Marzenia wreszcie się spełniły

Żeńska sekcja Lecha Poznań UAM zmierzyła się z KPP Bydgoszcz w niedzielnym meczu rozgrywanym 4 maja przy ul. Zagajnikowej na Morasku. Zwycięstwo drużyny z Poznania aż 6:0 pozwoliło na awans do Orlen Ekstraligi. Niebiesko-białe znajdowały się w o wiele lepszej sytuacji niż rywalki z Bydgoszczy, którym groził spadek z Orlen 1. ligi.

Gospodynie od samego początku dawały odczuć rywalkom, że będą walczyć o każdą piłkę, co przełożyło się na zdobycie sześciu goli. Lechitkom udało się awansować na najwyższy szczebel rozgrywek w Polsce zaledwie po czterech latach od założenia klubu. Niebiesko-białe prowadzone od początku przez Alicję Zając zapewniły sobie awans na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu.

Droga na szczyt

Zdobywczyniami bramek były Julia Przybył, która w zaledwie 12. minucie zdobyła gola, następnie do bramki rywalek trafiła Marika Purgacz. W pierwszej połowie wynik zamknęła Maja Kuleczka, a zawodniczki z Poznania do przerwy prowadziły już 3:0. Po rozpoczęciu drugiej połowy gry Lech Poznań UAM kreował wiele sytuacji pod bramką przeciwniczek, czego efektem była bramka zdobyta przez Monikę Poniedziałek trzy minuty po gwizdku rozpoczynającym kolejne 45 minut gry. Po niespełna 20 minutach prowadzenie zwiększyła Przybył, która zdobyła drugiego gola na swoje konto. Na kolejnego gola kibice drużyny z Poznania musieli poczekać do 75. minuty, gdy piłkę do siatki skierowała Małgorzata Jurek, która przypieczętowała zwycięstwo Lechitek nad drużyną z Bydgoszczy.

Piękny sen

– Jestem bardzo szczęśliwa. Zawsze chciałam zagrać w ekstralidze i cieszę się, że będzie to możliwe z tą drużyną. Ciężko na to pracowałyśmy i nigdy nie ukrywałyśmy, że to nasz cel na ten sezon. Wczoraj każda z nas była przeszczęśliwa i dumna, że udało nam się to zrobić. Sezon się jeszcze nie skończył, więc nie myślimy o przyszłym. Po prostu chcemy dalej wygrywać – tak awans podsumowała zawodniczka lechitek Zofia Wojciechowska. Drużyna miała szansę awansu już w ubiegłym sezonie, jednak po serii dziewięciu zwycięstw przyszedł czas na porażkę. I to bardzo bolesną, ponieważ to ona zdecydowała o pozostaniu na sezon 2024/2025 w pierwszej lidze. Teraz tamten mecz poszedł w niepamięć. Widocznie trzeba było poczekać rok, by się podnieść i wzmocnić.

Jeszcze nie koniec sezonu

Lech Poznań UAM zapewnił sobie awans do Ekstraligi, ale do końca sezonu zostały jeszcze dwa spotkania. W pierwszym z nich niebiesko-białe zagrały na wyjeździe 11 maja z Bronowianką AZS UJ Kraków, która zajmuje pozycję lidera. Mecz zakończył się remisem 1:1. Ostatnim spotkaniem, jakie Lechitki rozegrają w tym sezonie, będzie mecz u siebie z 3 Weronica Staszkówka Jelna, który będzie można zobaczyć 24 maja przy Zagajnikowej. Jednak najważniejsze jest to, że Poznań będzie miał kobiecą drużynę w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Historia pisze się na naszych oczach

Choć Lech Poznań kojarzy się przede wszystkim z męską piłką nożną i występami w Ekstraklasie, od kilku lat w cieniu dużego klubu rozwija się równie ambitny projekt – Lech Poznań UAM, czyli kobieca drużyna piłkarska, która zdobywa coraz większe uznanie na sportowej mapie Polski. Historia tej drużyny sięga 2021 roku, kiedy to Lech Poznań postanowił zrobić ważny krok i stworzyć własną kobiecą sekcję piłkarską. Współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu okazała się kluczowa – stąd w nazwie zespołu pojawił się skrót UAM. Dzięki temu połączeniu sport zyskał wsparcie naukowe, a uczelnia – silnego partnera, który dał studentkom możliwość profesjonalnego uprawiania futbolu. Zespół od początku był budowany z dużą dbałością o szczegóły – zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym. Pierwszy sezon drużyna rozpoczęła w III lidze, ale ambicje od razu były znacznie większe. Trenerka Alicja Zając postawiła na rozwój, zgranie i atmosferę, która przyciągała coraz więcej zawodniczek. Warto dodać, że współpraca z UAM nie ogranicza się tylko do sportu. Dzięki zapleczu naukowemu drużyna korzysta z analiz danych, sztucznej inteligencji i nowoczesnych metod treningowych, które pozwalają jeszcze lepiej przygotowywać się do meczów i dbać o zdrowie zawodniczek. Sezon 2024/2025 był dla Lecha Poznań UAM wyjątkowy i na długo zostanie w pamięci zarówno zawodniczek, jak i kibiców. Zespół rozpoczął rozgrywki w ORLEN 1. Lidze z dużą motywacją, ale też z pokorą. Choć celem od początku był awans do Ekstraligi, nikt nie traktował tej drogi jako formalności. Pierwsze mecze pokazały, że drużyna jest dobrze przygotowana fizycznie i taktycznie, a zawodniczki grają coraz pewniej i coraz bardziej dojrzale. Każdy kolejny tydzień budował ich pewność siebie, a kolejne zwycięstwa tylko napędzały zespół do jeszcze cięższej pracy. Przełomowym momentem sezonu było bez wątpienia zwycięstwo z Medykiem Konin – zespołem z ogromnym doświadczeniem, który jeszcze niedawno grał w Ekstralidze i wielokrotnie sięgał po mistrzostwo Polski. Lech Poznań UAM wygrał ten mecz aż 3:0, dając jasny sygnał, że nie ma zamiaru zatrzymywać się na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Po tym spotkaniu zespół umocnił się w czołówce tabeli i już nikt nie miał wątpliwości, że drużyna Alicji Zając poważnie myśli o awansie. Końcówka sezonu to już prawdziwa walka nerwów. Każdy mecz miał ogromne znaczenie, a presja rosła z tygodnia na tydzień. Zawodniczki jednak poradziły sobie z tym świetnie – wykazały się dojrzałością, charakterem i pełnym zaangażowaniem. Ostatecznie udało się zdobyć niezbędną liczbę punktów i przypieczętować awans do Orlen Ekstraligi, co jest największym sukcesem w dotychczasowej historii tej młodej drużyny.

Awans do Ekstraligi to nie tylko sukces sportowy, ale także dowód na to, że kobieca piłka nożna w Polsce rozwija się dynamicznie. Lech Poznań UAM stał się symbolem profesjonalizmu i pasji, inspirując młode dziewczyny do aktywności fizycznej i pokazując, że marzenia o grze na najwyższym poziomie są w zasięgu ręki.

Skład Lech Poznań UAM:

1 Jagoda Sapor

2 Monika Poniedziałek

3 Julia Przybył 

4 Aleksandra Betka 

5 Sandra Zimoch

6 Zofia Porada

8 Alicja Piechocka

9 Zuzanna Sawicka

10 Dominika Kubka

11 Klaudia Wojtkowiak

13 Maja Kuleczka

14 Frida Bruusgaard

16 Marika Purgacz

17 Zofia Rosińska

18 Lena Sworska

19 Martyna Łuczak

20 Paula Fronczak

21 Matylda Kościelak

22 Anna Laskowska 

23 Zofia Wojciechowska

42 Martyna Nowaczyk

45 Małgorzata Jurek

81 Sara Jóźwiak

88 Zuzanna Zajączkowska 

Trenerka – Alicja Zając

Tekst zbiorowy, autorki: Ines Przybył i Olga Kręgielska

22 maja 2025

Kultura

Zmarnowana miłość, ale nie szansa

Co łączy ze sobą muzykę, głosowanie i plejadę różnych artystów? Oczywiście Konkurs Piosenki Eurowizji. Wszyscy uczestnicy starali się dać z siebie wszystko, jednak zwycięzca –

Czytaj dalej »
Kultura

Gdy czekasz na tę jedną osobę

„Napisz, jak będziesz” czy „Zadzwoń, jak skończysz” to słowa, które w takiej lub innej formie napisał prawdopodobnie każdy. Oczekiwanie na bliską osobę potrafi wywoływać szereg

Czytaj dalej »