Studencka wymiana z rąk do rąk

W piątek, 29 listopada w Collegium Iuridicum Novum pod nazwą „Z rąk do rąk” odbyła się wymiana rzeczy używanych. Studenci z różnych wydziałów zyskali okazję, aby nadać nowe życie starym przedmiotom – na studencki budżet i w duchu zero waste.

To pierwszy taki projekt Niezależnego Zrzeszenia Studentów UAM, lecz nie pierwszy zorganizowany z myślą o dobrostanie planety. Po zeszłorocznej akcji, podczas której przygotowywano kartki świąteczne z materiałów z odzysku, przyszedł czas na kolejną. Tym razem zdecydowano się na wymianę używanych rzeczy nieużywanych. –  W tym roku postawiliśmy na taką formę też z uwagi na to, że chcielibyśmy poruszyć inne aspekty edukacji ekologicznej – mówi organizatorka Amelia Ogrodowczyk. 

W ramach „Z rąk do rąk” każdy, kto na półkach czy w szafach znalazł przedmioty niepotrzebne lub takie, z których już nie korzysta, miał szansę na pozbycie się ich – nie generując śmieci, a znajdując im nowego właściciela. Za powodem pozbycia się mogło stać wszystko. Decyzję o tym, aby wystawić ubrania przybyła z Egiptu Nada podjęła ze względu na temperaturę. – Jest mi tu zimno, więc muszę kupić ciepłe ubrania – śmieje się.

Skarby nie tylko z dna szuflady 

Z kolei każdy, kto w piątek pomiędzy 11 a 16 znalazł się w klubie studenckim na Wydziale Prawa i Administracji UAM mógł bardzo łatwo i szybko znaleźć coś dla siebie – od płyt, przez książki, aż po artykuły papiernicze. – Tego typu pchli targ ma to do tego, że czasem się coś fajnego znajdzie w okazyjnej cenie – zauważa jedna z uczestniczek. – Póki co kupiłam kolczyki, które mi się bardzo podobają, więc jestem zadowolona. 

Podczas wydarzenia można było także kupić własnoręcznie wytwory rzemieślnicze, m.in. dziergane ubrania, a także biżuterię, naklejki czy komiksy. Dla wystawców, którzy zdecydowali się na sprzedaż własnych wyrobów, to okazja, o jaką trudno na komercyjnych wydarzeniach. – Niestety na większości takich wydarzeń trzeba wyłożyć tysiąc złotych, żeby się wystawić – mówi jeden z wystawców. – Bardzo miło, że taka inicjatywa jest, też ze strony moich znajomych był odzew, że na pewno zajrzą – dodaje.

Wydarzenie utrzymywało się w kameralnym nastroju. Jak przyznają organizatorzy, na razie nie planują uczynić z akcji wydarzenia cyklicznego.

Poznań jak malowany (obrazek murala)
Kultura

Poznań jak malowany 

Spacerując ulicami Poznania, trudno nie zauważyć kolorowych kompozycji zdobiących mury kamienic, budynków przemysłowych czy podwórek. Murale nie tylko ożywiają miejską przestrzeń, ale także opowiadają historie

Czytaj dalej »
Dziewczyna z igłą – kino, materiał promocyjny
Kultura

Kino bez litości

„Dziewczyna z igłą” to film, który nie daje spokoju – ani w trakcie seansu, ani długo po jego zakończeniu. Magnus von Horn stworzył dzieło bezkompromisowe,

Czytaj dalej »