Bogactwo od zawsze kojarzyło się ludziom z pieniędzmi. Były i są one walutą. Służą głównie do nabywania tego, co niezbędne, poprzez dokonanie zakupu. Pytanie, jakie można byłoby sobie zadać, to czy jest to jednak jedyna definicja bogactwa i czy każdy wobec tego doświadcza go w taki sam sposób?
Biorąc pod uwagę, że każda osoba jest jednostką niezależną i może kierować się wartościami, jakie wyniesie z doświadczenia i wychowania, bogactwo może być różnie definiowane. Zazwyczaj taka osobista definicja wskazuje na to, co jest dla kogoś najważniejsze oraz co zaspokaja jego potrzeby.
Bogactwo a pieniądze
Gdyby zagłębić się w słownikową definicję słowa „bogaty”, faktycznie jest ona powiązana z pieniędzmi. Według Słownika Języka Polskiego PWN słowo to ma dwa znaczenia. Pierwsze to „posiadający duży majątek, duże dochody”, a drugie – „człowiek zamożny”. Przypatrując się tej pierwszej, „bogaty” jest scharakteryzowany przez to, co posiada, w tym przypadku pieniądze. Druga definicja wprowadza opis w formie przymiotnika.
Wielki Słownik Języka Polskiego definiuje „bogaty” jako „posiadający dużo pieniędzy i/lub innych dóbr materialnych”. Można zatem zauważyć, że ta definicja rozszerza myślenie o bogactwie o inne elementy. Mówiąc o dobrach materialnych, można by się zastanowić, czym one tak naprawdę są. Czy jest to może liczba posiadanych nieruchomości, zakupionych książek, czy złotej biżuterii leżącej w szkatułce. Może to też być wszystko to na raz.
Johnny Cash powiedział kiedyś, że „bycie bogatym oznacza, że martwimy się o wszystko oprócz pieniędzy”. Nie powoduje ono, że możemy przestać się martwić o bezpieczeństwo lub zdrowie swoje czy bliskich. Owszem, możemy zapewnić sobie i rodzinie prywatne leczenie, jednak nie zmienia to faktu, że bez względu na stan konta dana osoba któregoś dnia umrze. Cytat ten wskazuje również na to, że człowiek bogaty to taki, który nadal ma zmartwienia – mniej lub bardziej podobne do kłopotów innych osób, ale nadal je ma. Jedyną różnicą jest to, że nie musi martwić się o oszczędności na przyszłość.
Bogactwo a (nie)pieniądze
Tak jak Wielki Słownik Języka Polskiego definiuje bogactwo, tak zaczęli postrzegać je ludzie – nie tylko jako pieniądze. Może ono stać się bagażem doświadczeń, bez względu na to, czy są one zawodowe czy życiowe. Człowiekiem bogatym w doświadczenie może być osoba, która odczuła na własnej skórze trud powierzonych jej zadań. W rezultacie dostarczyło jej to wiedzy, którą w sposób praktyczny może wykorzystywać w pracy. Co więcej, taka osoba zazwyczaj przekazuje to, co nabyła przez lata, nowym pracownikom, aby oni stali się bogaci w doświadczenie zawodowe. Podobnie dzieje się w przypadku wykorzystywania wiedzy praktycznej zdobytej wcześniej w swoim życiu. Przykładowo, dla dzieci najbogatsi w wiedzę i umiejętności będą zawsze ich rodzice. To do nich pierwszych zwrócą się o pomoc, zapytają „dlaczego?”, „co to znaczy?”. Uważają bowiem, że są oni skarbnicą wiedzy. Rodzice z kolei, chcąc dla swoich pociech jak najlepiej, starają się im przekazać swoje bogate życiowe doświadczenia.
Innym rodzajem bogactwa może być posiadanie sentymentalnych przedmiotów. Jak ubrał to w słowa Franz Kafka: „Czym jest bogactwo? Dla kogoś stara koszula jest już bogactwem. Inny jest biedny z dziesięcioma milionami”. Jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy, ponieważ – jak może się wydawać – bogatym jest po prostu ten, kto umie docenić to, co ma. W cytacie Kafki jest to stara koszula, ale może to być też zniszczony latami użytkowania koc czy buty, które mimo że wychodzone, chronią nas przed zimnem. Najważniejszym jest, aby umieć docenić to, co ma się wokół. W innym przypadku – tak jak dostrzega autor cytatu – nawet mając dziesięć milionów, możemy czuć się biedni.
Można mieć też bogatą wyobraźnię. Czy to oznacza, że ma ona dużo pieniędzy lub jest ze złota? Niekoniecznie. Bogata wyobraźnia to taka, która pozwala na kreowanie w głowie rzeczy, które jeszcze nie istnieją w rzeczywistości. Niewątpliwie na przykład pisarze mogą być nazywani ludźmi z bogatą wyobraźnią. Opisują oni nowe światy, gdzie latają smoki lub nadal żyją dinozaury. Czytelnicy, którzy przed snem pochłaniają wybrane książkowe pozycje, wzbogacają swoją wyobraźnię, co oznacza, że pogłębiają własną kreatywność.
Pieniądze mogą świadczyć o bogactwie i zamożności, jednak niejeden człowiek może nazwać się bogatym, nie posiadając milionów na koncie. Bogata wyobraźnia ułatwia ludziom przechodzenie przez trudy życia we współczesnym świecie, a bogactwo, które mamy dzięki sentymentalnym przedmiotom, ma znaczenie wówczas, gdy umiemy doceniać to, czego nikt inny nie widzi. Można je też dostrzegać w szczęśliwej rodzinie, która jest w komplecie podczas świąt. Wszystko zależy od nas i od naszej jego definicji.
Również obserwuj nas na Instagramie oraz czytaj inne artykuły!