiniany jest za zeszłoroczną porażkę Konfederacji w wyborach parlamentarnych przez nieumiejętnie prowadzoną kampanię. Ani wyniki tego środowiska, ani sondaże nie uznają Mentzena za faworyta wyborów prezydenckich. Głównym problemem kandydata jest innowacyjność proponowanych przez niego rozwiązań – prywatyzacji szkół czy służby zdrowia, a także łagodniejszego prawa narkotykowego, mającego wzbogacić państwo ekonomicznie. 

Kandydat Polski 2050 – Szymon Hołownia 

Szymon Hołownia, pomimo że jest prezesem partii Polska 2050, zdecydował się na udział w wyborach jako kandydat niezależny. Również dla niego jest to drugie podejście do wyścigu o fotel prezydenta, po zdobyciu w 2020 roku niespełna 14% poparcia. Obecny marszałek Sejmu często uważany jest za najbardziej centrowego polityka w Polsce – bywa krytykowany za brak wyraźnej tożsamości politycznej i szukanie poparcia u większych partii. Poza karierą polityczną pracował jako dziennikarz i autor książek, lecz największą popularność przyniosło mu prowadzenie programu „Mam talent!”. Hołownia szeroko działa charytatywnie, pomagając dzieciom w krajach Afryki i Azji czy zakładając fundacje, takie jak „Dobra Fabryka” czy „Kasisi”. W ostatnim czasie głośno było o jego mocnych słowach w stronę Władimira Putina – marszałek był gotów grozić Rosji wojną, jeśli ta nie zaprzestanie ekspansji. 

Potencjalni Kandydaci Lewicy 

Jedyną większą partią, która nie ogłosiła jeszcze swojego kandydata na urząd prezydenta, jest Lewica. Po rozłamie z Razem partia przeżywa silny kryzys wewnętrzny, a wyniki wyborów w ostatnich latach nie napawają optymizmem. Kluczem do odzyskania mocnej pozycji politycznej może okazać się odpowiedni kandydat i wygranie wyborów w 2025 roku. Kim są potencjalni nominowani? 

Magdalena Biejat: wicemarszałkini Sejmu, która w ostatnich wyborach samorządowych osiągnęła imponujące poparcie, a jej doświadczenie z Senatu może wspomóc ją w wyścigu. 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: członkowie Lewicy widzą w niej silną kandydatkę ze względu na funkcję ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, a także jej dawną działalność w organizacjach lewicowych. 

Katarzyna Kotula: jako ministra do spraw równości postrzegana jest jako symbol Lewicy w walce o równouprawnienie kobiet, co z pewnością pozwoliłoby jej na osiągnięcie wysokiego poparcia z tej strony elektoratu.

Źródło zdjęcia: pixabay

Poznań jak malowany (obrazek murala)
Kultura

Poznań jak malowany 

Spacerując ulicami Poznania, trudno nie zauważyć kolorowych kompozycji zdobiących mury kamienic, budynków przemysłowych czy podwórek. Murale nie tylko ożywiają miejską przestrzeń, ale także opowiadają historie

Czytaj dalej »
Dziewczyna z igłą – kino, materiał promocyjny
Kultura

Kino bez litości

„Dziewczyna z igłą” to film, który nie daje spokoju – ani w trakcie seansu, ani długo po jego zakończeniu. Magnus von Horn stworzył dzieło bezkompromisowe,

Czytaj dalej »