AI w różnych sferach życia

– Ono rozumie „jak”, ale nie rozumie „dlaczego” – powiedziała Sofiia Galaida z Uniwersytetu Szczecińskiego, która na konferencji naukowej pt. „Automatyzacja oraz robotyzacja w różnych sferach życia” zaprezentowała, jak sztuczna inteligencja i nowatorskie rozwiązania mogą zwiększyć udział obywateli w tym, co dzieje się w państwie i w najbliższym otoczeniu.

W dniu 9 maja 2025 roku na WNPiD odbyła się konferencja naukowa na temat sztucznej inteligencji, jej zastosowaniu w codziennym życiu oraz jej możliwościach i potencjalnych zagrożeniach. Została zorganizowana przy współpracy z Kołem Naukowym Zawodów Telewizyjnych i Filmowych przez studentki Julię Jakimę, Justynę Wójkiewicz i Adriannę Urbańską. Konferencja dotyczyła tego, jakie możliwości i zagrożenia niesie ze sobą AI oraz jak jest ono wykorzystywane w różnych dziedzinach. Pojawiły się na niej osoby z różnych dziedzin, które w swojej pracy mają styczność ze sztuczną inteligencją pod różną postacią.

AI – zagrożenie czy pomoc?

Pierwszym punktem konferencji był panel plenarny, gdzie czwórka gości dyskutowała na temat użycia, możliwości, zagrożeń i przyszłości AI. Wzięli w niej udział: doktorantka UAM Katarzyna Mania, badaczka Anna Fogtman z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Monika Frankowska-Krysiak z kancelarii adwokackiej Legali oraz Filip Sobieski z Quickchat AI. Dyskusję prowadził dr Paweł Łokić, profesor UAM.

Uczestnicy panelu mówili o AI pod kątem swojej pracy i doświadczenia osobistego. Każdy z nich pokazał temat z innej perspektywy i w innej dziedzinie. Poruszono nawet temat odpowiedzialności prawnej, praw autorskich, użycia nowej technologii do oszustw i błędów w uzyskiwanych danych. Zwrócono uwagę na to, że rozwój technologii niesie za sobą wiele pytań i zagrożeń, ale może być też bardzo pomocny nawet w obecnej chwili.

Później podczas konferencji odbyły się trzy poszczególne spotkania, w tym dwa przeprowadzone z pomocą aplikacji MS Teams. Pierwsze z nich zostało przeprowadzone w języku angielskim z prof. Matthew Jeremym Crippenem z Buscan National University. Przedstawił historię, naturę i skutki, jakie niosą za sobą deepfejki. Kolejne spotkanie zostało przeprowadzone przez studenta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Radosława Dutczaka. Jego rozmówcą był prof. Zbigniew Nawrat, który odpowiadał na pytania związane z użyciem robotów w trakcie operacji nawet na odległość kilku tysięcy kilometrów. Ostatnim gościem na konferencji była Sofiia Galaida, studentka z Uniwersytetu Szczecińskiego. Przedstawiła sposoby, dzięki którym obecnie obywatele różnych zakątków świata mają więcej możliwości decydowania o otaczającym ich świecie i większy dostęp do pożądanych informacji.

Jak zrodził się pomysł na tak dużą konferencję?

Organizatorka Julia Jakima już wcześniej brała udział w organizowaniu dwóch konferencji o robotyce i technologii w Katowicach. Temat obecnej konferencji powstał już na przełomie 2016 i 2017 roku. – Temat podsunął mi mój tata – zdradziła Julia. – Że to jest coś przyszłościowego. Coś, co na pewno będzie się rozwijało i warto o tym porozmawiać. Wtedy temat wydawał się nierealny. Po niemal dziesięciu latach plan konferencji wszedł w życie, a do WNPiD zawitało wielu erudytów, którzy przybliżyli temat AI studentom. Nie było to proste, trzeba było zgrać wszystkich, aby każdy mógł wystąpić w określonym czasie, ale udało się. Zostały zaprezentowane różnorodne obszary, w jakich AI już pomaga ludziom.

Źródło zdjęcia: Oliwia Zajkowska

20 maja 2025

Informacje i publicystyka

Trzy dekady dialogu

To nie tylko miejsce na mapie Poznania. To przestrzeń, w której nauka nauczyła się mówić językiem biznesu, a pomysły nabierają realnych kształtów. Poznański Park Naukowo-Technologiczny

Czytaj dalej »
Informacje i publicystyka

AI w różnych sferach życia

– Ono rozumie „jak”, ale nie rozumie „dlaczego” – powiedziała Sofiia Galaida z Uniwersytetu Szczecińskiego, która na konferencji naukowej pt. „Automatyzacja oraz robotyzacja w różnych

Czytaj dalej »