Dawniej gazety były nieodłączną częścią życia ludzi. To z nich czerpano wiedzę na tematy ważne dla społeczeństwa. W czasach, kiedy internet nie był tak rozwinięty jak dziś, to właśnie one grały pierwsze skrzypce. Niestety, obecnie nie są one już tak chętnie kupowane. Teraz korzystają z nich raczej osoby ze starszych pokoleń, które do czytania prasy są przywiązane. Natomiast młodzi znacznie bardziej wolą korzystać z portali internetowych oraz mediów społecznościowych.
Złoty wiek gazet
Czas największego rozwoju prasy przypada na okres od 1864 do 1914 roku. To wtedy gazety zyskały na popularności i stały się – obok radia – jednym z najbardziej wpływowych mediów. Stało się tak za sprawą rozwoju gospodarczego oraz edukacyjnego, a także szerszego dostępu do informacji i rozwoju technologii druku. Dzięki temu gazety zaczęły docierać do coraz szerszego grona odbiorców, co stało się także za sprawą specjalizacji czasopism. Pojawiły się bowiem gazety skierowane do konkretnych grup czytelników, m.in. dla młodzieży, kobiet, sympatyków różnych nurtów politycznych, a także przedstawicieli określonych zawodów. Oprócz tego pojawiły się także nowe gatunki prasowe, na przykład gazety ilustrowane. Sam rozwój druku przyczynił się do tego, że gazety były drukowane szybciej, a koszty ich produkcji były znacznie niższe, w wyniku czego same gazety stały się tanie i dostępne dla wszystkich grup społecznych.
Perspektywa pokolenia BB
Dla pokolenia BB, zwanego Baby Boomers, czyli osób urodzonych między 1946 a 1964 rokiem, gazety były jednym z najważniejszych źródeł, z których czerpali informacje. Pani Barbara, która obecnie ma 70 lat, mówi, że w czasach jej młodości korzystało się tylko z gazet. Kobieta wspomina także o tym, że wtedy mało kto miał dostęp do internetu, a w telewizji nie było praktycznie nic, prócz kilku kanałów. Pani Barbara mówi też, że odkąd pamięta, czyta gazety i pomimo upływu tylu lat nadal je kupuje. Chociaż kobieta idzie z duchem czasu i śledzi to, co dzieje się w kraju i na świecie, korzystając z portali informacyjnych, społecznościowych, a także oglądając telewizję, przyznaje, że lubi kupić gazetę, wziąć ją fizycznie do ręki, usiąść z kawą i czytać. To swego rodzaju przyzwyczajenie, które wypracowała sobie przez tyle lat. Dla pokolenia BB gazety nadal są jednym z głównych źródeł czerpania informacji, ale także rozrywki. Bowiem starsi ludzie nie tylko czytają gazety informacyjne, ale także tematyczne czasopisma, poświęcone, na przykład przepisom kulinarnym, pielęgnacji ogrodów czy życiowym historiom.
Pokolenie Z a gazety
Pokolenie Z gazety widzi w domu przeważnie u swoich dziadków, sami jednak rzadko z nich korzystają. Widzi to pani Magdalena, ekspedientka, która pracuje w osiedlowym sklepie. Przyznaje, że obecnie nie ma już takiego popytu na gazety, a głównymi odbiorcami są starsze osoby. Najchętniej kupowaną gazetą codzienną jest „Fakt”. Innymi gazetami, które chętnie kupują starsi są tygodniki lub miesięczniki, takie jak „Sukcesy i Porażki”, „Przyjaciółka”, „100 Rad”, a także programy telewizyjne, na przykład „Tele Tydzień”. Młodzi znacznie bardziej wolą czerpać informację z portali internetowych bądź społecznościowych. Większość przedstawicieli pokolenia Z jasno deklaruje, że nie czyta gazet. Rzadko kiedy też ogląda telewizję, a radia słucha sporadycznie, najczęściej podczas jazdy autem. Znacznie wygodniej jest im czerpać wiadomości, przeglądając social media. Z raportu WiseRabbit na zlecenie Clue PR wynika, że aż 93 procent badanych w wieku od 15 do 25 lat jako główne źródło wiedzy o świecie wskazuje serwis YouTube. Na kolejnych miejscach plasuje się natomiast Facebook, a zaraz za nim Instagram i TikTok. Jeśli już młodzi sięgają po gazety, czytają wydania w formie elektronicznej bądź korzystają z portali, takich jak Onet, Interia, czy WP.
Ważne czy nie ważne?
Widać wyraźnie, że w obecnych czasach tradycyjne gazety straciły na znaczeniu. Kiedyś stanowiły najważniejsze źródło informacji, teraz są już tylko dodatkiem do kawy. Choć starsze pokolenia nadal bardzo cenią sobie gazety i niezmiennie od wielu lat z ogromną chęcią je czytają, to młodzi ludzie już niekoniecznie. Mimo upływu lat i zmian, które zaszły, dzięki rozwojowi druku i powstaniu prasy obecnie jest tak wiele możliwości ich czytania. Dlatego niewątpliwie, gazety odegrały ważną rolę w życiu ludzi i wzbudziły w nich większą ciekawość świata. Warto też zwrócić uwagę na to, iż w dzisiejszych czasach czasopisma są wysoce jakościowe. Jednak czy nadal są one tak istotne w dobie internetu i technologii?
Źródło zdjęcia: Canva